تمرین های فیزیوتراپی پا

تمرین های فیزیوتراپی پا به فرد قدرت می‌ دهد ، تا شخصا بدون کمک از دیگری به انجام فعالیت های روزمره خود بپردازد . این فرآیند درمانی ، خونرسانی در ناحیه پا را افزایش می دهد .

بدین ترتیب عصب های موجود در این ناحیه تحریک می شوند . پا مهم ترین عضو بدن است ، که وضعیت بدن را در حالت های مختلف حفظ می کند . در صورتی که احساس درد ، تورم و التهاب در این ناحیه حس کردید ، فیزیوتراپی بهترین درمان برای شما است . در ادامه مبحث درباره تمرینات فیزیوتراپی پا توضیح می دهیم ، با ما همراه شوید .

بیشتر بخوانید: آیا فیزیوتراپی می تواند باعث افزایش احتمال باروری شود ؟

تمرینات فیزیوتراپی برای تقویت پا

تمرین های فیزیوتراپی پا ، بر سلامت و ایمنی سیستم اسکلتی می افزاید . پا ، عضو مهمی در بدن است . این ناحیه از بدن ، وظیفه استحکام بدن را برعهده دارد .

پا ها در اکثر فعالیت ها نقش مهمی ایفا می کند . اگر در این ناحیه احساس درد کنید ، حتی فعالیت های ساده مثل نشستن یا ایستادن نیز برای شما سخت می شود . تمرین های فیزیوتراپی پا مختلف است . در این قسمت از مقاله درباره تمریناتی که مرتبط با تقویت پا می باشد ، صحبت می کنیم .

تمرینات فیزیوتراپی برای تقویت پا بهبودی قدرت ، استقامت و تعادل عضلات پا را برای فرد متقاضی به همراه می آورد . در زیر چند تمرین اساسی برای تقویت پا آورده شده است. قبل از انجام هر تمرین ، با متخصص فیزیوتراپی مشورت کنید :

 • تمرین سرکوب :

در حالت ایستاده باشید . دو دست خود را به صندلی یا دیوار نگه دارید . سپس یک پا را به عقب ببرید و زانو ها را خم کنید . این تمرین علاوه بر تقویت عضلات پا ، تعادل و استقامت را نیز تقویت می ‌کند .

 • تمرین پیاده روی پا ها :

پاها را به فاصله شانه‌ باز کنید و دست ‌ها را روی لبه یک میز یا صندلی قرار دهید . سپس با گام‌ های کوچک به پیاده روی بپردازید . این تمرین را به مدت 15 _ 10 دقیقه انجام دهید .

 • تمرین بالابر کف پا :

با استفاده از عضلات زانو و پا ، بدن خود را بالا ببرید و سپس به حالت اولیه باز گردید . این تمرین علاوه بر تقویت عضلات پا ، عضلات ران و زانو را نیز بهبود می بخشد .

 • و …

این تمرینات تنها چند نمونه از تمرین ‌های موجود برای تقویت پا هستند . قبل از شروع هر برنامه تمرینی ، به متخصص فیزیوتراپی مراجعه کنید ، تا برنامه تان متناسب با وضعیت بدنی شما باشد .

تمرینات فیزیوتراپی برای تقویت پا

تمرینات فیزیوتراپی برای بهبود تعادل و استحکام پا

تمرین های فیزیوتراپی پا ، تاثیرات مطلوبی بر سلامت شما می گذارد . تمرینات فیزیوتراپی ، تعادل و استحکام پا ها را تقویت می کند‌ . با بهره گیری از این تمرینات می توانید آمادگی خود را برای انجام فعالیت های ورزشی سنگین بهبود ببخشید ‌. در زیر چند تمرین مفید برای بهبود تعادل و استحکام پا آورده ایم ، توجه داشته باشید :

 • تمرین تک پا : ایستاده باشید و یک پا را بالا ببرید . به مدت 30 ثانیه بر روی یک پا بایستید . سپس پا را عوض کنید . این تمرین علاوه بر تقویت عضلات پا ، بر تعادل شما می افزاید .
 • تمرین تعادل بر روی صفحه : روی یک صفحه یا دیسک تعادلی قرار بگیرید . با حفظ تعادل تمام پا ها را در حالت عمودی نگه دارید .
 • تمرین راه رفتن به صورت برعکس : با مراقبت و در محیطی ایمن ، با به صورت برعکس ، راه روید . این تمرین نیز به تقویت عضلات شما کمک می کند .
 • و …

جهت انجام تمرین های فیزیوتراپی پا برای بهبود تعادل و استحکام آن ها ، ابتدا نحوه صحیح انجام این امور را بیاموزید . طبق توصیه های پزشک مرجع پیش روید ، تا آسیب دیدگی شما به حداقل برسد . در صورتی که در هنگام انجام تمرینات درد یا عدم راحتی احساس می ‌کنید ، آن را با پزشک خود در میان بگذارید .

 

تمرینات فیزیوتراپی برای بهبود تعادل و استحکام پا

تمرینات فیزیوتراپی برای کاهش درد و التهاب پا

تمرین های فیزیوتراپی پا حالت های مختلفی دارد . در این بخش از مقالات درباره تمرین هایی فیزیوتراپی مختص به کاهش درد و التهاب پا اشاره می کنیم . ‌اگر در ناحیه پا درد دارد ، تنها روی به مصرف قرص و دارو نیاورید .

در عصر حاضر برای تسکین درد و التهاپ در ناحیه پا از علوم نوینی نظیر فیزیوتراپی استفاده می کنند . فیزیوتراپی ، درمانی غیردارویی است . تمرین های فیزیوتراپی پا متعدد و مختلف می باشد . با انجام هر یک از این تمرین ها می توانید بر ایمنی و سلامت خود بیفزایید ‌.

تمرین های فیزیوتراپی پا به کاهش درد و التهاب کمک می کنند . تمرین های کششی پا ، بالا بر پا ، انعطاف پذیری و … از جمله تمریناتی هستند ، که به کاهش درد شما کمک می کند . حتما قبل از انجام هر یک از فعالیت ها ، طریقه صحیح آن را بیاموزید .

تمرینات فیزیوتراپی بعد از جراحی پا

تمرین های فیزیوتراپی پا بهترین گزینه در دوره نقاهت پس از جراحی پا است . بعد از جراحی پا ها ، این فعالیت ها به بازسازی و بهبود عملکرد این ناحیه کمک می کند .

البته ، هر نوع جراحی دارای خصوصیات و نیاز های منحصر به فرد خود است . حتما با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی خود در مورد برنامه تمرینات پس از جراحی صحبت کنید . از برترین تمرین های فیزیوتراپی پا که بعد از جراحی می توان انجام داد ، در موارد ذیل آمده است :

 • تمرینات تقویت عضلات : تمریناتی مانند انقباض و رها کردن عضلات پا ، حرکات بالابر پا و تقویت عضلات پشت ساق و ران می ‌توانند بهبود قدرت و استحکام عضلات پا را تسریع ببخشند .
 • تمرینات تعادل : حرکاتی مانند ایستاده باشی یک پا ، استفاده از صندلی تعادلی و حرکات تعادلی بر روی سطح ناهموار می‌ توانند بهبود تعادل پا را برای بیماران فراهم سازند .
 • تمرینات انعطاف ‌پذیری : تمرینات انعطاف‌ پذیری همچون کشش عضلات پا ، گردش پا به پهلو و رو به جلو می ‌توانند انعطاف پذیری عضلات را افزایش داده و محدودیت های حرکتی را بکاهند .

تمرینات فیزیوتراپی بعد از جراحی پا

سخن پایانی

دکتر یاسر نژادی از بخوریم پزشکان ارتوپد است . او و تیمش در فضای مجازی با ارائه خدماتی نظیر مشاوره به مردم خدمت می کند .

بیشتر بخوانید: آسیب دیدگی رایج هنگام دویدن

دکمه بازگشت به بالا