پی آر پی زانو

پی آر پی زانو (PRP) ، از روش های درمانی بسیار اثرگذار و نتیجه بخش است که بهترین راه برای فرار موقتی از انجام عمل جراحی است.

زانو درد ، یکی از بدترین دردهایی است که ممکن است هر فردی تجربه کند. درد زانو علل مختلفی داشته که در سنین مختلفی ممکن است برای هر فردی رخ دهد. در گذشته اغلب میانسالان یا کهن سالان با مشکل درد زانو روبرو می شدند ، اما امروزه شمار زیادی از جوانان با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند.

درمان های زانو درد شامل روش های جراحی ، روش های غیرجراحی و روش های دارویی می باشند. امروزه روش های نوینی برای جراحی مورد استفاده قرار می گیرند که مهمترین آنها شامل تزریق ژل دارای اسید هیالورونیک ، تزریق PRP ، جراحی استئوتومی ، جراحی آرتروسکوپی و … می باشند.

PRP زانو چیست ؟

مشکلات زانو را می توان با تکنیک پی آر پی زانو درمان نمود. این ماده دارای شمار زیادی از پلاکت ها می باشد. پلاکت قسمتی از خون است که کمک کننده به احیاء و ترمیم بهتر بافت های صدمه دیده ، پیشرفت عملکرد مفاصل و عضلات و تسکین دهنده درد ناشی از آسیب دیدگی است.

این تکنیک از متدهای ترمیمی است و بهترین گزینه برای معالجه مشکل زانو درد است. این روش نسبت به سایر تکنیک های تزریقی درمان زانو درد ، برتری های زیادی دارد. این نکته را به خاطر داشته باشید که قبل از انجام این تکنیک باید با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

درمان بیماری های مختلف با PRP

 بیماری های مختلفی با تکنیک پی آر پی درمان شده اند. حداقل دستاورد این تکنیک این است که زمان عمل جراحی را تا مدت زیادی به تعویق می اندازد. بسیاری از بیمارانی که با این روش به درمان بیماری های مربوط به زانو و کمر و گردن و … اقدام نموده اند ، از نتیجه عمل رضایت داشته اند.

مشکلاتی نظیر کشیدگی های عضلانی ، دردهای زانو ، تاندونوز ، سندروم تونل کاریال ، صدمات مفصل شانه ، صدمات رباط صلیبی ، فشار و پارگی روتاتورکاف ، پیچ خوردگی و کشیدگی ، درمان آسیب دیدگی های گردن ، درمان آسیب دیدگی های کمر ، کمر درد ، گردن درد و … را می توان با روش PRP درمان نمود.

مزایای تزریق پی آر پی زانو

این تکنیک از جدیدترین متدها برای کنترل درد است که در کوتاهترین زمان ، بیشترین اثربخشی را دارد. مزایای PRP شامل موارد زیر است :

– نتایج حاصل از PRP ، تا مدتها ماندگار است و فرد می تواند تا مدتها از شر زانو درد خلاص شود.

– با این تکنیک می توان به درمان مشکلات مختلف زانو مانند صدمه دیدگی مفاصل ، آسیب دیدگی تاندون ها ، استئوآرتریت و … اقدام نمود و نتیجه بسیار خوبی کسب کرد.

– استفاده از این روش موجب کاهش چشمگیر التهاب در نواحی مختلف زانو می شود و غیرقابل تحمل بودن آسیب دیدگی را رفع می کند.

کاندیدای مناسب پی آر پی زانو

آیا همه می توانند بدون اینکه وضعیت زانوی خود را به صورت دقیق درنظر گرفته و با پزشک مراجعه کنند به PRP اقدام کنند؟ این مسئله را به خاطر داشته باشید که PRP مناسب تمامی افراد نیست. لذا شرایط خود را با پزشک مطرح کنید و پس از یک معاینه دقیق در صورت تشخیص پزشک به این کار اقدام کنید.

بیماران دارای استئوآرتریت خفیف تا متوسط ، به کسب نتیجه موفقیت آمیز از PRP بسیار امیدوار باشند. معمولاً این افراد بعد از سپری شدن چندین ماه می توانند اثرات PRP را مشاهده کنند.

کسانی که قصد داشته از پیشرفت مشکلات بوجود آمده برای زانوی خود پیشگیری کنند ، می توانند به PRP اقدام کنند. به طور کلی اگر درمان هایی مثل استراحت و مراقبت بیشتر از زانو ، فیزیوتراپی و … موجب بهبودی مشکلات زانوی شما نشده است و می خواهید فعلاً به جراحی زانوی خود اقدام نکنید ، بهترین اقدام پی آر پی زانو است.

افراد منع شده از PRP

پزشکان به طور کلی افراد خاصی را از PRP منع نکرده اند. اما افراد باید شرایط خود را به صورت دقیق درنظر گرفته و سپس در صورت تأیید پزشک به انجام این کار اقدام کنند. نکته مهم درباره انجام PRP این است که تمامی افراد با هر سن و سالی می توانند برای درمان مشکلات زانوی خود از این تکنیک استفاده کنند. همچنین این نکته را به یاد داشته باشید که گروه های خونی اصلاً محدودیتی برای انجام این کار ایجاد نمی کنند.

عوارض پی آر پی زانو

چون PRP توسط نمونه خود فرد انجام می شود ، مشکلاتی را ایجاد نمی کند. اگر مراقبت های قبل و بعد از عمل به خوبی انجام شود ، کمترین عارضه ای برای فرد ایجاد می شود. در مواردی شاهد ایجاد  عوارضی همچون عفونت های سطحی ، احساس درد موضعی ، خشکی مفاصل ، شدت یافتن ضربان قلب ، تعریق ، سر درد ، حالت تهوع ، گیجی و منگی و … در افراد هستیم. اما PRP هیچگونه عوارض بدی ایجاد نکرده و تمامی عوارض ایجاد شده ، سطحی و زودگذر هستند.

چندین سؤال مهم درباره PRP

هزینه تزریق پی آر پی زانو چقدر است ؟

نرخ PRP با توجه به تعداد جلسات ، نوع مشکل زانو ، شدت آسیب دیدگی زانو و … مشخص می شود. البته تعرفه های پزشکان برای انجام PRP متفاوت است.

مدت زمان استراحت پس از انجام PRP چقدر است ؟

پزشکان توصیه می کنند که حداقل یک هفته پس از PRP از انجام فعالیت های سنگین امتناع کنید. البته ممکن است بر اساس وسعت ناحیه درمان ، مدت زمان استراحت فرد متفاوت باشد.

مراقبت های پس از پی آر پی زانو چیست ؟

عدم استفاده از کیسه آب سرد یا کیسه آب گرم در روزهای ابتدایی پس از PRP ، عدم استحمام در روزهای ابتدایی پس از PRP ، عدم مصرف نوشیدنی های الکی ، و عدم استعمال سیگار و … از نکاتی هستند که باید پس از PRP مورد توجه قرار بگیرند.

بهترین مرکز PRP در تهران کجاست ؟

ما به شما پیشنهاد می کنیم که PRP زانو را در کلینیک دکتر یاسر نژادی انجام دهید. این پزشک حاذق ، دارای تجربه و مهارت زیادی در انجام این کار است و با توجه به وضعیت شما ، بهترین اقدام را برای درمان مشکلات زانوی شما انجام می دهد.

دکمه بازگشت به بالا