موارد استفاده از شاک ویوتراپی چیست ؟

موارد استفاده از شاک ویوتراپی با توجه به مزایایی که این روش دارد ، متنوع بوده و بیماران مختلفی قادر به بهره مندی از این تکنیک و روش هستند . این روش مشکلات مختلفی را از بین می برد و سبب بازگشت موفقیت آمیز سلامتی به بدن می شود . کلينيک دکتر یاسر نژادی اطلاعات مفیدی را در خصوص این روش درمانی ارائه می نماید ، پس با ما همراه شوید 

شاک ویوتراپی چیست ؟

پیش از بیان موارد استفاده از شاک ویوتراپی ، لازم بوده ، تا این تکنیک را معرفی نماییم . شاک ویوتراپی ( Shockwave Therapy ) یک روش درمانی غیر تهاجمی است ، که در فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد .

در این روش ، امواج صوتی با فرکانس بالا و شدت قوی به منطقه دردناک بدن اعمال می‌شود . این امواج باعث لرزش و تحریک سلول‌های بدن می‌شود و سبب بهبود جریان خون و جذب اکسیژن توسط بافت‌های آسیب دیده می‌شود .

شاک ویوتراپی به عنوان یک روش درمانی برای درد‌های مزمن به شمار آمده و درد عضلات ، درد پشت ، درد ستون فقرات ، درد مفاصل و آسیب‌های ورزشی را به کلی برطرف می نماید . این روش درمانی برای بهبود فاکتورهایی مانند ؛ ترمیم بافت‌های آسیب دیده ، بهبود قابلیت حرکت و کاهش التهاب نیز مفید است .

شاک ویوتراپی چیست ؟

درمان بیماری ها با شاک ویوتراپی

موارد استفاده از شاک ویوتراپی متنوع بوده ، که به آن ها اشاره خواهیم نمود ؛

 1. درد عضلات و بافت‌های نرم : درد کمر ، درد گردن ، تورم عضلانی ، التهاب آکیلس ، درد بعد از عمل جراحی و غیره همگی جزو موارد استفاده از شاک ویوتراپی هستند .
 2. بیماری‌های مفصلی : آرتروز ، تنگی فضای مفصلی و… مواردی هستند ، که برای بهبود آن ها می توان از شاک ویوتراپی بهره جست .
 3. آسیب‌های ورزشی : این تکنیک برای مواردی همچون ؛ اسپاسم عضلانی ، پوسته خارجی ناحیه زانو ، درد شانه ، التهاب در ران و غیره موثر است .
 4. بهبود عملکرد و قابلیت حرکت : کمک به بهبود عملکرد بعد از ضربه یا آسیب ، بهبود قابلیت حرکت و ترمیم بافت‌های آسیب دیده ناشی از ضربه و آسیب را می توان با انجام این تکنیک ممکن ساخت ‌.
 5. برطرف نمودن بیماری های عروقی : بیماری‌هایی مانند پلاکت پایین ، فیبرومیالژی ، تنگی عروق و غیره خوشبختانه با انجام این روش قابل درمان هستند .

معمولاً برای درمان این موارد ، جلسات شاک ویوتراپی به صورت دوره‌ای برگزار می‌شود .

مزایای شاک ویوتراپی

در بررسی موارد استفاده از شاک ویوتراپی لازم بوده ، تا مزایا و منافع ناشی از انجام این روش را بیان کنیم ، که به شرح زیر است ؛

 1. روش غیر تهاجمی : شاک ویوتراپی یک روش درمانی غیر تهاجمی است ، بدون نیاز به جراحی و بدون عوارض جانبی مزمن انجام می شود ‌.
 2. بهبود سریع : خروجی شاک ویوتراپی باعث تحریک سلول‌های بافتی می‌شود و همچنین بهبود جریان خون و اکسیژن رسانی به منطقه مورد نظر را به وجود می آورد . به این ترتیب ، با کاهش التهاب و بهبود سریع درمان مواجه هستیم .
 3. کاهش درد : با افزایش جریان خون و به دست آوردن اکسیژن بیشتر در منطقه دردناک ، ناشی از شاک ویوتراپی با کاهش درد مواجه هستیم .
 4. حفظ عملکرد : شاک ویوتراپی به عنوان یک روش درمانی برای ترمیم بافت‌های آسیب دیده ، به حفظ و بهبود عملکرد بدن کمک زیادی می کند .
 5. کاهش هزینه : این روش معمولاً برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود ، اما در مقایسه با روش‌های درمانی دیگر ، هزینه کمتری دارد . به همین دلیل موارد استفاده از شاک ویوتراپی بسیار گسترده است .
 6. جایگزینی برای جراحی : شاک ویوتراپی ممکن است ، به عنوان روش جایگزینی برای بعضی از عمل‌های جراحی استفاده شود ، به خصوص در مواردی که عمل جراحی برای بیمار مناسب نیست .
 7. اثرات بلند مدت : این روش معمولاً باعث القای پاسخ‌های فیزیولوژیکی مانند ترمیم بافت و افزایش جریان خون می‌شود ، بنابراین تاثیرات آن به مدت طولانی‌تری ادامه می‌یابد و در نتیجه موارد استفاده از شاک ویوتراپی افزایش خواهد یافت .

با توجه به این مزایا ، شاک ویوتراپی به عنوان یک روش درمانی موثر در فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد .

بخوانید: علائم بیماری دژنراتیو را بشناسید

بهترین سن برای شاک ویوتراپی

در مبحث موارد استفاده از شاک ویوتراپی ، به معرفی بهترین سن برای انجام این روش می پردازیم . شاک ویوتراپی (Shockwave Therapy) در اصل برای افرادی که به دلیل شرایط مختلف دچار درد ، التهاب و آسیب‌های گوناگون شده‌اند ، توصیه می‌شود . در صورتی که نیاز به انجام این تکنیک باشد ، سن افراد باید به عنوان یکی از فاکتورهای مورد بررسی قرار بگیرد .

در عمل ، شاک ویوتراپی در هر سنی امکان‌پذیر است ، اما افراد با سنین بالاتر معمولاً به دلیل خطر بیشتر برای آسیب دیدگی بافت‌های نرم ، نیاز به احتیاط بیشتری دارند . همچنین در برخی موارد ، انجام این روش سبب بروز مشکلات مختلفی در فرد می شود ، برای رفع این مشکل توصیه شده تا حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید .

بنابراین ، برای انجام شاک ویوتراپی در فیزیوتراپی ، بهتر است با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی خود مشورت کنید و بررسی شود ، که آیا شاک ویوتراپی برای شما مناسب است ؟ و در صورت لزوم یک برنامه شخصی سازی شده را برایتان طراحی نماید .

بهترین سن برای شاک ویوتراپی

مراقبت های بعد از شاک ویوتراپی

برای موفقیت در موارد استفاده از شاک ویوتراپی ، لازم بوده ، تا حتما به یک سری مراقبت ها و تکنیک ها توجه نمایید . رعایت این نکات سبب شده ، تا بهبودی و درمان با سرعت بیشتری انجام شود . به نکات زیر توجه نمایید ؛

 1. استراحت : پس از شاک ویوتراپی ، به بدنتان زمان کافی برای استراحت بدهید ، تا به بافت‌های نرم فرصتی برای بهبود و ترمیم داده شود .
 2. خنک کردن منطقه : خنک کردن منطقه مورد درمان می‌تواند به کاهش التهاب و درد کمک کند . برای این منظور ، می‌توانید یک حوله را در آب سرد بگذارید و بعد از فشار دادن ، روی منطقه مورد درمان قرار دهید . در حقیقت این امر به عنوان کمپرس سرد شناخته شده و فوق العاده موثر است .
 3. آرام‌بخش‌ها : استفاده از آرام‌بخش‌ها می‌تواند به کاهش درد و بهبود خواب کمک کند .
 4. استفاده از قطره‌ها : در صورت لزوم ، می‌توانید از قطره‌های تسکین دهنده درد استفاده کنید .
 5. انجام تمرینات فیزیوتراپی : پس از شاک ویوتراپی ، برای شما تمرینات فیزیوتراپی تجویز خواهد شد . به عنوان مثال ، تمرینات تعادلی ، تقویت عضلات ، تمرینات انعطاف‌پذیری و غیره . با نهایت دقت ، تمامی این تمرین ها را انجام دهید .
 6. جلوگیری از فعالیت‌های سنگین : سعی کنید ، فعالیت‌های سنگین را پس از شاک ویوتراپی انجام ندهید ، تا آسیب به بافت‌های نرم کمتر شود .
 7. مصرف مایعات : مصرف مایعات ، به بهبود سریع‌تر بافت‌های نرم کمک خواهد کرد .

برای موفقیت آمیز بودن این تکنیک و بهبودی در موارد استفاده از شاک ویوتراپی بهتر بوده ، تا به خوبی به دستورات پزشک خود توجه کنید .

تعداد جلسات شاک ویوتراپی برای رسیدن به سلامتی

برای رسیدن به سلامتی در موارد استفاده از شاک ویوتراپی تعداد جلسات مشخصی تعیین می شود ‌. تعداد جلسات مورد نیاز برای دستیابی به نتیجه درمان با شاک ویوتراپی (Shockwave Therapy) بستگی به شرایط پایه‌ای بیمار و شدت و نوع مشکل او دارد . علاوه بر این ، هر بیماری و شرایط درمانی خاص خود را دارد . بنابراین ، تعداد جلسات مورد نیاز برای هر بیمار متفاوت خواهد بود .

به طور کلی ، معمولاً برای تجربه نتایج مثبت از درمان با شاک ویوتراپی ، به بیماران توصیه می‌شود که 3 تا 6 جلسه این درمان را اجرا کنند . البته ، در برخی موارد ، ممکن است تعداد جلسات بیشتری لازم باشد . همچنین ، برای حفظ نتیجه درمان ، معمولاً تکرار جلسات در فواصل زمانی منظم توصیه می‌شود .

بنابراین ، برای به دست آوردن نتایج مطلوب از درمان با شاک ویوتراپی ، باید به تعداد جلسات مورد نیاز دقت شود . البته همانطور که گفته شد ، تعداد جلسات و فواصل زمانی بین آن‌ها بستگی به حالت بیمار و شرایط درمانی داشته و لازم بوده ، تا حتما با پزشک مشورت نمایید .

کلام آخر

موارد استفاده از شاک ویوتراپی بسیار زیاد بوده و می توان برای رهایی از درد ها به این تکنیک فوق العاده پناه برد . البته کلینیک ارائه دهنده این روش نیز بسیار اهمیت دارد . در حال حاضر کلینیک دکتر یاسر نژادی یکی از بهترین مراکز ارائه دهنده می باشد .

بخوانید: شوک درمانی چیست ؟

دکمه بازگشت به بالا