فیزیوتراپی زانو چیست و چه مزایایی دارد؟

فیزیوتراپی زانو برای درمان بسیاری از مشکلات زانو مؤثر است. این تکنیک به روش های گوناگونی با استفاده از دستگاه های مختلف انجام می شود.

فیزیوتراپی زانو با هدف جلوگیری از آسیب های استخوان ها و مفاصل ، بهبود عملکردهای حرکتی ، مدیریت بیماری های مزمن و … انجام می شود. فیزیوتراپی موجب افزایش توانایی های فرد یا حفظ توانایی های وی می شود.
فیزیوتراپی برای درمان مشکلات مختلفی مورداستفاده قرار می گیرد که یکی از آنها ، درمان زانو درد و مشکلات مرتبط با زانو است. فیزیوتراپی معمولاً از سوی پزشکان برای افراد تجویز می شود. برای درمان برخی از بیماری ها با فیزیوتراپی باید در زمان خاصی اقدام نمود تا نتایج موردانتظار را بدست آورد.

فیزیوتراپی زانو برای انواع مشکلات زانو

فیزیوتراپی زانو برای حل مشکلات مختلفی از زانو تجویز می شود. زانو متشکل از استخوان ، غضروف ، رباط صلیبی و تاندون است. مشکلات مختلف زانو شامل آرتروز ، شکستگی ، آسیب رباط صلیبی ، پارگی منیسک ، پارگی تاندون ، روماتیسم مفصلی ، رگ به رگ شدن یا کشیدگی ، در رفتن زانو و … می باشند. با استفاده از روش هایی مانند رادیوگرافی ، MRI و سی تی اسکن می توان مشکلات زانو را به صورت دقیق شناسایی کرد.
برای درمان زانودرد از روش های مختلفی مانند تزریق ژل دارای اسید هیالورونیک ، تزریق PRP ، داروها ، جراحی ، فیزیوتراپی ، روش های خانگی و … استفاده می شود. با توجه به وضعیت زانوی فرد تصمیم گیری می شود که از کدام روش درمانی برای درمان زانو درد استفاده شود.

فیزیوتراپی زانو
فیزیوتراپی زانو


اینکه مشکلات زانو با فیزیوتراپی درمان می شود یا خیر ، پس از یک معاینه کامل از زانو مشخص می شود. متخصص فیزیوتراپ به بررسی قدرت عضلانی و دامنه حرکتی مفاصل شما پرداخته و بر اساس آن به طراحی تمرینات ورزشی مناسب شما و روش های فیزیوتراپی اقدام می کند.
گاهی در کنار فیزیوتراپی ، آب درمانی انجام می شود که به کسب نتیجه بهتر کمک زیادی می کند. درصد زیادی از افراد مشکلات زانوی خود را با استفاده از این تکنیک درمان نموده اند و به نتیجه بسیار خوبی دست پیدا کرده اند.

روش های رایج فیزیوتراپی زانو

 متداول ترین روش های فیزیوتراپی شامل استفاده از دستگاه های تحریک الکتریکی عصب ، الکتروتراپی ، ماساژ درمانی ، کرایوتراپی ، امواج فراصوت ، فونوفورزیس ، نور درمانی ، روش های دستی و … می باشد. برخی از روش های فیزیوتراپی  در خانه و برخی دیگر در کلینیک انجام می شود. قطعاً روش هایی که در کلینیک و با استفاده از دستگاه های پیشرفته انجام می شود ، اثربخشی بیشتری دارند.

فواید فیزیوتراپی زانو 

فیزیوتراپی با هدف بازگشت فرد به شرایطی که قادر به انجام کلیه امور و فعالیت های روزمره خود باشد ، انجام می شود. متدهای مختلف فیزیوتراپی در راستای حفظ استحکام و مقاومت ماهیچه ها و پیشرفت حرکات آنها ، ایجاد شده اند. به کمک فیزیوتراپی می توان نحوه صحیح تغییر موقعیت از فرمی به فرم دیگر را فرا گرفت. در این تکنیک چنانچه لازم باشد ، نحوه استفاده از ابزارهای کمکی برای راه رفتن یاد داده می شود.
یکی از فواید فیزیوتراپی زانو ، درمان آسیب دیدگی منیسک بدون نیاز به عمل است. زانو درد را با استفاده از این تکنیک به خوبی می توان درمان نمود. یکی دیگر از فواید فیزیوی زانو ، بدست آوردن تناسب اندام است. مهمترین کاربرد فیزیو ، کنترل و مراقبت التهاب زانو بعد از عمل جراحی است.

  • با استفاده از فیزیوتراپی زانو می توان زانو درد را تا حد بسیار زیادی کاهش داد.
  • التهاب زانو را می توان با استفاده از دستگاه های فیزیوتراپی ، بسیار کاهش داد.
  • دامنه حرکتی مفصل پس از فیزیوتراپی کاملاً به شرایط طبیعی خود برگشته و درد زانو در حین حرکت به دنبال آن کاهش پیدا می کند.
  • با استفاده از فیزیوتراپی زانو می توان زانو را کاملاً قدرتمند کرد و به خوبی آن را تقویت کرد.
  • فیزیوتراپی موجب تقویت مفاصل ران و لگن می شود.
  • با استفاده از فیزیوتراپی زانو می توان طول عضلات را به اندازه نرمال رساند.
  • افرادی که در راه رفتن دچار مشکل هستند ، می توانند توسط فیزیوتراپی زانو راه رفتن صحیح را فرا بگیرند. همچنین می توان اختلالات در زمان ایستادن ، پرش ، نشستن و … را رفع کرد.
  • زمانی که اندام ها صدمه می بینند و پس از درمان فیزیوتراپی می شوند ، بعید است که دوباره دچار آسیب دیدگی شوند.
فوائد فیزیوتراپی زانو
فوائد فیزیوتراپی زانو

درمان صدمات ورزشی با استفاده از فیزیوتراپی

با استفاده از فیزیوتراپی زانو می توان مشکلات آسیب دیدگی زانوی ورزشکاران را درمان نمود. صدمات ورزشی ، در اغلب اوقات مشکلات مختلفی را برای زانو بوجود می آورند. اگر سلامت مفاصل در معرض خطر قرار بگیرد ، راه رفتن افراد دچار مشکل می شود. ورزشکاران به کرات دچار مشکلات آسیب دیدگی رباط های زانو می شوند. برای رفع مشکلات صدمات ورزشی باید در کنار دارودرمانی و عمل های جراحی ، فیزیوتراپی انجام شود. اگر مشکل زانوی فرد خفیف باشد ، تنها با دارو و فیزیوتراپی می توان درمان را با موفقیت انجام داد. اما اگر مشکلات شدید باشد ، باید پس از جراحی به فیزیوتراپی اقدام کرد تا ورزشکاران به شرایط اولیه خود بازگردند.

هزینه فیزیوتراپی زانو 

نرخ های فیزیوتراپی بر اساس تعرفه های مشخصی که از سوی سازمان نظام پزشکی ، وزارت بهداشت و درمان و … تعیین شده اند ، مشخص می گردند. با توجه به اینکه فیزیوتراپی به روش های گوناگونی انجام می شود ، هزینه های آن متفاوت است.
عوامل دیگری در تعیین نرخ فیزیوتراپی اثر گذاشته که یکی از آنها ، دستگاه های مورد استفاده برای فیزیوتراپی است. برخی از مراکز فیزیوتراپی به هزینه های مصوب بی توجه بوده و بر اساس خواست خود به تعیین هزینه های خدمات خود اقدام می کنند.
در انتخاب یک مرکز فیزیوتراپی باید به تجربه کاری آن و تخصص پزشکان و اپراتورهای آن توجه داشته باشید. فیزیوتراپی زانو باید با بهترین دستگاه ها و تحت نظر فیزیوتراپیست های حرفه ای انجام شود تا بهترین نتیجه را برای بیماران  به همراه داشته باشد.

دکتر یاسر نژادی – متخصص ارتوپدی – جراح زانو

✵ انجام بیش از 200 جراحی اختصاصی تعویض مفصل زانو در سال با با بی حسی موضعی 

✵ تعویض مفصل زانو – PRP زانو – تزریق ژل زانو

برای دریافت نوبت ، مشاوره و معاینه جراحی تعویض مفصل زانو ، تماس بگیرید.