آشنایی با سوزن خشک یا درای نیدیلینگ

آشنایی با سوزن خشک یا درای نیدیلینگ ، موضوع مورد بحث در این مقاله است . این یک روش درمانی بی خطر و بدون نیاز به نقاهت است که برای کاهش درد مفاصل مانند درد زانو ناشی از صدمات ورزشی و برخی بیماری ها ، به کار گرفته می‌شود . در مقاله فوق ضمن آشنایی با سوزن خشک یا درای نیدیلینگ ، راجع به تفاوت آن با طب سوزنی سخن خواهیم گفت .

سوزن خشک یا درای نیدیلینگ چیست ؟

برای آشنایی با سوزن خشک یا درای نیدیلینگ ، به تعریف آن می پردازیم . درای نیدلینگ از روش های درمانی جدید است که توسط ارتوپدها برای کاهش درد زانو ، درهای عضلانی و درد مفاصل به کار گرفته می شود . این روش درمانی به دلیل خطرات کم و اثر دهی بالا ، روز به روز محبوب تر می شود .

همانگونه که از نام آن پیداست ، این روش درمانی با چندین سوزن بسیار نازک در نواحی خاصی ، انجام می گیرد . سوزن های به کار رفته در این روش بسیار ظریف ، نازک و کوتاه هستند و از متریال استیل ضد زنگ و بدون حساسیت ساخته شده اند .

در روش درمانی درای نیدیلینگ هیچ ماده تزریقی از طریق سوزن وارد بدن نمی شود ؛ از این رو نام سوزن خشک را به خود گرفته است . سوزن های خشک در نواحی ماشه ای در عضله یا بافت دچار درد یا اختلال ، قرار می گیرند .

حال برای آشنایی با سوزن خشک یا درای نیدیلینگ نواحی تحت درمان آن اشاره می کنیم . این نواحی ، نقاط عضلانی گره خورده و سفتی هستند که درد شدیدی نیز به همراه دارند .‌ سوزن های خشک با آزاد کردن گره ها ، درد یا گرفتگی عضلانی را برطرف می کنند .

سوزن ها با توجه به نظر درمانگر در یک زمان محدود و معینی در عضله وارد می شوند . این روش درمانی تکنیک های مختلفی دارد که در ادامه مطلب راجع به آن ها صحبت خواهیم کرد . پیشنهاد ما این است این روش درمانی را نزد بهترین ارتوپد در تهران انجام دهید ، تا بهترین اثر بخشی را داشته باشد ‌.

تکنیک های سوزن خشک یا درای نیدیلینگ

در این بخش برای آشنایی با سوزن خشک یا درای نیدیلینگ راجع به تکنیک های آن صحبت خواهیم کرد . این روش درمانی با دو تکنیک رایج و بنا بر تشخیص درمانگر انجام می گیرد این دو تکنیک به نام های تکنیک داخلی _ خارجی و تکنیک non-trigger point معروفند . در ادامه مطلب هر یک را به طور مختصر معرفی می کنیم ، تا منظور این مفاهیم را بهتر درک کنید .

تکنیک داخلی _ خارجی : در این تکنیک برای قرار دادن سوزن خشک در عضله ، روش هایی مانند پیستون زدن یا منیپولیت کردن را انتخاب می کنند . در این روش سوزن را مدام به داخل و خارج پوست ، حرکت می دهند . به بیان ددیر ، سوزن برای یک زمان معینی در بدن ثابت نمی ماند . هدف این تکنیک نقاط ماشه ای است .

تکنیک non-trigger point : تفاوت این روش با تکنیک بالا در این است که نقاط ماشه ای را هدف قرار نمی دهد و قادر است اختلال های ناشی از سیستم عصبی مرکزی ، را برطرف کند . در تکنیک فوق ، ارتوپد سوزن را در نقاط اطراف ناحیه درد ( بر عکس روش بالا که در ناحیه درد ، اعمال می شد ) ، قرار می دهد .

پایه این تکنیک سوزن خشک یا درای نیدیلینگ این فرضیه است که درد ناشی از یک عصب یا گرفتگی های عضلانی گسترده تری است و تنها در محلی که احساس درد ایجاد می شود ، رخ نداده است . برای آشنایی با سوزن خشک یا درای نیدیلینگ ، کنار ما بمانید .

سوزن خشک یا درای نیدیلینگ توسط چه افرادی اعمال می شود ؟

این روش درمانی بیشتر به دست فیزیوتراپیست‌ها و پزشکان طب سنتی انجام می گیرد . البته ارتوپدهایی که این دوره را گذرانده اند ، نیز قادر به اعمال روش درمانی هستند ؛ زیرا آشنایی با سوزن خشک یا درای نیدیلینگ دارند . از آنجایی که ارتوپد ها در مقایسه با پزشکان طب سنتی و فیزیوتراپیست ها با مفاصل و دردهای آن بیشتر آشنایی دارند ، به خوبی از عهده این کار بر می آیند .

اگر در تهران و شهرهای اطراف آن سکونت دارید ، پیشنهاد ما این است که این روش درمانی را نزد بهترین ارتوپد در تهران انجام دهید که علاوه بر تحصیلات آکادمیک ، تخصص و مهارت لازم را برای انجام این روش درمانی داشته باشد ‌.

سوزن خشک یا درای نیدیلینگ توسط چه افرادی اعمال می شود ؟

فواید سوزن خشک یا درای نیدلینگ

همانگونه که تا با اینجای مطلب متوجه شدید ، سوزن خشک یا درای نیدیلینگ ، سفتی عضلات و دردهای عضلانی را تسکین می دهد و فعالیت های حرکتی را توسعه می بخشد . این روش حتی برای کسانی که نیاز به تعویض مفصل زانو دارند ، نیز توصیه می شود ، البته حتما پیش از درمان با پزشک متخصص خود مشورت کنید‌ .‌

حال برای آشنایی با سوزن خشک یا درای نیدیلینگ ، به فواید آن می پردازیم . این روش برای برطرف نمودن صدمات ورزشی ، دردهای عضلانی ، درد ناشی از بیماری فیبرومیالیژیا ، کاهش چسبندگی و کشش بافت دارای اسکار ( چسبندگی های اسکار موجب کشیده شدن بافت های اطراف و در دراز مدت آسیب عضلانی و بافت های نرم می شود ) ، موثر است .

فواید سوزن خشک یا درای نیدلینگ عوارض سوزن خشک یا درای نیدیلینگ

این روش درمانی عوارض جانبی بسیار کمی دارد و به ندرت فرد پس از انجام آن دچار عوارض جانبی خواهد شد . پس از اعمال این روش ممکن است فرد درگیر عوارضی مانند درد موقت ، کبودی ، کوفتگی عضلات و خونریزی کم شود ‌. این عوارض دو تا سه روز بعد از سوزن خشک یا درای نیدیلینگ ، خود به خود برطرف می شوند .

در ادامه این مطلب و برای آشنایی با سوزن خشک یا درای نیدیلینگ باید اضافه کرد ، این روش درمانی به افرادی که مبتلا به صرع یا تشنج ، افرادی با فوبیای سوزن ، عفونت در بافت مد نظر ، بارداری ، آسیب های عصبی ، افرادی با زمینه بیماری های روانی و استرسی ، افرادی با دردهای حاد ، کودکان کم سن و بافت های مشکوک یا سرطان ، توصیه نمی شود ‌.

تفاوت درای نیدلینگ با طب سوزنی

 برای آشنایی با سوزن خشک یا درای نیدیلینگ ، حتما باید به تفاوت آن با طب سوزنی بپردازیم . بسیاری از افراد با شنیدن نام روش درمانی سوزن خشک یا درای نیدیلینگ ، تصور می کنند که این روش با طب سوزنی یکی است یا از زیر شاخه های این طب سنتی است ، اما این یک تصور بسیار غلط می‌باشد و تنها وجه مشرک آنها استفاده از سوزن و تسکین درد است ‌.

بر عکس طب سوزنی که تاریخ چند هزار ساله دارد ، سوزن خشک یک روش مدرن و نو پا است که در چند دهه پیش پا به عرصه وجود گذاشت . طب سوزنی برای برطرف نمودن درد از آزاد کردن جریان انرژی کمک می گیرد ، ولی درای نیدیلینگ با تحریک نقاط ماشه ای ، عضلات سفت شده و گرفتگی عضلانی، سر و کار دارد .

وارد کردن سوزن در روش درمانی سوزن خشک بسیار عمیق تر از طب سوزنی است ؛ از این رو عضلات بیشتری را در گیر می کند و اثر بخشی بهتری دارد . در طب سوزنی برای همه مشکلات سوزن در نقاط خاصی اعمال می شود ، ولی در سوزن خشک با توجه به نظر درمانگر ، این نواحی مشخص می شود و جای ثابت و از پیش تعیین شده ای ندارد .

آخرین تفاوت سوزن خشک یا درای نیدیلینگ و طب سوزنی این است ، که در طب سوزنی سوزن برای مدت زمان معینی در بافت ثابت می ماند ، اما در درای نیدیلینگ ، سوزن را در محل مورد نظر برای تشخیص انقباضات غیر اختیاری عضله ، حرکت می دهند ‌.

با خواندن این تفاوت ها ، آشنایی با سوزن خشک یا درای نیدیلینگ برای شما راحت شده و هیچ نقطه مبهمی برای شما باقی نمانده است .

تفاوت درای نیدلینگ با طب سوزنی

در پایان

ما سعی کردیم تا در این مقاله شما ، را با بیانی ساده با درای نیدلیگ آشنا کنیم و مقاله آشنایی با سوزن خشک یا درای نیدیلینگ ، برای خوانندگان سخت و نامفهوم نباشد . این روش درمانی توسط دکتر یاسر نژادی ، که یکی از بهترین ارتوپدها در تهران و بهترین جراح زانو در تهران هستند ، نیز تایید شده است . دکتر یاسر نژادی این روش درمانی را با اثر بخشی بالا و کمترین عوارض برای بیماران خود انجام می دهد .

مقالات پیشنهادی

تکارتراپی

مگنت تراپی

دکمه بازگشت به بالا