شوک درمانی چیست ؟

در حال حاضر متد های بروزی برای درمان بیماری های استخوانی مورد استفاده قرار می گیرد . شوک درمانی با بهره مندی از پرتو های الکترومغناطیس سلول ها را تحریک کرده و التهاب را از آن ها می زداید .

در فیزیوتراپی این روش با استقبال زیادی مواجه شده و توانسته جایگزین جراحی های خطرناک شود . در این مقاله اطلاعات بیشتری را در رابطه با این تکنیک ارائه خواهیم نمود ، پس لطفا با ما همراه شوید ‌.

شوک درمانی چگونه است ؟

شوک درمانی یا Shockwave Therapy یک روش درمانی پزشکی است ، که برای درمان برخی از مشکلات عضلانی و اسکلتی مورد استفاده قرار می گیرد . این روش با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا و سرعت قابل توجه به نقاط مختلف بدن پرتاب شده و سیب بهبود یک سری بیماری های عضلانی می شود ‌.

در فیزیوتراپی ، شوک درمانی برای درمان مشکلاتی مانند ؛ دردهای زانو ، دردهای آرنج ، التهاب دستگاه گردن ، دردهای عضلانی ، درد های اسکلتی و مشکلات دیسک کمر مورد استفاده قرار می‌گیرد . امواج الکترومغناطیس توسط تجهیزات خاصی به نقاطی در بدن پرتاب می شود و با تولید شوک‌های متعدد در این نقاط ، بهبود بافت‌های بدنی را میسر می‌کند .

این روش در فیزیوتراپی به دلیل کاهش زمان بهبودی و افزایش کیفیت زندگی بیماران ، تحت عنوان یک روش درمانی موثر مطرح شده است و با استفاده از دستگاه خاصی که شامل یک سنسور صوتی و یک مولتی فرکانسی از امواج صوتی است ، انجام می شود و می‌تواند به کاهش درد ، بهبود عملکرد عضلات و افزایش توان بدن جهت بازگشت به وضعیت عادی کمک کند .

بخوانید: وازوترین یا کامپرشن تراپی

شوک درمانی چگونه است ؟

مزایا شوک درمانی

شوک درمانی یکی از روش‌های مؤثر در فیزیوتراپی به شمار می آید ، که دارای بسیاری از مزایا و فواید است . در زیر به برخی از مزایای این تکنیک ویژه اشاره می کنیم ؛

 • بهبود عملکرد بافت‌های بدنی : این روش درمانی بافت و ماهیچه ها در نقاط مختلف بدن را تحت تاثیر خود قرار می دهد و مانع از تشدید التهاب در این قسمت ها خواهد شد . علاوه بر آن ، سبب بهبودی و درمان سریع این نقاط می شود ‌.
 • کاهش درد : این روش با کاهش التهاب و بهبود بافت‌های آسیب دیده ، می‌تواند به کاهش درد های مزمن در بسیاری از قسمت‌های بدن کمک کند .
 • افزایش حرکت مفاصل : شوک درمانی به بهبود حرکت مفاصل کمک کند ، که این امر ناشی از دسترسی به عمق بافت‌های بدن ، به جهت بهبود عملکرد عضلات و ترمیم بافت ها می باشد .
 • عدم نیاز به جراحی : این روش بدون نیاز به جراحی یا تزریق مواد ، به صورت غیر جراحی به بهبود و درمان مشکلات عضلانی و اسکلتی کمک کرده و نیاز به جراحی را برطرف می نماید .
 • کاهش زمان بهبودی : این تکنیک با کاهش زمان بهبودی ، می‌تواند به سرعت بهبود عملکرد بدن کمک کند و بیماران بعد از انجام آن ، قادر به بازگشت به فعالیت‌های روزمره خود خواهند بود .
 • کمترین عوارض جانبی : شوک درمانی با کمترین عوارض جانبی مرتبط است و معمولاً به طور اختصاصی برای هر بیمار تنظیم می‌شود ، به همین دلیل احتمال بروز عوارض کم است .

معایب شوک درمانی

شوک درمانی در فیزیوتراپی غوغا به پا کرده است ، افراد بسیار زیادی وجود دارند ، که برای درمان مشکلات عضلانی و اسکلتی خود از این تکنیک استفاده می نمایند و توانسته اند بدون انجام عمل جراحی ، سلامتی خود را بازیابند . با این حال ، همانند بسیاری از روش‌های درمانی دیگر ، این روش نیز دارای برخی معایب است ،

 که به چند نمونه آن اشاره می نماییم ؛

 • هزینه : این روش هزینه بالایی دارد و بیماران بدون بودجه برای بهره مندی از این تکنیک با محدودیت و مشکل مواجه خواهند شد .
 • محدودیت در استفاده : این روش برای افرادی که دارای سابقه بیماری قلبی ، کلیوی و یا جراحی هستند ، خطرناک بوده و قبل از انجام آن بایستی ملاحضاتی را در نظر داشت .
 • درد و عدم راحتی : مقداری درد بعد از انجام شوک درمانی توسط برخی بیماران احساس می شود ، که سبب آشفتگی و ناراحتی ایشان خواهد شد ، البته چنین درد هایی موقتی است ‌.
 • تیرگی و بریدگی : در بعضی از موارد ، این روش منجر به تیرگی و بریدگی در بافت‌های بدنی می‌شود ، به همین دلیل تنها بایستی به کلینیک و مراکز معتبر درمانی جهت بهره مندی از این تکنیک مراجعه نمود ‌‌.
 • خونریزی : مصرف قرص ضد التهاب و انجام شوک درمانی ، احتمال خونریزی را در محل درمان افزایش داده و حال بیمار را به وخامت می کشاند .
 • عدم کارآیی : در برخی از موارد ، گزارش شده ، که این روش به هیچ عنوان موثر نبوده و بیمار همچنان مشکلات قبلی خود را دارد . متاسفانه مراجعه به مراکز نا معتبر ، چنین پیامد هایی را به دنبال دارد .

بنابراین ، هرچند که شوک درمانی یک روش درمانی جذاب برای بسیاری از مشکلات عضلانی و اسکلتی است ، اما باید در نظر داشت که برخی از معایب و عوارض آن نیز وجود دارد . بهتر است پیش از استفاده از این روش ، با پزشک مشورت نمایید .

معایب شوک درمانی

شوک درمانی مناسب چه کسانی است ؟

شوک درمانی یک روش درمانی پزشکی است ، که برای درمان برخی از مشکلات عضلانی و اسکلتی ، به خصوص درد مزمن در قسمت‌های مختلف بدن ، استفاده می‌شود . با این حال ، این روش برای همه نیست و باید وضعیت پزشکی فرد بررسی شود .

این روش به طور کلی برای افرادی مناسب است ، که دارای مشکلات عضلانی و اسکلتی هستند و نیاز به تسکین درد ، بهبود حرکت مفاصل و عضلات دارند . همچنین ، برای افرادی که قرار است ، جراحی انجام دهند و نیاز به کاهش درد ، التهاب و بهبود سریع پس از عمل دارند ، این روش مناسب است .

در صورت وجود مشکلاتی همچون ؛ درد زانو ، درد عضلات ، درد در سایر قسمت های پا ، درد در مفاصل ، درد آرنج ، درد گردن ، درد کمر و … می توان این تکنیک را بکار برد ، البته این امر زمانی ممکن خواهد بود ، که هیچ محدودیتی برای بیمار وجود نداشته باشد .

آرتروز ، فیبرومیالژی ، آسیب های اسپورت ، دیسک کمر ، پلانتار فاسییتیس ، تنگی مفصل شانه ، پلاک دیسک و… مواردی هستند ، که برای درمان آنان می توان از شوک درمانی بهره مند شد ‌.

به هر حال ، پیش از استفاده ی این روش ، بهتر بوده ، با پزشک خود صحبت کنید و وضعیت سلامتی خود را بررسی نمایید و تصمیم مناسبی برای درمان مشکلات خود بگیرید .

کلام آخر

برای بهبود بیماری های مختلفی می توان به سراغ شوک درمانی رفت و از آن بهره مند شد . البته چگونگی انجام این فرآیند فوق العاده اهمیت داشته و کیفیت درمان را تحت تاثیر قرار می دهد . خوشبختانه کلینیک دکتر یاسر نژادی با بهره مندی از تجهیزات نوین ، به بهترین نحو ممکن این روش را بکار می برد و سلامتی بیماران خود را تضمین می نماید .

بخوانید: تمرین درمانی یا ورزش درمانی

دکمه بازگشت به بالا