آشنایی با الکتروتراپی و انواع آن

اگر که شما می خواهید ، درباره این موضوع که الکتروتراپی و انواع آن چیست ؟ انواع آن کدام است ! بیشتر بدانید ، در ادامه این مطلب از ما همراه مان باشید .

در زندگی هریک از انسان ها ممکن است ، شرایط و صدماتی برای بدن رُخ دهد . اکثر ما در چنین موقعیت هایی به دلیل درد ، کاهش کارآیی حاصله ، ترمیم و بازسازی بلاء استثناء ترجیح می دهیم ، جریان موجود را درمان نماییم .

جهتِ درمان هر ناحیه از بدن می توان ، انواع گوناگون راه ها را امتحان نمود . بعضی از این روش های درمانی کاملاً بی خطر بوده و بعضی دیگر خطرآفرین است ! ما در ادامه یکی از این روش ها را به شما معرفی خواهیم کرد .

بیشتر بخوانید: تزریق ژل زانو

با الکتروتراپی بیشتر آشنا شوید !

ما در علم فیزیوتراپی ، روش درمانی ویژه ای به نامِ الکتروتراپی و انواع آن را داریم . در این شیوه منبع اصلی مورد استفاده جریان کنترل شده الکتریکی خواهد بود . چنانچه که ما بخواهیم ، روش های گوناگون کشف گردیده در فیزیوتراپی را قسم بندی کنیم ، این شیوه در رده متوسط جای می گیرد .

با این وجود نمی توان ، از تأثیرات فوق العاده آن چَشم پوشی نمود ! چنانچه که ادامه مطلب را مطالعه کنید ، قطعاً به این مسئله پی خواهید برد .

الکتروتراپی و انواع آن یک روش کاملاً بی خطر بوده ، که با بهره مندی از امواج الکتریکی ، الکترو مگنتیک ، دیاترمی ، گاهاً اولترا سوند و مغناطیسی در بسیاری از موارد منجر به رفع و بهبود بخشی دردها و می شود . در بعضی از موارد که دردها مربوط به عضلات و استخوان هاست ، از این شیوه به صورت تک یا مکمل دیگر روش درمانی استفاده خواهد شد .

ولی اغلب پزشکان از این شیوه به عنوان مکمل دیگر روش های درمانی استفاده می کنند . به وسیله های درمانی هم که در این شاخه از علمِ فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد ، الکتروتراپی گویند . اغلب هم دستگاه های این روش درمانی در تمامی مراکز فیزیوتراپی به چَشم می خورد .

با الکتروتراپی بیشتر آشنا شوید !

معرفی هرچه بیشتر دستگاه الکتروتراپی

دستگاه الکتروتراپی در بینابین متخصصان به عنوان برق درمانی هم معرفی می شود . در این شیوه از درمان با ورود ضربات کوچک به بدن فرد ، جهتِ درمان وی اقدام می شود . با اکتفاء به تحریک و تقویت الکترونیکی که وارد می شود ، اغلب فرد مورد نظر درمان می گردد .

امواج مورد استفاده در دستگاه الکتروتراپی و انواع آن می تواند ، الکترومغناطیسی و صوتی یا … باشد .

هم اکنون انواع گوناگون این دستگاه ها در مراکز درمانی یافت می شود ، که از کیفیت و امکانات متنوعی برخوردار می باشد . ما در کلینیک دکتر یاسر نژادی برای رفاه حال شما دوستان عزیز از جدیدترین دستگاه های موجود در ایران استفاده می کنیم .

انواعِ روش های الکتروتراپی

ما در این قسمت انواع روش های درمانی را به شما معرفی خواهیم کرد . این چنین شما می توانید ، راحت تر تصمیم گیری کرده و بهترین روش ها را به کار گیرید !

  1. جریان الکتریکی را از روی پوست عبور داده تا به عصب ها رسد

در این شیوه ابتدا سیم های مخصوصی را به واسطه ی الکترودهای یک بار مصرف به محل مدّنظر ثابت می نمایند .

حال اتصال سمت دیگر سیم ها را به دستگاه الکتروتراپی و انواع آن متصل می کنند . شوک با استفاده از الکترودها به محل درد وارد خواهد شد . نهایتاً با تحریک عصب حسی دردهای شما درمان خواهد شد .

قابل ذکر است ، که این روش در بعضی از افراد بی تأثیر برخی ها مؤثر است . بنابراین این روش به شرایط فیزیکی بیمار بستگی خواهد داشت .

جریان الکتریکی را از روی پوست عبور داده تا به عصب ها رسد

  1. جریان الکتریکی را از روی پوست عبور داده تا به عصب ها رسد

چنانچه که روش فوقانی تأثیرگذار نباشد ، باید به دنبال راه کار دیگری رفته شود . در این هنگام یا با اکتفاء به الکترود از زیر پوست سلول ها را تحریک می نمایند ‌. گاهاً هم با ورود فشار مشخصی شوک به بدن فرد دردها درمان می شود .

تفاوت این روش از الکتروتراپی و انواع آن با روش فوقانی در استفاده از الکترودهای ساده و سوزنی خلاصه می شود .

  1. عضلات را تحریک می نمایند

هدف از تحریک کردن ، عضلات در این شیوه بالاتر بُردن فرآیند ترمیم آن ها است . در این شیوه ems الکترودها مستقیماً به عضله هایی که عملکرد کمتری پیدا نموده و با ضعف روبه‌رو شده اند ، وصل می شود . سپس جریان را از سمت دستگاه به سمت عضلات هدایت می نمایند .

در این شیوه از الکتروتراپی و انواع آن عضله به حالت انقباض عضلات بوده و این قسمت از بدن شما را کشیده می کند .

  1. جریانِ مداخله کننده

به عبارتی این شیوه نگاهی عمیق تر به روش عبور جریان الکتریکی از روی پوست دارد . جریان وارده می تواند ، تا نزدیک به پنج هزار هرتز و کمتر باشد . با توجه به این شدّت از جریان ، عمق پوست بیمار را تحت تأثیر قرار می دهد .

شاید که تصور کنید ، بیمار از این شدّت احساس ناراحتی نماید ، ولی دقیقاً برعکس است . از این روش جهتِ افزایش دامنه حرکتی افراد و بیشتر شدن مقدار گردش خون استفاده خواهد شد .

 

  1. میدان الکترومغناطیسی پالسی شکنندگی استخوان را درمان خواهد کرد

یکی از حائز اهمیت ترین خصوصیات این تکنیک تحریک سلول و نقاط گوناگون بدن بیمار برای کارآیی بهتر خواهد بود . بَرهمین خاطر به استخوان شوک مورد نیاز برای رشد و جوش خوردن را می دهد . خوشبختانه این روش از الکتروتراپی و انواع آن نتایج شگفت انگیزی را به همراه دارد .

بسیاری از افرادی که دچار شکستگی استخوان شده اند ، به سمت استفاده از این روش درمانی سوق پیدا می کنند .

  1. تحریک گالوانیک

یکی از مواردی که با این روش تحت درمان است ، آسیب های شدید مربوط به بافت بدن که با ورم و خونریزی همراه می باشد ، است . جریان وارده به حالت مستقیم بوده و الکترودها را به بخش موردنظر وصل می نماید .

پدی که دور الکترودها وجود دارد ، با ورود خُنکی به مکانی که دچار تورم شده ، موجب کاهش گردش خون می شود . از سویی با استفاده از پد منفی گرما را دوباره به پوست انتقال می دهد و میزان گردش خون را بالا می برد .

این گونه با استفاده از الکتروتراپی و انواع آن گالوانیک گردش خون بیشتر شده و مکان موردنظر را با روند بهبودی همراه می سازد .

تحریک گالوانیک

سخن آخر

دوستان عزیز امیدواریم ، که شما به خوبی با الکتروتراپی و انواع آن آشنا شده باشید . همانطور که مشاهده کردید ، هریک از این روش ها در موقعیت هایی خاص مورد استفاده قرار می گیرد . بنابراین این پزشک معالج است ، که باید علم کافی را داشته باشد .

بیشتر بخوانید: بهترین ارتوپد در تهران

دکمه بازگشت به بالا