تکارتراپی : شرایط، فوائد و هزینه

تکار تراپی ، یک تکنیک مدرن فیزیوتراپی است که بر پایه استفاده از میدان های الکترومغناطیسی بنا شده است. برای این روش، از یک محرک الکترومغناطیسی استفاده می شود که سیگنال های رادیویی با فرکانس متوسط تولید می کند. ایمپالس ها از طریق الکترودهای رسانا وارد بافت های بیولوژیکی انسان می شوند و به اتساع عروق، تحریک متابولیسم سلولی و فعال شدن گردش خون کمک می کنند.
به عبارت دیگر تکار تراپی ، یک روش فیزیوتراپی برای دیاترمی تماس مستقیم است. این روش توسط دستگاه BTL 6000 انجام می شود که به شما این امکان را می دهد تا به طور انتخابی انرژی با فرکانس بالا را به بافت ها تحویل دهید و گرما را در ناحیه مورد نظر (مانند عضله عمیق، رباط و ساختارهای سطحی ) جمع آوری کنید.
این روش در ابتدا برای درمان ورزشکارانی که بیشترین خطر آسیب را داشتند مورد استفاده قرار گرفت. و با توجه به نتایج عالی، دامنه استفاده از آن گسترش یافت . مزیت این تکنیک از بین بردن علت بیماری است، در حالی که روش های سنتی فقط به مقابله با علائم کمک می کرد.
اصل تکارتراپی استفاده از جریان با فرکانس بالا و در عین حال کنترل قدرت و عمق نفوذ است. این عمل باعث ایمن شدن این روش می شود و به شما این امکان را می دهد تا بدون ایجاد آسیب اضافی روی ناحیه مورد نظر عمل کنید.

ویژگی ها و تاثیرات تکار درمانی

این تکنیک برای ورزشکاران حرفه ای به منظور بهبود سریع از آسیب دیدگی توسعه داده شد . امروزه از تکارتراپی در ارتوپدی، تروماتولوژی و نورولوژی برای از بین بردن درد و بازسازی عملکردی بافت استفاده می شود. محرک الکترومغناطیسی توانایی بدن انسان برای بازیابی را افزایش داده و به از بین بردن علل ایجاد درد کمک می کند. تحت تأثیر انرژی الکترومغناطیسی، رباط ها و ماهیچه ها گرم شده و آرام می شوند و با شدت بیشتری بهبود می یابند.
با استفاده از این روش می توانید اثرات زیر را دریافت کنید:
– تسکین درد
– کاهش ادم
– بهبود سریع بافت ها
– بهبود دامنه حرکت
– افزایش خروج لنف
– حذف سموم و محصولات تجزیه بافت
– عمل ضد التهابی

اصل عملکرد تکار تراپی چیست ؟

گرم کردن بافت ها در طول درمان تکار به دلیل میدان الکترومغناطیسی انجام می شود. دستگاه برای این روش انرژی تحریک کننده تولید می کند که فرآیندهای بازیابی در داخل بدن را فعال می کند. تحت تأثیر بارهای الکتریکی، الکترولیت ها در بدن انسان متحرک می شوند که در سه مرحله در مناطق آسیب دیده تجمع می یابند. ابتدا تحریک زیستی برای دستیابی به اثر ضد درد انجام می شود، سپس سلول ها با اکسیژن اشباع می شوند و در مرحله سوم شل شدن عضلات با تسریع گردش خون ایجاد می شود.
این روش بسیار انعطاف پذیر است. دستگاه تکارتراپی را می توان با تغییر دمای نوردهی، متناسب با یک مشکل خاص با دقت درمانی بالا تنظیم کرد. این دستگاه بافت ها را گرم می کند و جریان خون را تنها در جایی که لازم است افزایش می دهد و می توان از آن برای ارائه انرژی تحریک کننده به صورت موضعی، بدون تأثیر بر بافت های مجاور استفاده کرد.

تکار تراپی
تکار تراپی

نشانه های نیاز به استفاده از تکار تراپی چیست؟

تکارتراپی در درمان آسیب شناسی عضلات، مفاصل و تاندون استفاده می شود. می توان از آن برای تسکین ناراحتی یا درد ناشی از صدمات، شکستگی، رگ به رگ شدن تاندون و پس از جراحی روی مفاصل استفاده کرد. موارد استفاده از این تکنیک عبارتند از :
– درد در گردن، پشت، کمر
– گونالژیا
– درد در ناحیه شانه و کتف
– دردهای عضلانی-عصبی
– اسپاسم عضلانی
– توانبخشی پس از التهاب بافت های سیستم اسکلتی عضلانی
– ادم پس از ضربه
– خار پاشنه
– فیزیوتراپی پیشگیرانه در ورزشکاران

تکارتراپی چگونه انجام می شود؟

تکارتراپی نیازی به آمادگی خاصی ندارد. بیمار را روی تخت معاینه قرار می دهند و یک کرم مخصوص روی ناحیه آسیب دیده اعمال می شود که نقش یک محیط رسانا را برای امواج رادیویی ایفا می کند. پزشک الکترود را روی پوست هدایت می کند، تکانه ها به بافت ها نفوذ می کنند و آنها را گرم و تحریک می کنند.
در طول جلسه، بیمار درد و ناراحتی را تجربه نمی کند. گاهی اوقات در محل قرار گرفتن احساس گرمای دلپذیری وجود دارد. ممکن است کمی قرمزی پوست ظاهر شود که 30 تا 40 دقیقه پس از عمل ناپدید می شود.
دوره درمان با کمک دستگاه تکار تراپی شامل 5 تا 10 جلسه به مدت 10 تا 20 دقیقه است. در صورت لزوم، قرار گرفتن در معرض الکترومغناطیسی را می توان با روش های دیگر مانند توسعه مفاصل غیرفعال، ماساژ و فعال سازی عضلات ترکیب کرد. تعداد و مدت اقدامات توسط پزشک با در نظر گرفتن بیماری و شدت سندرم درد تعیین می شود.

مزایای استفاده از این روش چیست ؟

این تکنیک تنها بر اساس فرآیندهای فیزیکی بدون استفاده از دارو انجام می شود که که آن را برای بیمار ایمن تر می کند. پزشک می ‌تواند عمق تأثیر را بر بافت‌های بیولوژیکی انتخاب کند و ساختارهای زیر جلدی و رباط‌ها، ماهیچه‌ها و مفاصل عمیق را تحریک کند. مزایای این روش عبارتند از:
– انطباق دوره درمانی با نیازهای بیمار
– دستیابی سریع به اثر مورد نظر
– کاهش زمان بهبودی پس از صدمات و بیماری ها
– عدم احساس ناراحتی (اثر جریان فرکانس بالا برای بیمار نامحسوس است)

دکمه بازگشت به بالا