سوزن خشک : شرایط، فوائد و هزینه

درای نیدلینگ یا سوزن خشک یک روش مدرن است که برای تسکین درد عضلانی طراحی شده است.
این روش ، یک روش تهاجمی با تاثیر عمیق بر نقاط ماشه ای میوفاشیال MFTT) ) است که در آن یک سوزن نازک طب سوزنی به عضلات یا بافت های سطحی تر وارد می شود و گیرنده ها، MFTT، عضلات و خود تاندون ها را تحریک می کند تا میکروسیرکولاسیون را بهبود بخشیده و درد و اسپاسم را از بین می برد.
این روش به این دلیل سوزن خشک نامگذاری شده است که از هیچ دارویی در فرآیند استفاده نمی شود و اثر آن فقط مکانیکی است که توسط سوزن اعمال می شود . اگر سوزن مستقیماً در نقطه درد، وارد شود، فیبر عضلانی با شل شدن بعدی آن بیش از حد تحریک می‌شود. بنابراین، با بهبود گردش خون در ناحیه اسپاسم، به حذف سریع‌تر واسطه‌های التهابی از ناحیه سوراخ‌شده که باعث علائم درد در بیمار می‌شوند، کمک می‌کند.
این روش ممکن است در همه موارد استفاده نشود. به عنوان مثال، اگر منبع درد در بافت همبند نرم نباشد، این روش طب سوزنی بی فایده است. همچنین، اگر عضله متورم شده باشد و همچنین به دلیل هیپوترمی، نمی توانید از آن استفاده کنید. این روش فقط در صورت وجود سندرم درد انجام می شود.
تحقیقات حمایت از استفاده از درای نیدلینگ محدود است. اکثر تحقیقات موجود در مورد سوزن خشک از عمل تسکین درد خفیف تا متوسط پشتیبانی می کند.

نحوه انجام سوزن خشک

در طی این روش، پزشک چندین سوزن را وارد پوست می کند. سوزن های رشته ای سوزن های نازک و کوتاهی از جنس استنلس استیل هستند که مایعی را به بدن منتقل نمی کنند. بنابراین از اصطلاح خشک استفاده می شود.
پزشک ، سوزن را در نقاط خاصی از عضلات یا بافت ها قرار می دهد. سوزن خشک گاهی اوقات به عنوان تحریک عضلانی نیز شناخته می شود. این نقاط خاص قسمت هایی از ماهیچه های درهم یا سخت هستند.
متخصصان عقیده دارند که این سوزن ها به شل شدن گره ها و تسکین درد یا اسپاسم عضلانی کمک می کند. سوزن ها برای مدت کوتاهی در پوست باقی می مانند که این مدت زمان بستگی به نظر پزشک دارد. این روش همچنین توسط فیزیوتراپ ها و ماساژدرمانگران نیز انجام می شود.
به عبارت دیگر سوزن در نقاط عضلانی که مربوط به درد یا علائمی است که بیمار از آن شکایت دارد وارد می شود. هدف از این کار ایجاد یک ریز پارگی در ساختار فیبرهای عضلانی است. در نتیجه، التهاب و افزایش خون رسانی به ناحیه رخ می دهد و باعث کاهش درد می شود.
آنچه با درای نیدلینگ حاصل می شود، تحریک سیستم عصبی است که درد را به صورت موضعی کاهش می دهد. مسیرهای مدولاسیون درد نزولی نیز فعال می شوند.

نقطه ماشه ای میوفاسیال چیست؟

نقاط ماشه ای میوفاسیال، کانون های بسیار حساسی هستند که در یک نوار کشیده از عضله یافت می شوند. انقباض مداوم این مجموعه از فیبرهای عضلانی منجر به کاهش خون رسانی به ناحیه می شود که متابولیسم آن را تغییر می دهد. علاوه بر این، ترشح مواد درد (که مسئول درد هستند) رخ می دهد.
لمس این نقاط مربوط به ظهور درد موضعی همراه با درد ارجاعی است که با علائم بیمار همزمان است. علاوه بر این، اسپاسم باند تنگ ممکن است هنگام فشرده شدن رخ دهد.

سوزن خشک
سوزن خشک

آیا سوزن خشک همان طب سوزنی است؟

اگر فقط درای نیدلینگ  و طب سوزنی را با یک عکس مقایسه کنید، مطمئناً تفاوت آنها را تشخیص خواهید داد. سوزن های ریز استیل ضد زنگ هم برای طب سوزنی و هم برای نقطه خشک استفاده می شود. در هر دو مورد، سوزن‌ها وارد پوست می‌شوند و هر دو ادعا می‌کنند که درد را تسکین می ‌دهند.
اینجاست که شباهت به پایان می رسد . ویژگی های منحصر به فرد به تمایز آنها از یکدیگر کمک می کند. یک روش برای هزاران سال به عنوان یک درمان جایگزین مورد استفاده قرار گرفته است و تحقیقات قابل توجهی در مورد اثربخشی آن انجام شده است. برخی دیگر در دهه های اخیر پذیرفته شده اند.
یکی برای تسکین درد، ناراحتی یا مشکلات با باز کردن جریان انرژی یا چی فرد طراحی شده است و دومی برای تحریک نقاط ماشه ای ، یعنی عضلاتی که تحریک پذیر هستند طراحی شده است.
دانستن تفاوت ها می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که کدام نوع درمان برای شما مناسب است

فواید سوزن خشک چیست؟

درای نیدلینگ می تواند سفت و سختی عضلات را کاهش دهد. علاوه بر این، کاهش نقاط ماشه ای می تواند انعطاف پذیری و دامنه حرکت را بهبود بخشد. بنابراین، این روش اغلب برای درمان آسیب های ورزشی، دردهای عضلانی و حتی فیبرومیالژیا استفاده می شود.
در حالی که در حال حاضر هیچ دستورالعمل عملی وجود ندارد، تکنیک های سوزن خشک ایمن با در دسترس قرار گرفتن تحقیقات بیشتر ، استاندارد شده اند.
مانند هر روش درمانی دیگری، موفقیت درای نیدلینگ نیز توسط عوامل مختلفی تعیین می شود. حفظ عادات بد وضعیتی و یا انجام ندادن تمرینات توصیه شده توسط متخصص، تنها برخی از دلایل عدم کارایی این روش است. با وجود این، شانس موفقیت بسیار زیاد است، به خصوص اگر مواد مورد استفاده مناسب باشد و اگر این تکنیک فقط توسط متخصصان انجام شود.

دکمه بازگشت به بالا