10 مراقبت پس از جراحی بینی

امروزه افراد زیادی داوطلب انجام جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی که با هدف اصلاح برخی از نقایص بینی انجام می شود ، هستند . اما لازم است بیماران مراقبت‌های پس از جراحی بینی را بدانند و آن ها را رعایت کنند تا بتوانند دوران نقاهت و بهبودی خود را به خوبی طی کرده و به نتیجه دلخواه برسند .
در این مقاله ما به معرفی و بررسی مراقبت های پس از جراحی بینی پرداخته ایم تا با بازگو کردن این نکات و راهنمایی ها شما را در طی کردن مراحل بهبودی یاری کنیم .

 مراقبت پس از جراحی بینی

پس از خاتمه یافتن جراحی بینی چه اتفاقاتی می‌افتد؟

پس از عمل ، تامپون هایی به مدت یک تا چهار روز درون سوراخ های بینی بیمار قرار می گیرد که باعث ناراحتی فرد می‌شوند . زیرا تنفس را از طریق بینی دشوار می‌کند و بیمار باید از طریق دهان تنفس کند .
یک قالب یا اسپیلنت نیز به مدت یک هفته روی بینی قرار می گیرد . هفته اول پس از جراحی به دلیل وجود این تامپون ها و اسپیلنت ها باید از خیس شدن این ناحیه خودداری کنید .
نوک بینی تا یک ماه پس از جراحی سخت خواهد بود و این باعث می شود که سوراخ بینی کمی بزرگتر دیده شود ، اما پس از گذشت یک ماه نوک بینی نرم و باریک تر می شوند .
برای این که نتیجه قطعی جراحی را بتوانید ببینید باید کمی صبر کنید تا التهاب های اولیه فروکش کند .

مراقبت پس از جراحی بینی
مراقبت پس از جراحی بینی

۱. استفاده از یک رژیم غذایی مناسب

در طی ۲۴ ساعت اول پس از جراحی استفراغ و حالت تهوع امری طبیعی است که این مسائل به دلیل بیهوشی در حین عمل ایجاد می شود . برای به حداقل رساندن این ناراحتی ، توصیه می شود در روز اول پس از جراحی از غذاهای مایع مانند سوپ ، پوره ، آبمیوه های طبیعی و غیره استفاده کنید . از روز دوم بعد از جراحی ، بسته به نحوه بهبودی بیمار و نداشتن ناراحتی معده بیمار می تواند رژیم غذایی هر روزه خود را بازیابی کند .
پس از جراحی انواع مسکن ها برای تسکین درد برای بیمار تجویز می شود ، مهم است که فرد این مسکن ها را با معده خالی نخورد . زیرا می توانند باعث حالت تهوع و آسیب به معده شوند .

۲. استراحت مطلق

انجام دادن عمل جراحی زیبایی بینی به معنای عدم استراحت نیست ، بلکه در ۲۴ ساعت اول فرد باید استراحت مطلق داشته باشد و در ۱۵ روز بعد استراحت باید به صورت متوسط انجام شود و از فعالیت هایی که شامل تلاش جسمی شدید می باشند ، پرهیز شود.

۳. از تخلیه ناگهانی بینی و فین کردن اجتناب کنید .

جراحان و متخصصان توصیه می کنند بعد از جراحی زیبایی بینی تا دو هفته از فین کردن و تخلیه ناگهانی بینی خودداری کنید تا از بروز خونریزی جلوگیری شود . برای جلوگیری از این امر همچنین باید از خندیدن ، گریه کردن یا حرکات ناگهانی صورت نیز خودداری شود .
با توجه به این که عطسه امری غیر قابل اجتناب است ، در صورت بروز عطسه باید آن را با دهان باز انجام دهید . زیرا این کار باعث کاهش فشار و جلوگیری از خونریزی می شود .

۴. شستشوی بینی را انجام دهید .

استفاده از آب نمک برای تمیز کردن بینی بهترین گزینه برای کاهش ناراحتی‌های ناشی از زخم های داخل بینی می باشد . علاوه بر این ، این کار باعث می شود که سوراخ های بینی را هیدراته نگه دارید .

۵. برطرف کردن گرفتگی بینی

طبیعی است که احتقان بینی پس از جراحی رینوپلاستی ظاهر شود . برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی می‌توان از اسپری های ضد احتقان استفاده نمود . اما فقط باید از داروها و اسپری هایی که توسط متخصص تجویز شده اند ، استفاده کنید . در صورتی که بیمار متوجه هرگونه ناراحتی مانند خشکی بینی ، خارش یا عطسه شود باید سریعا به پزشک مراجعه کند .

۶. برای جلوگیری از خشکی دهان آب بنوشید .

در حالی که داخل بینی تامپون یا اسپیلت قرار داده شده است و بیمار مجبور می باشد که از دهان نفس بکشد ، ممکن است که خشکی دهان ایجاد شود . برای از بین بردن این علائم آزاردهنده بهتر است به طور مکرر آب بنوشید .

۷. مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک

خود درمانی همیشه کاری ناپسند می باشد و به ویژه بعد از عمل جراحی این کار بسیار خطرناک است. ضروری است بیماری که عمل جراحی زیبایی انجام می‌دهد ، حتما از داروهای تجویز شده توسط جراح خود استفاده کند .

۸. پذیرش تغییرات عاطفی پس از جراحی

افسردگی در مدت کوتاهی پس از جراحی برای بیمارانی که تحت عمل جراحی رینوپلاستی بینی قرار می گیرند امری متداول و رایج است . این امر ممکن است به دلیل متورم بودن صورت ، احساس ناراحتی و درد در حین بهبود در هفته های اول برای بیمار ایجاد شود ، اما معمولاً با پیشرفت بهبودی این مشکل از بین می‌رود . اگر پس از چند هفته افسردگی در بیمار بهبود نیافت توصیه می شود که حتماً به متخصص مراجعه شود .

۹. در صورت بروز موارد اورژانسی به پزشک مراجعه کنید .

قطعا جراح از اثرات طبیعی که بعد از عمل وجود می‌آید ، به بیمار اطلاع می‌دهد . در صورت بروز هر گونه مشکلی در بینایی یا داشتن درد شدید ، تب بالای 37.5 درجه یا ترشحات آبکی و شفاف سریعاً به پزشک مراجعه فرمایید

۱۰. حداقل ۱۵ روز قبل از عمل سیگار نکشید .

متخصصان جراحی پلاستیک توصیه می کنند حداقل 15 روز قبل از انجام جراحی زیبایی بینی سیگار کشیدن را متوقف کنید . این کار باعث بازیابی شریان ها شده و خون به طور معمول به همه بافت ها می رسد .دخانیات باعث انقباض عروق در مویرگ های خون می شود و در صورت جراحی زیبایی بینی رسیدن مواد مغذی و اکسیژن به ناحیه بینی را دشوار می کند و توانایی بهبودی را کاهش می دهد .
این متخصصان توصیه می‌کنند که تا ۶ هفته پس از جراحی نیز سیگار نکشید . زیرا سیگار کشیدن قبل از این ۶ هفته می‌تواند باعث اتحاد بیشتر در ناحیه عمل شده و بهبودی جای زخم را مشکل می کند .
منبع

دکمه بازگشت به بالا