وازوترین یا کامپرشن تراپی :شرایط، مزایا و هزینه

وازوترین یا کامپرشن تراپی یک نوع درمان پزشکی است که طی آن از یک محصول الاستیک (عمدتاً روی اندام ها) برای اعمال فشار کنترل شده بر روی آنها استفاده می شود. با فشرده کردن اندام‌ها یا سایر نواحی بدن، محصول فشرده‌سازی پزشکی دیواره‌های سیاهرگ‌ها را منقبض نموده و در نتیجه گردش خون را بهبود می ‌بخشد و جریان خون را به قلب باز می‌گرداند.
علاوه بر این، با کاهش نشت مایع از طریق مویرگ ها به بافت، به کاهش تورم و تشکیل ادم در بافت های ادماتیک کمک می کند و از تخلیه لنفاوی مایع بینابینی پشتیبانی می کند. این محصولات فشرده طبی به طور قابل توجهی درد پا، ناراحتی، احساس تورم و سنگینی و سایر علائم وریدی و لنفاوی را کاهش می دهد.

تاثیرات مثبت کامپرشن تراپی شامل چیست؟

ارتوپدی چیست و به درمان چه امراضی می‌پردازد؟

بهبود گردش خون

فشار کنترل شده ای که توسط جوراب های فشاری طبی اعمال می شود، قطر رگ های بزرگ را کاهش می دهد و در نتیجه سرعت و حجم جریان خون را افزایش می دهد. بنابراین جوراب‌های فشاری طبی انتقال خون از اندام‌ها به قلب را بهبود می‌بخشند، رفلاکس و استاز خون را کاهش می‌دهند و تخلیه بهتری از سیستم ورید عمقی را فراهم می ‌کنند که در کنار هم به افزایش گردش خون و در نتیجه بهبود آن کمک می ‌کنند.

تاثیرات مثبت بر بافت های ادماتیک

هنگام استفاده از جوراب های فشاری طبی، وضعیت تعادل تبادل خون با کاهش نشت مایع از طریق مویرگ ها به بافت بینابینی بهبود می یابد. این مسئله به شما این امکان را می دهد تا به نتایج بهتری در کاهش تورم برسید. در برخی از انواع جوراب های فشاری طبی گزارش شده است که دارای اثرات مفیدی هستند که منجر به نرم شدن بافت ها با عناصر فشردگی یا فیبروز می شود.
علاوه بر این، جوراب‌های فشاری طبی با کاهش سیتوکین‌های پیش‌التهابی و افزایش سایتوکاین‌های ضدالتهابی، شرایط
مفیدی را برای درمان بیماری‌های التهابی مزمن (مانند سلولیت، اریسیپل، زخم‌های واریسی پا و غیره) ایجاد می‌کنند. بهبود میکروسیرکولاسیون در پوست نیز گزارش شده است.
فهرست مشکلاتی که درمان فشرده سازی حل می کند بسیار گسترده است. برخی از آن شامل موارد زیر هستند:
– گرفتگی و تورم پاها
– درد در پاها مرتبط با آسیب شناسی وریدها
– نارسایی مزمن وریدی
– ترومبوز وریدهای عمقی و سطحی

وازوترین یا کامپرشن تراپی :شرایط، مزایا و هزینه
وازوترین یا کامپرشن تراپی :شرایط، مزایا و هزینه

اهداف کامپرشن تراپی

1. کاهش شدت یا از بین بردن علائم ذهنی CVD
2. جلوگیری از ایجاد و کاهش شدت ادم
3. کاهش تظاهرات لیپودرماتواسکلروز
4. تسریع در بهبود و پیشگیری از عود زخم های تروفیک
5. کاهش سطح درد و کاهش دوره توانبخشی پس از درمان تهاجمی واریس
6. بهبود کیفیت زندگی با کاهش شدت یا حذف علائم ذهنی CVD و تظاهرات عینی آن
برای ایجاد فشار، اغلب از باندهای الاستیک استفاده می شود که در اطراف اندام آسیب دیده بسته می شوند و فشار خارجی لازم را ایجاد می کنند. با این حال، یک فرد غیر متخصص می تواند بانداژ را به اشتباه اعمال کند، که منجر به جریان خون ضعیف می شود و ممکن است به ترومبوز ورید کمک کند. استفاده از جوراب های فشرده ( جوراب های الاستیک و جوراب های با تراکم های مختلف) بسیار کارآمدتر و ایمن تر است.
با توجه به سطح فشار ایجاد شده، 4 کلاس از چنین محصولاتی برای بیماری های وریدهای با پیچیدگی های مختلف استفاده می شود. نحوه پوشیدن فقط توسط فیزیوتراپ تعیین می شود و بیمار باید همیشه آن را رعایت کند. کلاس محصول مورد نیاز بیمار نیز توسط پزشک و فیزیوتراپ بر اساس نتایج یک معاینه یا زیر نظر داشتن طولانی مدت بیمار توصیه می شود.

اثر درمانی این روش شامل چیست؟

منظور از کامپرشن تراپی ایجاد فشار خارجی بر روی سیستم وریدی-لنفاوی اندام بیمار است که در نتیجه قطر وریدهای فشرده کاهش می یابد که به نوبه خود منجر به افزایش سرعت جریان خون می شود. اثرات درمانی این روش عبارتند از:

– فشرده سازی دوز رفلاکس پاتولوژیک یعنی جریان معکوس خون وریدی را کاهش می دهد و همچنین جریان وریدی را بهبود می بخشد که تأثیر مثبتی در کاهش فشار وریدی چه هنگام راه رفتن و چه در حالت استراحت دارد.
– این روش درمانی خروج لنف از اندام بیمار را بهبود می بخشد و در نتیجه لنفوستاز را کاهش می دهد.
– کامپرشن تراپی همچنین دارای اثر ضد التهابی است، به همین دلیل تورم اندام آسیب دیده و درد در آن کاهش می یابد.
– این روش یک درمان رادیکال برای وریدهای واریسی و لنفوستاز نیست. با این حال، حتی پس از اتمام درمان ، تعدادی از اثرات مثبت از آن باقی می ماند. در برخی موارد، مانند لنف ادم پس از تشریح غدد لنفاوی رادیکال، این روش درمان اصلی محسوب می شود.

انواع روش های کامپرشن تراپی در اندام های تحتانی

بطور کلی از سه نوع اصلی کامپرشن تراپی برای درمان بیماران استفاده می شود:

– جوراب فشرده الاستیک (جوراب، جوراب ساق بلند، جوراب شلواری، بانداژ)
– باندهای فشاری غیر الاستیک (باند کشی کم، دستگاه های CircAid)
– فشار هوای متغیر
در عمل، فشرده سازی الاستیک اغلب استفاده می شود. این به دلیل سهولت استفاده، در دسترس بودن و این واقعیت است که به بیماران کمک می کند از لباس های بافتنی الاستیک مدرن که ظاهر قابل قبولی دارند، استفاده کنند .

دکمه بازگشت به بالا