استفاده از شوک درمانی در فیزیوتراپی چه مزایایی دارد ؟

شوک درمانی در فیزیوتراپی یک روش مؤثر بوده ، که برای درمان بیماری‌های مختلف اعم از ؛ عضلات ، استخوان‌ها و بافت های نرم مانند تاندون ها ، ماهیچه‌ها و غیره استفاده می‌شود .

در این روش ، از امواج الکتریکی ، مغناطیسی یا صوتی برای تحریک بافت‌های بدن استفاده می‌شود ، تا بهبود عملکرد و درمان دردها و التهابات مربوط به مصدومیت‌های مختلف از بین برود . در این مقاله بیشتر در رابطه با این موضوع صحبت خواهیم کرد .

بخوانید: مزایا و معایب مگنت تراپی

شوک درمانی چیست ؟

شوک درمانی در فیزیوتراپی روشی است ، که برای افزایش ترمیم بافت‌های بدن و بهبود عملکرد آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد . در این روش از امواج الکتریکی ، صوتی یا مغناطیسی استفاده می‌شود ، تا بهبود عملکرد بافت‌های بدن ایجاد شود .

در این روش امواج الکتریکی ، صوتی یا مغناطیسی با فرکانس بالا بر بخش های مختلف بدن اعمال می گردد و در می آن روند درمان با کیفیت بهتری طی خواهد شد .

این تحریک‌ها باعث ایجاد جریان خون بیشتر ، کاهش التهاب و نفوذ بیشتر داروها و مواد معدنی به بافت‌های مختلف بدن می‌شوند . همچنین شوک درمانی به کاهش درد و بهبود حرکت مفاصل کمک کرده و عملکرد ورزشی و استقامت فیزیکی را ارتقا می دهد .

شوک درمانی در فیزیوتراپی برای درمان مصدومیت‌های مختلف از جمله آسیب‌های بافت نرم ، آسیب‌های عضلانی و استخوانی ، التهابات و دردهای مربوط به سیاتیک ، اپیکوندیلیت ، تند شدن تاندون و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد .

شوک درمانی چیست ؟

بیماری های قابل درمان با شوک درمانی

شوک درمانی در فیزیوتراپی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها کاربرد دارد . به موارد زیر توجه نمایید ؛

 1. آسیب‌های ورزشی : گاهی در حین ورزش های مختلف به بدن آسیب های متعددی وارد می شود و سلامت فرد را به خطر می اندازد . برای رفع این مشکلات می توان از شوک درمانی بهره جست .
 2. التهابات مفاصل : التهاب مفاصل ، آرتروز ، و روماتوئیدی با انجام این تکنیک قابل درمان خواهد بود .
 3. دردهای عضلانی و مفصلی : درد کمر ، درد گردن ، درد زانو ، درد شانه و درد مچ و غیره به عنوان درد عضلانی و مفصلی شناخته می شوند ، که انجام شوک درمانی در فیزیوتراپی برطرف خواهند شد .
 4. صدمات و جراحات : پس از جراحی مانند خونریزی ، التهاب و تورم رخ می دهند ، که گاهی برطرف کردن آن ها کار آسانی نیست ، اما با شوک درمانی امکان پذیر خواهد بود .
 5. بیماری های عصبی : شامل بیماری پارکینسون ، بیش فعالی – کم توجهی ، ناحیه‌ای شدید و اختلالات خلقی – رفتاری را می توانیم با انجام این تکنیک مدرن درمان کنیم .
 6. سایر بیماری‌ها : روند سلامتی و درمان دیابت ، سرطان ، آسم و بیش فعالی تیروئیدی و … با شوک درمانی با سرعت بیشتری طی خواهد شد .

مزایای شوک درمانی

شوک درمانی در فیزیوتراپی با مزیت های مختلفی همراه است ، که به آن ها اشاره می نماییم ؛

 1. کاهش درد : شوک درمانی به‌طور موثر به کاهش دردهای بافت نرم و مفاصل کمک می‌کند .
 2. بهبود عملکرد : این روش می‌تواند به بهبود عملکرد بافت‌های بدن و افزایش ترمیم آن‌ها کمک نماید .
 3. سرعت ‌دهی به ترمیم بافت‌های بدن : شوک درمانی باعث افزایش جریان خون ، نفوذ بیشتر داروها و مواد معدنی به بافت‌های مختلف بدن و بهبود ترمیم بافت‌های مجروح می‌شود .
 4. کاهش التهاب : این روش باعث کاهش التهاب و تورم موضعی می گردد .
 5. کاهش زمان بهبودی : شوک درمانی باعث سرعت بخشیدن به فرآیند بهبودی مصدومیت یا جراحی می‌شود .
 6. عدم نیاز به داروهای درد : با بهبود درد و التهاب موضعی ، نیاز به داروهای ضد درد کاهش می‌یابد .
 7. عدم نیاز به جراحی : برخی مصدومیت‌ها و بیماری‌ها ممکن است با شوک درمانی بهبود یابند و نیاز به جراحی را برطرف کنند .

شوک درمانی در فیزیوتراپی را دست کم نگیرید و از آن برای درمان بیماری های متعدد استفاده کنید .

 

مزایای شوک درمانی

اثرات مثبت شوک درمانی در فیزیوتراپی

استفاده از شوک درمانی در فیزیوتراپی یک روش مؤثر برای بهبود عملکرد و کاهش درد است ، که با توجه به تحقیقات انجام شده ، دارای اثرات مثبتی می‌باشد . به موارد زیر توجه نمایید ؛

 1. بهبود جریان خون : این روش باعث افزایش جریان خون و بهبود تغذیه سلول‌های بدن می‌شود .
 2. کاهش التهاب : کاهش التهاب محلی و تورم موضعی با شوک درمانی امکان پذیر خواهد بود .
 3. بهبود ترمیم بافت‌های مجروح : شوک درمانی باعث افزایش سرعت ترمیم بافت‌های مجروح می‌شود .
 4. کاهش درد : کاهش درد یکی از بهترین نتایج مثبت این روش است و به همین دلیل در فیزیوتراپی با استقبال زیادی مواجه شده است .
 5. بهبود عملکرد : فرد بیمار و آسیب دیده ، در صورت انجام این روش فوق العاده ، عملکرد بهتری خواهد داشت و در زمان کوتاه تری به نتیجه می رسد .
 6. جایگزین دارو های شیمیایی : در بسیاری از مواقع افراد قادر به مصرف داروهای شیمیایی نیستند و یا مصرف دارو هیچ نتیجه مثبتی به همراه نخواهد داشت . اما با وجود شوک درمانی در فیزیوتراپی این مشکل نیز برطرف شده است .
 7. قابلیت استفاده در بسیاری از انواع بیماری‌ها : در بسیاری از بیماری ها که با آسیب دیدگی مفاصل و عضلات مواجه شده ایم ، این تکنیک بکار می رود .
 8. ایمنی : شوک درمانی ایمنی بالاتری نسبت به روش‌های دیگر دارد و خطر عفونت و آسیب به بافت‌های پیرامون را کاهش می‌دهد .

کلام آخر

شوک درمانی در فیزیوتراپی یک روش درمانی ویژه است ، که سلامت جسم را تضمین می کند . تخصص و مهارت پزشکی که شوک درمانی را اجرا می کند ، اهمیت بسیار زیادی دارد .

دکتر یاسر نژادی یکی از متخصصین در حوزه فیزیوتراپی بوده ، که به بهترین شکل ممکن و بدون هیچ گونه مشکلی با بهره مندی از تجهیزات مدرن ، این تکنیک را اجرا می کند . شما می توانید به مراجعه به این مجموعه به خوبی از یک درمان فوق العاده بهره مند شوید .

بخوانید: وازوترین یا کامپرشن تراپی

دکمه بازگشت به بالا