کاربرد مگنت تراپی

کاربرد مگنت تراپی در درمان بسیار حائز اهمیت است. مگنت تراپی یک روش درمانی است ، که با استفاده از میدان های مغناطیسی برای تسکین درد ، التهاب و سایر علائم مربوط به بیماری ها و نقص های جسمی ، استفاده می شود . در این روش ، میدان های مغناطیسی قوی بر روی بخش های مشخصی از بدن اعمال شده ، تا با تحریک سلول های بدن ، فرآیند بهبودی را تسریع کند .

این روش درمانی برای بسیاری از بیماری ها و نقص های جسمی مفید است ، از جمله دردهای عضلانی و مفصلی ، آرتروز ، بیماری های عصبی ، بیماری های پوستی و زخم های مزمن با این روش درمان خواهد شد .

با این حال ، این روش برای برخی از بیماران مناسب نیست و ممکن است باعث ایجاد علائم جانبی مانند ؛ سردرد ، حالت تهوع و دیگر علائم شود . بنابراین ، قبل از شروع هر نوع درمان مگنتیک ، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید . در این مقاله بیشتر راجع به این روش درمانی صحبت خواهیم کرد ‌.

مگنت تراپی-وب سایت دکتریاسرنژادی

مگنت تراپی برای چه بیماری هایی مناسب است ؟

کاربرد مگنت تراپی به عنوان یک روش درمانی ، برای بسیاری از بیماری ها و نقص های جسمی مفید است . برخی از کاربردهای این روش شامل ؛

1 . درد عضلانی و مفصلی : این روش می تواند در درمان درد عضلانی و مفصلی همچون ؛ آرتروز ، التهاب مفاصل ، فیبرومیالژیا و غیره مفید باشد .

2 . بیماری های عصبی : ابن روش می تواند برای بیماری های عصبی مانند ام‌اس (MS) ، پارکینسون ، صرع و سایر بیماری های عصبی مفید است .

3 . بیماری های قلبی : برای درمان بیماری های قلبی مانند فشار خون بالا ، تشنج های قلبی و سایر بیماری های قلبی می توان از این روش استفاده کرد .

4 . بیماری های پوستی : کاربرد مگنت تراپی می تواند در درمان بیماری های پوستی مانند ؛ آکنه ، روزاسه ، پسوریازیس و سایر بیماری های پوستی نیز فوق العاده بوده و راه درمان را سریع تر می کند .

5 . زخم های مزمن : جهت درمان زخم های مزمن مانند زخم فشاری ، زخم پا و سایر زخم های مزمن می توانیم ، این روش درمانی را بکار ببریم .

مزایا و معایب مگنت تراپی

کاربرد مگنت تراپی بعنوان یک روش درمانی باعث کاهش درد می شود. مگنت تراپی یک روش درمانی است ، که ممکن است برای بسیاری از بیماری ها و نقص های جسمی مفید باشد . اما ، همانطور که در هر روش درمانی دیگری ، معایب و مزایای خود را دارد . در ادامه هر دو آن را تشریح می نماییم ؛

 • مزایا مگنت تراپی :
 • کمک به کاهش درد : برخی از تحقیقات نشان می دهد که این روش می تواند به کاهش درد عضلانی و مفصلی کمک کند .
 • تسهیل در بهبودی : درمان بسیاری از بیماری ها آسان تر خواهد شد و نیاز به عمل جراحی و روش های تهاجمی نیز نخواهد بود .
 • فاقد عوارض جانبی : این روش در مقایسه با بسیاری از راه های درمانی بدون ایجاد عوارض جانبی و تأثیرات منفی بر روی جسم انجام می شود .
 • غیر تهاجمی : این تکنیک یک روش درمانی غیر تهاجمی است که نیازی به برش یا تزریق ندارد .
 • معایب مگنت تراپی :
 • مناسب برای همه نیست : کاربرد مگنت تراپی برای برخی از بیماران مناسب نیست و ممکن است باعث ایجاد علائم و عوارض جانبی زیادی شود .
 • کارآیی متغیر : به دلیل تفاوت در آسیب های جسمی و شرایط بیماری ، میزان کارآیی این روش برای هر فرد متفاوت است .
 • هزینه : برخی از دستگاه های مورد استفاده در این روش بسیار گران قیمت هستند و برای پوشش هزینه های آن ، بیماران باید هزینه زیادی را پرداخت کنند .
 • نیاز به ملاحظات خاص : بعضی از مراکز درمانی فقط به پزشکان متخصص و کارشناسان اجازه انجام مگنت تراپی را می دهند . لذا ، برای انجام این درمان ، باید به دنبال مراکز مجاز و کارشناسان متخصص باشید .

به هرحال ، قبل از شروع هر نوع درمان مگنتیک ، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید .

موارد منع مگنت تراپی

کاربرد مگنت تراپی بعنوان یک روش درمانی نسبتاً ایمن بوده ، اما برخی افراد باید از این روش خودداری کنند . مواردی که بهتر است ، از انجام آن خودداری کنید ، موارد منع این روش عبارتند از ؛

 • داشتن دستگاه های الکترونیکی : میدان‌های مغناطیسی قوی ممکن است ، باعث خرابی دستگاه‌های الکترونیکی شوند ، بنابراین افرادی که دستگاه هایی همچون : باتری قلب ، دستگاه های شنوایی ، پمپ های انسولین و سایر دستگاه های الکترونیکی را هستند ، باید از مگنت تراپی خودداری کنند .
 • داشتن لوله های فلزی در بدن : افرادی که لوله های فلزی در پیشانی ، داخل چشم ، داخل گوش و.. . را دارند ، نباید از این روش را بکار ببرند .
 • داشتن وسایل آرایشی با قابلیت جذب مغناطیسی : برخی از وسایل آرایشی شامل کرم های لوسیون ، پودرهای آرایشی و دیگر وسایلی که ممکن است قابلیت جذب مغناطیسی داشته باشند ، می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در هنگام انجام این روش شود .
 • بارداری : در حالت بارداری ، چه در فاز اول و چه در فاز دوم ، بهتر است از این روش خودداری کنید .
 • بیماری‌ها و نقص های قلبی : با توجه به این که بیماران قلبی منوط به استفاده از دستگاه های خاصی هستند ، نباید به سراغ این تجهیزات بروند .

موارد منع مگنت تراپی

ویژگی بهترین مرکز جهت انجام مگنت تراپی

مراکزی که مگنت تراپی را انجام می دهند ، بایستی دارای شرایط زیر باشند ؛

 • کارشناسی : افرادی که این روش را انجام می دهند باید متخصص و دارای مهارت لازم باشند . در واقع ، یک کارشناس متخصص می تواند به شما کمک کرده ، تا نوع مناسبی از کاربرد مگنت تراپی برای بیماری خود انتخاب کنید .
 • دسترسی به دستگاه‌های پیشرفته : بهترین مرکز باید دستگاه‌های مغناطیسی پیشرفته و قابل اعتمادی را داشته باشد . این مراکز کاملا قابل اعتماد هستند و به بهترین شکل ممکن تکنیک را اجرا خواهند کرد .
 • تجهیزات فرعی : در مراکز درمانی باید اطمینان حاصل کنید که تجهیزات فرعی همچون ؛ بالشت ، پوشش‌های محافظ و.. . برای تسهیل در انجام این روش درمانی در دسترس هستند . البته پاکیزگی و ضد عفونی کردن ابن تجهیزات فوق العاده اهمیت دارد .
 • بهداشت : بهترین مرکز باید استانداردهای بهداشتی را رعایت کند و ابزارهای استریل و یک بار مصرف را برای جلوگیری از عفونت با بیماران استفاده کند .
 • محیط راحت : محیطی آرام و راحت برای انجام این فرآیند بسیار مهم است . مرکز باید مناسب باشد و به شما احساس راحتی و آرامش بدهد .
 • تجربه موفقیت آمیز : برای اطمینان از این تجارب می توانید از افراد مختلف پرس و جو کنید و میزان رضایت ایشان را پس از انجام فرآیند بسنجید ‌.

کلام آخر

کاربرد مگنت تراپی راهی است که با استفاده از آن می توان بدون تیغ جراحی درد های ناشی از بیماری های عضلانی و استخوانی را از بین برد . این تکنیک مدرن و پیشرفته با فناوری توانسته خدمت زیادی به بشر کند . دکتر یاسر نژادی از جمله متخصصانی است که می تواند این تکنیک را به خوبی اجرا کند .

سوزن خشک

تکارتراپی

دکمه بازگشت به بالا