دستورالعمل ایمنی نردبان

دستورالعمل ایمنی نردبان، موضوع مهمی است که سلامت جسمی افراد را می تواند تحت تاثیر قرار دهد. نردبان ها تجهیزات بسیار خوبی هستند. تقریباً همه افراد در خانه یا محل کار خود دارند. با این حال، در صورت عدم استفاده صحیح، ممکن است تهدیدی برای ایمنی فرد باشد.

نردبان باید برای کارهای دسترسی ساده برای مدت کوتاهی استفاده شود. در غیر این صورت، می توان از یک جایگزین به جای نردبان مانند داربست یا سکوی کار مرتفع استفاده کرد. اما اگر نردبان تنها گزینه است، اقدامات احتیاطی باید انجام شود.

اقدامات احتیاطی استفاده از نردبان

دستورالعمل ایمنی نردبان موضوعی است که باید برای حفظ سلامت و جان خود، هنگام استفاده از آن رعایت نمود. این اقدامات شامل موارد زیر است:

اقدامات احتیاطی استفاده از نردبان

1.      نردبان مناسب را انتخاب کنید:

نردبان های مختلف کاربردهای متفاوتی دارند. هر نوع نردبان دارای درجه بندی بار متفاوتی است. هنگام پیدا کردن مناسب ترین نردبان برای کار، مهم است که وزن فردی که از نردبان بالا می رود به اضافه وزن ابزار، مواد و تجهیزات در نظر گرفته شود. در زیر پنج دسته از نردبان ها با رتبه بندی وظیفه و ظرفیت وزن آنها آورده شده است:

  • IAA: مورد استفاده در مکان های صنعتی (وزن مورد استفاده نهایت 375 پوند)
  • IA : مورد استفاده در مکان های صنعتی (وزن مورد استفاده نهایت 300 پوند)
  • I: مورد استفاده در مکان های صنعتی (وزن مورد استفاده نهایت 250 پوند)
  • :II مورد استفاده در مکان های تجاری (وزن مورد استفاده نهایت 225 پوند)
  • III: مورد استفاده در خانه (وزن مورد استفاده نهایت ۲0۰ پوند)

2.      قبل از هر بار استفاده، آسیب ها یا مشکلات را بررسی کنید:

در ادامه دستورالعمل ایمنی نردبان می توان گفت، با گذشت زمان، یک نردبان ممکن است مسائلی را ایجاد کند که ممکن است منجر به غیر قابل اعتماد بودن آن شود. باید یک فرد ذیصلاح برای بازرسی چشمی نردبان ها از نظر عیوب به صورت دوره ای تعیین شود. در زیر برخی از نقص ها وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

  • آسیب های سازه ای، ریل های جانبی شکاف و یا خم شده، پله های شکسته یا شل، پله ها، ریل ها یا مهاربند ها. به غیر از آن، پیچ ها، پیچ ها، لولاها و سایر قطعات سخت افزاری شل شوند و مانع از رعایت دستورالعمل ایمنی نردبان شوند.
  • گریس، کثیفی یا سایر آلاینده هایی که می توانند منجر به لیز خوردن یا افتادن شوند.
  • رنگ یا برچسب هایی که ممکن است عیوب را پنهان کنند (هشدار یا برچسب ایمنی شامل نمی شود).
  • اگر نردبانی با نقص شناسایی شده است، بهتر است آن را تعمیر یا تعویض کنید.

بیشتر بخوانید: تعویض مفصل زانو با پروتز آمریکایی

3.      از قابلیت فیزیکی استفاده از نردبان اطمینان حاصل کنید

فردی که از نردبان استفاده می کند باید فردی باشد که توانایی انجام کارهای فیزیکی را داشته باشد و قادر به رعایت دستورالعمل ایمنی نردبان باشد. توانایی بدنی معمولاً با قدرت گرفتن، سرعت راه رفتن، بالا رفتن صندلی و زمان های تعادل ایستادن اندازه گیری می شود. کارکنان باید به کارگران آموزش دهند تا خطرات مربوط به نردبان را تشخیص دهند تا حوادث را به حداقل برسانند.

   از قابلیت فیزیکی استفاده از نردبان اطمینان حاصل کنید
از قابلیت فیزیکی استفاده از نردبان اطمینان حاصل کنید

4.      نردبان را روی یک سطح صاف و ثابت قرار دهید

برای پایداری نردبان ها باید روی سطحی محکم و هموار قرار گیرند. سطح باید بتواند وزن نردبان و شخصی که از آن استفاده می کند تحمل کند. در هر صورت که زمین نرم باشد می توان از وسایلی مانند تراز پا، حفاظ ضد لغزش ناودان، تخته های عریض یا استابلایزر را برای انجام صحیح دستورالعمل ایمنی نردبان استفاده کرد.

5.      در مکانی امن نصب کنید

هنگام نصب نردبان توجه به محیط اطراف بسیار مهم است. محیط اطراف باید نامرتب و عاری از انسداد باشد. در صورت نیاز به نصب نردبان در راهرو یا گذرگاه، موانع و علائم و یا یک فرد کمک کننده باید حضور داشته باشد.

6.      هرگز از نردبان خم نشوید و از آن دور نشوید

خم شدن و دور شدن در نردبان باعث ناپایداری آن شده و موجب سقوط فرد از نردبان می شود. برای جلوگیری از سقوط، پایین آمده و سپس نردبان را حرکت دهید.

7.      همیشه سه نقطه تماس را حفظ کنید

جهت انجام دستورالعمل ایمنی نردبان باید همیشه سه نقطه تماس با نردبان حفظ شود. این سه نقطه شامل دو دست و یک پا می باشد که باید روی نردبان قرار گیرند.

8.      فقط وسایل کوچک را از نردبان بالا یا پایین ببرید

همیشه محدودیت های بار نردبان مورد استفاده را در نظر بگیرید. حمل هر چیزی بزرگتر یا سنگین تر از آنچه که نردبان می تواند ببرد، آن را ناپایدار می کند. فردی که در نردبان است نمی تواند سه نقطه تماس را حفظ کند که منجر به سقوط و آسیب می شود.

9.      قانون 1:4 را اعمال کنید

یکی از مهمترین دستورالعمل ایمنی نردبان قانون 1:4 است. زمانی که باید از نردبان های کج مانند یک نردبان کششی استفاده نمود، موقعیت نردبان باید به نسبت 1:4 زاویه داشته باشد. فاصله پایه نردبان از سازه به ازای هر متر ارتفاع 4 متر باشد.

10.  با احتیاط پایین بروید

هنگام پایین آمدن از نردبان، در حالی که سه نقطه تماس را حفظ می کنید، رو به نردبان بمانید. این کار را به آرامی انجام دهید، اجتناب از هر گونه حرکت ناگهانی در هنگام پایین آمدن ضروری است.

در ارتباط با دستورالعمل ایمنی نردبان باید کار در ارتفاع و عوامل حفاظت از سقوط را نیز در نظر بگیرید تا ایمنی در محل کار را افزایش دهید.

0.  با احتیاط پایین بروید

چک لیست های ایمنی نردبان

دانستن ایمنی اولیه نردبان برای محافظت از خود در برابر سقوط های مرگبار و سایر حوادث پیش بینی نشده حیاتی است. استفاده از چک لیست می تواند به تیم شما یادآوری کند که از رویه های ایمنی اولیه پیروی کنند.

جلسات پیش از شروع و بررسی های سایت را انجام دهید تا مطمئن شوید که راه اندازی صحیح نردبان و روش های بالا رفتن از آنها رعایت می شود. مهمتر از همه، با اطمینان از اینکه همه کارگران سالم به خانه می روند، ایمنی محل کار خود را بهبود بخشید.

کلام پایانی

نردبان ابزاری است که در مکان های مختلفی چون خانه و محل کار مورد استفاده قرار می گیرد و باید برای حفظ جان خود به دستورالعمل های آن عمل نمایید.

این مقاله با موضوع دستورالعمل ایمنی نردبان، به شما امکان می دهد بازرسی های ایمنی نردبان را بهتر انجام دهید، آموزش محل کار را بهبود بخشید و زمینه های بهبود را شناسایی کنید.

در صورت داشتن سوالات بیشتر به وب سایت کلینیک دکتر یاسر نژادی مراجعه نمایید.

دکمه بازگشت به بالا