آشنایی با ورزش فیزیوتراپی زانو

یکی از اعضایی که ، به واسطه آسیب‌های وارده به فیزیوتراپی نیاز پیدا می‌کند ، زانو می‌باشد . به همین جهت قصد داریم تا ، به بیان مطلبی در رابطه با آشنایی با ورزش فیزیوتراپی زانو بپردازیم . در فیزیوتراپی زانو پزشک به بررسی زانو و کل پا می‌پردازد و اقدامات مورد نیاز درمانی را ، تجویز می‌نماید .

فیزیوتراپی یکی از شاخه‌های علم پزشکی است که ، به توانبخشی ، پیشگیری و درمان ناتوانی‌های حرکتی انسان می‌پردازد . این علم در واقع آسیب‌های حرکتی و اسکلتی استخوان‌ها ، عضلات ، رباط ، تاندون و سایر اعضا را درمان می‌کند .

 فیزیوتراپی زانو چیست ؟

 

آشنایی با ورزش فیزیوتراپی زانو برای افرادی که ، قصد استفاده از این خدمات درمانی را دارند بسیار مفید و سودمند بوده و باعث می‌شود که ، قبل از مراجعه به فیزیوتراپی آشنایی نسبی با نحوه درمان داشته باشند . زانو عضو مهمی از بدن هر فرد است که ، در انواع حرکت‌های مفصلی دخالت مستقیم دارد .

به همین دلیل زانو یکی از اعضای حساس بدن به شمار می‌رود که ، در هنگام آسیب دیدن می‌تواند به کل حرکت فرد را مختل نماید . مشکلاتی که ، برای زانو پیش می‌آید ممکن است به دلیل آرتروز ، اختلالات تروماتیک و ضربه‌های شدید باشد که به وسیله فیزیوتراپی رفع می‌شوند .

آشنایی با ورزش فیزیوتراپی زانو که یکی از حیطه‌های مهم فیزیوتراپی می‌باشد برای هر فردی لازم است . فیزیوتراپی زانو به بازگشت توان حرکتی زانو ، افزایش قدرت مفصل و بازیابی قدرت قبلی این عضو یعنی زانو ، کمک شایانی می‌کند .

یک فیزیوتراپیست با دانش و اطلاعات کافی خود از آناتومی زانو و همچنین کمک گرفتن از علم حرکت شناسی یا همان کینزیولوژی ، برنامه‌ای جهت اصلاح و رفع مشکلات زانوی آسیب دیده طراحی می‌کند تا ، فرد بیمار بتواند به این وسیله توان و قدرت حرکتی پیشین خود را ، بازیابی نماید .

بخوانید: مانوال تراپی 

کاندیداهای مناسب انجام ورزش فیزیوتراپی زانو چه کسانی هستند ؟

در ادامه مطلب آشنایی با ورزش فیزیوتراپی زانو با کاندیدهای مناسب ورزش فیزیوتراپی زانو آشنا خواهیم شد تا ، متوجه شویم چه کسانی باید برای درمان و رفع مشکلات حرکتی خود ، به فیزیوتراپیست زانو مراجعه کنند .

 • آرتروز زانو و تخریب مفصل زانو
 • التهاب بافت نرم بورسیت و تاندون
 • آسیب‌های مینیسک زانو
 • انواع شکستگی‌ها و همچنین ، دوره نقاهت آن‌ها

مزایای فیزیوتراپی زانو چه می‌باشد ؟

 

آشنایی با ورزش فیزیوتراپی زانو باعث می‌شود که ، با مزایا و فواید این روش درمانی آشنا شده و بتوانیم در صورتی که ، با هر گونه مشکل حرکتی مواجه شدیم ، از این روش درمانی برای درمان زانو و بازیابی قدرت حرکتی آن استفاده بهینه نماییم . به برخی از فواید این روش درمانی در ادامه اشاره شده است ؛

 • تقویت زانو و تسریع در بهبودی دامنه حرکتی
 • از ایمن‌ترین روش‌های درمانی با کاربردی برای کاهش درد
 • توانایی بالای فیزیوتراپی در مهار منبع درد
 • بازیابی قدرت حرکتی زانو و درمان مشکلات مفصل زانو

مراحل و نحوه انجام ورزش فیزیوتراپی زانو

 

اگر فرد دارای پیش زمینه‌ای از فیزیوتراپی زانو باشد و یا اصطلاحا آشنایی با ورزش فیزیوتراپی زانو داشته باشد ، هنگام ویزیت اولیه به شکل بهتری می‌تواند به مشاوره پزشک فیزیوتراپی پاسخ دهد . مشاوره اولیه فیزیوتراپ شامل چند مرحله است که ، در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم ؛

 • ارزیابی و تشخیص اولیه : پزشک از فرد می‌خواهد که ، راه برود تا بتواند مشکلات حرکتی وی و به خصوص مشکلات زانو را تشخیص دهد .
 • معاینه فیزیکی زانو : پزشک از طریق لمس زانو و بافت‌های اطراف آن به وجود مشکل و نوع مشکل زانو پی می‌برد .
 • ارزیابی قدرت زانو : پزشک فیزیوتراپی به ارزیابی توان زانو می‌پردازد تا بتواند تشخیص دهد آیا درد و عدم تعادل باعث ضعف زانو و ناتوانی حرکتی شده است یا خیر ؟
 • اندازه گیری تورم : هنگامی که ، زانو دچار تورم می‌شود فیزیوتراپیست تورم را اندازه‌گیری می‌کند تا به روند درمان کمک کند .
 • تست‌های ویژه : فیزیوتراپیست ممکن است یک سری تست‌هایی را بر روی زانو انجام دهد تا ، بتواند پی ببرد کدام ساختار زانو دچار آسیب شده است .

مراحل و نحوه انجام ورزش فیزیوتراپی زانو

روند درمان به وسیله ورزش فیزیوتراپی زانو

 

پس از انجام معاینه و تشخیص بیماری و مشکل زانو پزشک فیزیوتراپی برنامه‌ای را ، جهت درمان و رفع مشکل زانو ارایه می‌کند . ممکن است از فرد خواسته شود تا تمرین‌هایی را در منزل انجام دهد . به همین دلیل آشنایی با ورزش فیزیوتراپی زانو از اهمیت زیادی برخوردار است .

پس از تجویز حرکت‌های تمرینی برای درمان زانو شما باید این تمرین‌ها را ، در منزل اجرا نمایید و با مراجعه به کلینیک پزشک پیشرفت شما در درمان را ، کنترل و ارزیابی می‌کند . برخی از تمرین‌های زانو شامل موارد زیر می‌باشند ؛

 • تمرین‌های مربوط به تقویت عضله چهار سر ران
 • تمرین‌های صاف بلند کردن پا
 • تمرین مربوط به عضله کوتاه چهار سر ران
 • تمرین‌هایی برای تقویت کف لگن ، کف لگن به استحکام زانو کمک می‌کند .
 • حرکت‌های کششی برای پایین تنه
 • تمرین‌های تعادلی

اهمیت ورزش فیزیوتراپی زانو چقدر است ؟

 

آشنایی با ورزش فیزیوتراپی زانو به این دلیل مهم است که ، عارضه آسیب زانو بسیار شایع است و از هر سه فیزیوتراپیست یک نفر به درمان مشکلات مربوط به زانو مشغول است . عضلات قوی که به انعطاف پذیری شما کمک کنند تا حد زیادی می‌توانند قدرت زانو را ، افزایش دهند .

از طرفی ورزش فیزیوتراپی به تقویت عضلات ، مفاصل و انعطاف پذیری بیشتر منجر می‌شود که ، در نهایت با نتایج شگفت‌انگیز دیگری مانند تعادل ، کاهش وزن ، تقویت زانو همراه می‌باشد . دریافت تمامی این نتایج از فیزیوتراپی زانو ، مشروط بر مراجعه به فیزیوتراپیست متخصص و با مهارت باشد .

اهمیت ورزش فیزیوتراپی زانو چقدر است ؟

کلام پایانی

یکی از شایع‌ترین عوارض حرکتی مشکلات زانو می‌باشد که ، در اکثر مواقع ارتوپد و فیزیوتراپیست به درمان آن‌ها می‌پردازند . لازمه درمان عارضه زانو استفاده از ورزش است و به همین دلیل آشنایی با ورزش فیزیوتراپی زانو دارای اهمیت بسیاری است .

مراجعه به پزشک متخصص و مجرب که ، دارای سابقه عالی در درمان عارضه زانو باشد نیز برای درمان زانو در اولویت است . دکتر یاسر نژادی از برترین پزشکان متخصص ورزش فیزیوتراپی زانو می‌باشند که ، تاکنون قادر به درمان عوارض زانوی خیل عظیمی از بیماران خود بوده‌اند .

به همین دلیل دکتر یاسر نژادی از پزشکان پیشکسوت در زمینه آشنایی با ورزش فیزیوتراپی زانو به شمار می‌روند که جدا از موفقیت در زمینه درمان دارای قدرت تشخیص صحیح مشکلات زانو نیز هستند که ، همین امر یکی از دلایل موفق عمل کردن ایشان در زمینه درمان مشکلات زانو به شمار می‌رود .

بخوانید: الکتروتراپی 

دکمه بازگشت به بالا