خالی کردن زانو • علت،علائم و درمان

خالی کردن زانو که با احساس لقی، ضعف و یا سستی در زانو در هنگام راه رفتن و یا ایستادن حس می شود، عارضه ای است که به دلیل ناپایداری در مفصل زانو ایجاد می گردد. در این عارضه، فرد در هنگام حرکت به طور ناگهانی، احساس می کند که زانو خم می شود که می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود که در ادامه به طور کامل بیان می شوند.
این عارضه حتی می تواند در افرادی که هیچ عارضه ای ندارند رخ دهد، اما نکته ای که وجود دارد این است که معمولا ضعف عضله چهار سر ران می تواند دلیل این عارضه باشد.

علل خالی کردن زانو

علت خالی کردن زانو و درمان آن موضوع قابل بررسی است و می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. مطالعات نشان داده است که بیش از 50 درصد از افراد مبتلا به خالی کردن زانو ممکن است علائم آرتریت را همانطور که در اشعه ایکس مشاهده می شود نداشته باشند، بنابراین برخلاف تصور بسیاری از افراد تنها دلیل این عارضه آرتریت نیست.
عوامل مختلفی می توانند به عنوان دلیل خالی کردن زانو در نظر گرفته شوند که در ادامه به بررسی هر یک از این دلایل می پردازیم.

خالی کردن زانو
خالی کردن زانو

– پارگی رباط

پارگی رباط که می تواند در نواحی رباط صلیبی قدامی، صلیبی خلفی و یا جانبی داخلی ایجاد شود، یکی از دلایل اصلی خالی کردن زانو می باشد. آسیب و ضربه به قسمت های مختلف زانو، منجر به آسیب به رباط های مختلف زانو می شود که در نهایت منجر به بی ثباتی و سستی در زانو شده و فرد در هنگام راه رفتن یا ایستادن دچار خالی کردن زانو می شود.

– پارگی منیسک

یکی از شایع ترین دلایل سستی زانو، پارگی منیسک است که معمولا با چرخش ناگهانی زانو ایجاد می شود. این عارضه که با درد، سفتی و صدای تق تق همراه است می تواند منجر به خالی کردن زانو در فرد شود.

– آسیب عصب فمورال

آسیب عصب فمورال، یکی دیگر از دلایل خالی کردن زانو می باشد که می تواند با احساس درد و بی حسی در ساق پا خود را نشان دهد. آسیب عصب فمورال مشکلی است که در افراد مبتلا به دیابت، آرتروز و فیبرومیالژیا می تواند ایجاد شود و برای درمان نیاز به استفاه از دارو، فیزیوتراپی و یا جراحی دارد.

– سندرم پلیکا

این عارضه در نتیجه ملتهب شدن غشای مفصل زانو ایجاد می شود و می تواند منجر به خالی کردن زانو شود. علائمی چون درد و صدای تق تق زانو می تواند نشان دهنده ابتلا به سندرم پلیکا باشد. صدمه به زانو و یا استفاده زیاد از آن می تواند عامل ایجاد کننده سندرم پلیکا باشد و فیزیوتراپی و تقویت عضلات منتهی به زانو می تواند درمان مناسبی برای این عارضه باشد.

– آرتریت زانو

آرتروز زانو که می تواند در مبحث علت خالی کردن زانو و درمان آن، مورد بررسی قرار بگیرد، یکی دیگر از علت های ایجاد خالی کردن زانو می باشد.
آرتروز در واقع التهاب مفصل زانو است که می تواند با علائمی چون درد، قفل شدن زانو، سفتی و صدای تق تق زانو بروز نماید.

– مولتیپل اسکلروزیس

مولتیپل اسکلروزیس عارضه ای است که سیستم ایمنی به اعصاب حمله می کند که معمولا مبتلایان به این عارضه دچار سستی، ضعف و خالی کردن زانو می شود. بیماران مبتلا به این عارضه معمولا علاوه بر سستی زانو، دارای حالات خستگی، سرگیجه و یا حتی نابینایی می شوند و بهترین درمان، مدیریت بیماری با کاهش التهاب اعصاب از طریق دارو می باشد.

– دررفتگی کشکک

در رفتگی کشکک که معمولا ناشی از ضربه به زانو به طور مستقیم است، می تواند در موضوع علت خالی کردن زانو و درمان آن، بررسی شود. در رفتگی کشکک می تواند منجر به خالی کردن و لقی زانو شود.

تشخیص خالی کردن زانو

بهترین راه تشخیص خالی کردن زانو، مراجعه به ارتوپد و انجام معاینات فیزیکی است. در این معاینه پزشک می تواند هر گونه علائمی از جمله ورم، کبودی و درد را مورد بررسی قرار دهد. معمولا پزشک جهت بررسی علت دقیق خالی کردن زانو تست های مختلفی چون تست مک موری، تست Ege و تست لاچمن را انجام دهد.
همچنین می تواند از روش های تصویربرداری چون اشعه X و MRI نیز برای تشخیص دقیق استفاده نماید.
با توجه به اینکه ، بیماری های زمینه ای مختلف نیز می توانند پاسخ علت خالی کردن زانو چیست ، باشند ، پزشک متخصص ارتوپد می تواند با ارزیابی صحیح این علت ها را ریشه یابی نموده و اقدام به درمان نماید .
پزشک ممکن است ابتدا با ارزیابی ماهیت و شدت ضعف تجربه شده توسط بیمار شروع کند . پزشک همچنین ممکن است دامنه حرکتی زانو را در طول فیزیک ارزیابی کند .
تصویربرداری با اشعه ایکس یک ابزار تشخیصی ضروری است که اغلب برای تشخیص آرتروز زانو ( که یکی از علل شایع ضعف زانو است ) استفاده می شود . در مواردی ، پزشک ممکن است علاوه بر اشعه ایکس ، به یافته‌ های MRI نیز نیاز داشته باشد ، زیرا واضح ‌تر هستند و امکان تشخیص بهتر را فراهم می‌کنند .

تشخیص خالی کردن زانو
تشخیص خالی کردن زانو

چرا زانوها ضعیف شده و می لرزند ؟

می توان گفت ، زانوهای شما ممکن است به دلیل شرایط التهابی ، بیماری سیستمیک یا سایر مشکلات عروقی ( لخته شدن خون ) ضعیف یا لرزان باشند و به اصطلاح خالی کنند . زانوهای شما نیز ممکن است به دلیل گردش خون ضعیف احساس ضعف کنند . برخی از علل دیگر عبارتند از :
• عفونت در زانو
• کشیدگی و ضعف عضلات زانو
• رباط پاره شده
آرتروز
• عدم فعالیت بدنی کافی

خالی کردن زانو و آرتروز

بر اساس مطالعات به دست آمده ، این بیماری موجب ضعف شدید و خالی کردن زانو می گردد .تفاوت در قدرت زانو در افراد مبتلا به استئوآرتریت و بدون آرتروز ممکن است در آزمایش ‌های قدرت غیر عادی متمرکز بر زانو بیشتر باشد . داده ها نشان می دهد که افراد مبتلا به استئوآرتریت ممکن است 76 درصد نقص در تست های قدرت چهارسر ران خود را نشان دهند که با سرعت 90 درجه در ثانیه و 180 درجه در ثانیه انجام شده است .
این عارضه می تواند ساختارهای داخلی مفصل زانو را تخریب و سبب خالی کردن آن شوند . از سوی دیگر می تواند بر عضلات اطراف زانو نیز اثر منفی القا کند .

خالی کردن زانو و ضعف عضلات چهارسر ران

عضله چهار سر ران مسئول ایجاد ثبات عملکردی مفصل زانو است و همچنین ممکن است به عنوان ضربه گیر عمل کند و از آسیب به ساختارهای داخلی آن جلوگیری کند . قدرت این عضلات چهار سر ران مستقیماً با میزان باربری مرتبط است .
عضله چهارسر برای محافظت از زانو در برابر ضربه مهم است . این عضله می تواند با حفاظت مناسب ، از القای بار ناگهانی به مفصل زانو جلوگیری می کند و از آسیب های وارد شده به زانو جلوگیری می نماید . علاوه بر این ، ثابت شده است که تقویت عضلات چهار سر ران از درد زانو ، از دست دادن غضروف و باریک شدن فضای مفصل تیبیوفمورال جلوگیری می کند .

آسیب استفاده بیش از حد به عنوان دلیل ضعف و خالی کردن زانو

صدمات ناشی از استفاده بیش از حد از زانو معمولاً در ورزشکاران تناسب اندام دیده شود . این صدمات ناشی از میکروتروما در زانو است که به طور مکرر رخ می دهد و ممکن است منجر به تراز غیر طبیعی مفصل شود .
این عارضه معمولاً در افرادی دیده می ‌شوند که تکنیک‌ های آموزشی ضعیفی را پشت سر می‌ گذارند و به بافت‌ های خود زمان کافی برای بهبودی نمی‌ دهند . این آسیب‌ های ناشی از استفاده بیش از حد بر روی مفصل زانو و بافت ‌های اطراف آن به دلیل ارتباط نزدیک مفصل زانو با تاندون‌ها و عضلات اطراف از طریق نقاط اتصال متعدد تأثیر می‌گذارد .
صدمات ناشی از استفاده بیش از حد ممکن است شامل پارگی رباط ها به دلیل ضربه ناگهانی یا ورزش سنگین باشد ، بدون اینکه به بدن زمان کافی برای درمان این پارگی ها داده شود و باعث ضعف زانو شود .
ضعف این رباط ها همان چیزی است که در نهایت منجر به تغییر عملکرد و ثبات زانوها می شود . رگ به رگ شدن ، اختلالات داخلی و علائم دامنه حرکتی محدود ممکن است با استفاده از ابزارهای تصویربرداری تشدید مغناطیسی بیشتر بررسی شود .

درمان خالی کردن زانو

شناسایی علت زمینه ای برای درمان زانوهای ضعیف ضروری است . عواملی که اغلب مورد توجه برای درمان این عارضه هستند عبارتند از :
• کاهش درد زانو
• ناراحتی
• ناتوانی
• بهبود عملکردهای فیزیکی
یکی از مناسب ترین درمان ها برای خالی کردن زانو ، کاهش وزن ، انجام ورزش و تمرین های تقویتی و فیزیوتراپی است .
در ارتباط با علت خالی کردن زانو و درمان آن، می توان به درمان های مختلفی چون دارو درمانی، استفاده از کمپرس های گرم و سرد، فیزیوتراپی، اولتراسوند تراپی و پرولوتراپی اشاره نمود.
• دارو درمانی: داروهای ضد التهابی چون آسپرین، ناپروکسن و ایبوپروفن برای کاهش درد و در مواردی که علت خالی کردن، التهاب مفاصل است، توصیه می شود.
• کمپرس سرد و گرم: کمپرس سرد و گرم نیز می تواند در موضوع علت خالی کردن زانو و درمان آن بررسی شود. مراقبت هایی چون استفاده از کمپرس سرد و گرم و استراحت می تواند به کاهش درد کمک نماید.
• اولتراسوند تراپی: این درمان نیز که باید توسط متخصصین انجام شود، به کنترل و کاهش درد و التهاب کمک می نماید.
• فیزیوتراپی: این درمان نیز از طریق تقویت عضلات می تواند به درمان خالی کردن زانو و افزایش استقامت و حفظ تعادل کمک می نماید.
• جایه جایی کلاهک زانو: این امکان وجود دارد که پزشک تشخیص دهد علت خالی کردن زانو جایه جایی کشکک زانو می باشد، و با جا به جایی آن می توان به درمان کمک نمود.
• پوشیدن بریس: پوشیدن بریس می تواند به کاهش فشار بر روی زانو و کاهش درد ناشی از آسیب کمک نماید.
• جراحی زانو: در صورت تشخیص پزشک متخصص ارتوپد، جراحی زانو می تواند آخرین گزینه درمانی برای مشکل خالی کردن زانو باشد. این جراحی می تواند شامل جراحی تاندون، رباط و کلاهک زانو باشد.
• پرولوتراپی: در ادامه موضوع علت خالی کردن زانو و درمان آن، پرولوتراپی را به عنوان درمانی موثر بررسی می نماییم. در این درمان پزشک از طریق تزریق یک محلول جهت بهبود و ترمیم ساختارهای درگیر کمک می نماید.

برای تشخیص و درمان خالی کردن زانو ، می توانید از دکتر یاسر نژادی ، جراح و متخصص زانو کمک بگیرید. برای درخواست نوبت معاینه ، تماس بگیرید.

دکتر یاسر نژادی – متخصص ارتوپدی – جراح زانو

✵ انجام بیش از 200 جراحی اختصاصی تعویض مفصل زانو در سال با با بی حسی موضعی 

✵ تعویض مفصل زانو – PRP زانو – تزریق ژل زانو

برای دریافت نوبت ، مشاوره و معاینه جراحی تعویض مفصل زانو ، تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + چهارده =