نقش تغذیه در جوش خوردن شکستگی ها

نقش تغذیه در جوش خوردن شکستگی ها سئوالی است که برای بسیاری از افراد پیش آمده است. سالها طول میکشد تا یک شکستگی کاملا جوش بخورد. عوامل زیادی در جوش خوردن شکستگی ها نقش دارند مانند سن بیمار، نوع استخوان شکسته شده، شدت نیرویی که به استخوان وارد شده و آن را شکسته است، صدمه نسج نرم همراه، باز یا بسته بودن شکستگی، وجود عفونت، بیماری های زمینه ای، تغذیه و داروهای مختلف. یک انسان بالغ در صورتی که دچار شکستگی شود میزان کالری مورد نیاز افزایش خواهد یافت که باید آن را از طریق تغذیه تامین کرد.
چون معمولا یبوست در بیماران بعد از عمل به دلیل مصرف مسکن ها و کم تحرکی بیمار شایع است، توصیه می شود که بیمار از مایعات فراوان و میوه های تازه که اثر ملینی دارند استفاده کنند در صورت ادامه یبوست و ایجاد درد و ناراحتی حتما باید به پزشک معالج اطلاع داده شود و از مصرف داروهای ملین بدون دستور پزشک خودداری شود.
اضافه وزن در بیمارانی که دارای مفصل مصنوعی هستند یک مسئله بسیار حائز اهمیت است و همیشه توصیه می شود که اضافه وزن اصلاح شود زیرا هم به طول عمر مفصل کمک خواهد شد و مهمتر اینکه بیماری که وزن متعادل دارد مفاصل ا.و تحت فشار کمتری خواهد بود و در انجام فعالیت ها و نرمش های توصیه شده موفقتر خواهد بود. در برخی بیماران ممکن است بعد از مرخص شدن از بیمارستان داروی ضد انعقاد تجویز شود. توصیه می شود که بیماران از زمانی که داروی ضد انعقاد مصرف می کنند از مصرف ویتامین k(کا) پرهیز کنند زیرا این ویتامین به صورت اضافی در بدن موجب خنثی کردن اثر داروی ضد انعقاد شده و خطر لخته شدن خون در اندام ها را در پی خواهد داشت.
مواد غذایی که غنی از ویتامین k(کا) هستند عبارتند از: جگر، کلم بروکلی، گل کلم، کلم سبز، کاهو، ترب سبز، نخوذسبز، اسفناج، پیاز، چای سبز می باشد و همچنین مصرف قهوه کافئین دار بیش از یک فنجان در روز پرهیز شود. از مصرف الکل نیز باید اجتناب شود.

نقش تغذیه در جوش خوردن شکستگی ها
نقش تغذیه در جوش خوردن شکستگی ها

پروتیین ها

مهمترین ماده غذایی جهت تامین کالری پروتین ها می باشند. مصرف کم آنها باعث می شود که شکستگی ضعیف جوش بخورد و مدت جوش خوردن نیز طولانی شود. پروتئین ها باعث افزایش جذب کلسیم از روده و نیز افزایش نشستن کلسیم روی استخوان می گردند. یکی از مهمترین مواد تشکیل دهنده پروتئین ها در این مورد لیزین نام دارد که در شیر کم چرب، ماهی، سویا و مخمرها وجود دارد. بهتر است منبع تامین کننده پروتئین ها گیاهی باشد چون پروتئین های حیوانی مانند گوشت قرمز باعث برداشت کلسیم از استخوان و دفع آن از کلیه ها می گردند. پرو تئینهای گیاهی را که به این منظور میشود استفاده کرد در غلات، لوبیا، و سبزیجات به مقدار زیادی وجود دارند.

مواد معدنی

1. کلسیم مهم ترین مواد معدنی استخوان کلسیم و فسفر می باشند، که بخصوص کلسیم در مواد غذائی زیر به مقدار زیادی وجود دارد. ماست کم چرب ( هر لیوان ماست حدود 350 میلی گرم کلسیم دارد )، ساردین، سبزیجات سبز، اسفناج، بادام، پرتقال ( هر عدد پرتقال متوسط حدود 50 میلی گرم کلسیم دارد )، سویا و بادام زمینی. بنا براین خوردن این مواد در جوش خوردن شکستگی ها مفید است.

مواد معدنی دیگری که باعث تحریک جوش خوردگی میشوند عبارتند از روی، مس، سیلیکون و منیزیم.

2. روی کمک به ساخته شدن کال ( جوشگاه شکستگی ) کرده و کمک کننده تولید پروتئین های استخوان ساز است. روی در مواد غذایی همچون جگر گوساله، عدس، زرده تخم مرغ، جوی دوسر وجود دارد.

3 . مس کمک کننده به تشکیل بافت همبند استخوان است .خوراکی هایی همچون نخودفرنگی، قارچ، آجیل، لوبیا، عدس، گوجه فرنگی، موز، آلو، سویا و سیب زمینی از جمله غذاهایی هستند که میزان قابل توجهی روی در خود جای داده اند.

4 . سیلیکون کمک کننده به تشکیل بافت همبند استخوان و افزایش جذب کلسیم از روده می باشد. منابع غذایی حاوی سیلیکون شامل فلفل دلمه ای، خیار، کاهو، گوجه فرنگی و ترب قرمز می باشند.

5 . منیزیوم جهت متابولیسم کلسیم وجود آن لازم است. منیزیوم در آجیل، حبوبات، سبزیجات با برگ تیره، موز، شکلات تیره، غلات سبوس دار و لبنیات کم چرب یافت می شود.

ویتامین ها

ویتامین های EوD وC در تشکیل جوشگاه شکستگی و درسرعت جوش خوردن شکستگی نقش مهمی دارند .

1 . ویتامین :C کمک کننده در تشکیل بافت همبند استخوان و ضد مواد اکسیدانت که مانع جوش خوردن هستند میباشد. ویتامین c(سی) در مواد غذایی همچون مرکبات، کلم ها، کیوی، طالبی و خربزه، نخود فرنگی، فلفل دلمه ای، آناناس، سیب زمینی، اسفناج، شلغم و کدوحلوایی موجود است.

2 . ویتامین :Dتنظیم کننده جذب کلسیم مواد غذائی در روده است ( ۱۵ دقیقه تابش آفتاب به پوست بدن در روز تمامی احتیاجات ویتامین D(دی) بدن را تامین میکند ، البته تابش آفتاب نباید از پشت شیشه باشد). همچنین ویتامین دی مورد نیاز بدن را می توان از مواد غذایی مثل شیر، زرده تخم مرغ، جگر گاو، قارچ و ماهی تن تامین کرد.

3 . ویتامین :E ضد اکسیدانت های آزاد که اثر تخریبی روی استخوان دارند است. ویتامین E(ای) در مواد غذایی همچون آجیل ها، اسفناج، تخمه و روغن آفتابگردان، کلم بروکلی، گوجه فرنگی، کره بادام زمینی و فلفل دلمه ای وجود دارد.

بعضی از مواد غذایی باعث افزایش دفع کلسیم از ادرار می شود، در نتیجه روی استخوان اثر تخریبی داشته و جوش خوردن را به تاخیر می اندازند. این مواد عبارت اند از :
کافئین ، قهوه، نوشابه
گوشت قرمز
مشروبات الکلی
شکر ( شیرینی جات، نوشابه ) مصرف بیش از حد شکر مانع جذب پروتئین ها و سایر مواد غذایی از روده می شود.
نمک

خلاصه نقش تغذیه در جوش خوردن شکستگی :

برای اینکه شکستگی زودتر جوش بخورد باید نکات زیر را در رژیم غذایی رعایت کرد.

مواد غذایی زیر را مصرف کنید:

مقدار کافی پروتئین ( پروتئین های گیاهی ترجیح داده می شوند)
کلسیم ( از طریق مواد غذایی یا داروهای مکمل )
مصرف بیشتر مواد غذایی که لیزین دارند( شیر کم چرب ، ماهی ، سویا و مخمرها )
ویتامین های E , C, D
مواد غذایی شامل منیزیم ، روی ، مس و سیلیکون

از مواد غذایی زیر پرهیز کنید:

شکر
نمک
گوشت قرمز
مشروبات الکلی
کافئین ( قهوه، نوشابه )

در پایان باید ذکر شود که یکی از عوامل موثر که باعث اختلال در جوش خوردن شکستگی می شود، سیگار است. مصرف دخانیات باعث می شود که قطر سرخرگ ها 25 % کمتر شود. این تنگی عروق، گذشته از عوارض زیادی که دارد باعث می شود که مواد غذایی و دیگر عوامل موثر به محل جوش خوردگی کمتر برسد و در نتیجه شکستگی دیرتر جوش بخورد و یا اصلا خوش نخورد

از عوامل مهم تاثیر گذار در سرعت جوش خوردن استخوان، نوع تغذیه است. غذایی که میخورید تاثیر مهمی در سرعت جوش خوردن شکستگی شما دارد. بدن شما برای ترمیم شکستگی نیاز به کربوهیدرات، پروتئین، چربی، ویتامین، مواد معدنی و آب دارد.

به چه اندازه باید کالری مصرف کنیم؟

معمولا مردم موقعی که فعالیتی ندارند نگران افزایش وزن خود میشوند. گرچه فعلا به علت شکستگی و کم تحرکی متعاقب آن سطح فعالیت های بدنی شما کم شده است ولی بدن شما انرژی بیشتری مصرف میکند. این انرژی بیشتر صرف ترمیم شکستگی و آسیب های بافتی میشود. هرچه شدت و وسعت آسیب و شکستگی بیشتر باشد بدن شما به انرژی بیشتری برای ترمیم آن نیاز دارد.

به چه اندازه باید آب مصرف کنیم

روزی 8 لیوان یا دو لیتر آب برای بدن شما لازم است. اگر تا کنون در این حد آب مصرف نکرده اید الان موقع آن است که به این توصیه عمل کرده و آنرا برای خود عادت کنید. سوخت و ساز بدن شما افزایش پیدا کرده و کلیه های شما برای دفع مواد زائد ناشی از این سوخت و ساز به آب بیشتری نیاز دارند این آب برای بهبودی شما مورد نیاز است. صبر نکنید تا تشنه شوید و سپس آب بخورید چون وقتی تشنه شده اید بدن شما واقعا آب زیادی را از دست داده است.

اشتها ندارم چه کنم؟

ممکن است در چند روز اول بعد از عمل جراحی اشتهای خود را از دست داده باشید. نگران نباشید بزودی بهتر میشوید ولی در این چند روز میتوانید نیاز های غذایی خود را بیشتر از مایعات مقوی مثل سوپ و شیر و ماست تامین کنید.

آیا کله پاچه برای جوش خوردن شکستگی استخوان مفید است؟

کله پاچه به علت بالا بودن میزان کلسترول از مواد غذایی بسیار مضر است. تاثیر این ماده غذایی در زود جوش خوردن شکستگی استخوان اثبات نشده است.

تاثیر عصاره پای مرغ در شکستگی؟

یکی از غنی ترین منابع کلسیم و ویتامین (دی)D می باشد. طبق تحقیقات انجام شده”پای مرغ” حاوی بسیاری ازپروتئین ها، ویتامین ها، مواد معدنی و حیاتی است که بدن انسان قادر به تولید آنها نیست. از همین جهت به افرادی که دچار مشکلاتی مانند :خمیدگی که ناشی از کمبود کلسیم است، پوکی استخوان، آرتروز، نرمی استخوان(راشیتیسم) در کودکان و بزرگسالان، روماتیسم، شکستگی استخوان و به طور کلی تغییرات ساختمانی در استخوانها و نیز اختلال عملکرد عضلانی ناشی از کمبود کلسیم و ویتامین D را می توان با استفاده از این ماده غذایی درمان کرد.
بسیاری از پزشکان تغذیه و همچنین پزشکان جراح اورتوپدی در بسیاری موارد استفاده از سوپ های مختلف حاوی عصاره پای مرغ را به بیماران خود توصیه میکنند.

خواص درمانی

• بهترین درمان برای پوکی استخوان
• بهترین درمان برای راشیتیسم
• بهترین جلوگیری و ترمیم نکروز و پوسیدگی مفاصل و غضروفها
• بهترین پیشگیری و درمان صدای مفاصل در حال فرسایش
• بهترین جایگزین برای قرص های غضروف ساز اروپایی و آمریکایی
• بهترین کمکی برای رشد کودک و نوجوان
• بهترین درمان برای سرماخوردگی و ضعف شدید
• بهترین منبع گلوکزامین و سولفات کندورایتین
• بهترین ترمیم کننده شکستگی استخوان
• بهترین بهبود دهنده کمردرد یا دیسک کمر

روش مصرف :

مقدار 2 بسته پای مرغ را پس از تمیزکردن و کوتاه کردن ناخن ها شستشو کرده به همراه ۳ تا ۴ لیوان آب داخل قابلمه ای قرار داده و مقداری پیاز را پس از پوست گرفتن اضافه کرده روی حرارت قرار داده و زیر آن را کم کنید و به مدت حداقل ۴ تا ۶ ساعت حرارت دهید البته با شعله ملایم، پس از گذشت این زمان:
1.زمانی که مواد پخته شده سرد شد روغن روی آن را جدا کرده و دور می ریزیم و سپس استخوان ها را جدا نموده و محتویات قابلمه را داخل مخلوط کن ریخته و صافی کنید و در فریزر نگهداری کنید برای مصرف کافی است از “عصاره پای مرغ “تهیه شده مقداری را به انواع سوپ تهیه شده اضافه و سپس میل کنید.
2.زمانی که مواد پخته و سرد شد روغن آن را جدا کرده و فقط ژله آن را فریز کرده و متناوبا در انواع سوپ، خورشت و دمی ها(برنج) استفاده کرده و سپس میل کنید.
نکته ی مهم : افرادی که مبتلا به چربی خون و کلسترول بالا هستند باید هنگام خوردن این عصاره مقداری آب لیموترش و یا آب غوره به غذای خود اضافه کنند.

نقش تغذیه در جوش خوردن شکستگی ها : عصاره پای مرغ
نقش تغذیه در جوش خوردن شکستگی ها : عصاره پای مرغ

اجابت مزاج من کم شده است

در بسیار از افراد که به علت آسیب های بعد از ضربه تحرک کمی دارند یبوست ایجاد میشود. با مصرف میوه و سبزیجان بخصوص میوه های ملین مانند برگه زردآلو و انجیر میتوان دفعات اجابت مزاج را بهتر کرد.

دیگر چه کاری میتوانم بکنم تا شکستگی من زودتر جوش بخورد؟

حرکت دادن مرتب مفاصل بدن و تقویت عضلات اطراف استخوان ها تاثیر مهمی در زودتر جوش خوردن استخوان ها دارند. طبق دستورات پزشک معالج و تحت نظر یک فیزیوتراپ میتوانید با انجام نرمش های مخصوص حرکات اندام های خود را بهتر کرده و قدرت عضلات اطراف استخوان ها را افزایش دهید.

بطور خلاصه چه بخورم و چه نخورم تا استخوان شکسته من زودتر جوش بخورد؟

یک رژیم غذایی متعادل و متنوع داشته باشید که بیشتر شامل لبنیات، حبوبات و میوه و سبزیجات باشد و از مصرف غذاهای شیرین، پر نمک، روغن جامد، الکل، قهوه و شکلات، گوشت قرمز، نوشابه های گازدار، غذاهای آماده، فراورده های گوشتی آماده و سیگار دوری کنید.

دکمه بازگشت به بالا