عوارض شاک ویوتراپی چه می باشد ؟

عوارض شاک ویوتراپی عاملی بوده ، که بایستی مورد توجه بیماران قرار بگیرد . این روش درمانی در حال حاضر با استقبال مواجه شده است ، اما در شرایط نا مطلوب با یک سری مشکلات همراه خواهد بود . در این مقاله تمامی عوارض آن را برایتان شرح خواهیم داد ، پس لطفا با ما همراه شوید .

خطرات شاک ویوتراپی

 شاک ویوتراپی یا شوک موج درمانی ، یکی از روش‌های درمانی فیزیوتراپی است ، که برای درمان بسیاری از بیماری‌های عضلانی _ اسکلتی مورد استفاده قرار می‌گیرد . با این حال ، همانند هر روش درمانی دیگری ، شاک ویوتراپی نیز خطراتی دارد . موارد زیر همگی به عنوان عوارض شاک ویوتراپی به شمار می آیند .

 • دردهای شدید : در بعضی از موارد ، شاک ویوتراپی سبب ایجاد درد و ناراحتی شدید خواهد شد . این مشکل به طور کلی پس از چند روز رفع شده ، ولی در برخی از موارد ممکن است ماندگار باشد .
 • آسیب به بافت‌های نرم : درصورتی که شاک ویوتراپی به صورت نادرست انجام شود ، بافت‌های نرم بدن مانند پوست ، عضلات و بافت‌های زیرپوستی آسیب خواهند دید .
 • آسیب به استخوان : درصورتی که شاک ویوتراپی به صورت نادرست انجام شود ، ممکن است باعث شکستگی استخوان شود .
 • بروز عفونت : در صورتی که ابزارهای استفاده شده در شاک ویوتراپی به درستی ضدعفونی نشوند ، باعث بروز عفونت خواهد شد .
 • خطر ترومبوز : در بعضی از موارد ، شاک ویوتراپی باعث بروز ترومبوز می شود و این مورد در بین عوارض شاک ویوتراپی بسیار شایع است .
 • عوارض جانبی : در بعضی از موارد ، شاک ویوتراپی باعث ایجاد عوارض جانبی شده ، که شامل ؛ سرگیجه ، تهوع ، استفراغ ، خستگی و خارش می شود .

لازم به ذکر است که عوارض شاک ویوتراپی به طور کلی بسیار کم هستند و درصورتی که شاک ویوتراپی توسط یک فیزیوتراپیست حرفه‌ای و با استفاده از تجهیزات به روز انجام شود ، خطرات آن بسیار کمتر می‌شود .

بخوانید: مانوال تراپی

اقدامات لازم قبل از شاک ویوتراپی

برای برطرف نمودن عوارض شاک ویوتراپی و انجام این تکنیک به بهترین شکل ممکن ، بایستی تا یک سری اقدامات انجام شود ، که به شرح زیر است ؛

 • ملاقات با فیزیوتراپیست : قبل از انجام شاک ویوتراپی ، باید با فیزیوتراپیست خود ملاقات کرده و جزئیات درمان را بررسی کنید . پزشک شما باید به شما توضیح دهد ، که درمان چگونه انجام می‌شود ، چطور آماده شوید و چطور باید به پزشک اطلاع دهید که آیا شرایط خاصی دارید یا خیر .
 • ارزیابی عمومی سلامتی : قبل از انجام شاک ویوتراپی ، باید ارزیابی عمومی سلامتی شما انجام شود . این شامل اندازه‌گیری فشار خون ، ضربان قلب و شرایط جسمی شما است .
 • رعایت دستورالعمل‌های ضدعفونی : تجهیزات وابسته به شاک ویوتراپی باید به درستی ضدعفونی شوند تا احتمال بروز عفونت کاهش یابد . در صورتی که نگرانی‌هایی در این مورد دارید ، حتماً با فیزیوتراپیست خود در ارتباط باشید .
 • پوشیدن لباس‌های مناسب : قبل از انجام شاک ویوتراپی ، باید لباس‌هایی را پوشید ، که برای انجام این تکنیک درمانی مناسب است و قابل شستشو هستند .
 • اطلاع رسانی به پزشک : درصورتی که شرایط خاصی دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید . برخی از شرایط مثل ؛ بیماری قلبی ، کولیت ، عفونت‌های پوستی و.. . باعث افزایش خطرات شاک ویوتراپی می‌شوند .
 • آماده شدن برای درد : شاک ویوتراپی همراه با درد و ناراحتی مطرح است ، بنابراین باید آماده شوید . بهتر است قبل از درمان ، دستورات پزشک را کاملاً درک کنید .

در صورت انجام اصولی نکات مذکور با عوارض شاک ویوتراپی مواجه نخواهید شد .

اقدامات لازم قبل از شاک ویوتراپی

رفع عوارض شاک ویوتراپی

رفع عوارض شاک ویوتراپی در فیزیوتراپی بستگی به نوع عارضه و شدت آن دارد . در ادامه ، به برخی از عوارض رایج شاک ویوتراپی و راه‌های رفع آن‌ها پرداخته شده است ؛

 • درد : در صورتی که درد پس از شاک ویوتراپی شدید است ، می‌توانید از داروهای ضد درد مانند آسپرین یا تایلنول استفاده کنید . همچنین آب گرم و سرد و ماساژ نیز به کاهش درد کمک می‌کنند .
 • آسیب به بافت نرم : در صورتی که شاک ویوتراپی باعث آسیب به بافت نرم شده‌است ، احتمالاً پوست شما قرمز و دردناک خواهد شد . برای کاهش این عارضه ، از یخ بسته شده در دستمال یا پتو استفاده کنید و زمانی که درد و التهاب کم شد ، از خمیر آلوئه ورا برای بهبود خشکی و التهاب پوست استفاده نمایید .
 • آسیب به استخوان : درصورتی که شاک ویوتراپی باعث شکستگی استخوان شود ، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید ، تا درمان صحیح و مناسب انجام شود .
 • عفونت : درصورتی که علائم عفونت مانند ؛ قرمزی ، درد و تورم را مشاهده کردید ، باید به پزشک خود مراجعه کنید . برای جلوگیری از بروز عفونت ، نواحی درمانی باید به درستی ضدعفونی شوند . این امر برای کاهش عوارض شاک ویوتراپی بسیار مهم است .
 • خستگی و سایر عوارض جانبی : درصورتی که عوارض جانبی مانند خستگی ، سرگیجه و.. . پس از شاک ویوتراپی پایدار باشند ، باید به پزشک خود اطلاع دهید ، تا راه‌های درمانی مناسب تعیین شود .

لازم به ذکر است که در صورتی که عوارض شاک ویوتراپی شامل درد شدید ، تورم و خونریزی شدید باشد ، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید .

موارد منع استفاده از شاک ویوتراپی

 شاک ویوتراپی یک روش درمانی امن است ، اما در برخی موارد استفاده از آن منع شده است ، البته گاهی عدم توجه به این نکته سبب بروز عوارض شاک ویوتراپی می شود ‌. به موارد زیر توجه نمایید ؛

 • حاملگی : شاک ویوتراپی در دوران بارداری منع شده است ، به‌طوری که تأثیرات آن بر روی جنین نامشخص است .
 • ترومبوز : در برخی افرادی که دچار ترومبوز ( خونریزی شریانی ) هستند ، شاک ویوتراپی خطرناک خواهد بود .
 • سابقه شکستگی استخوان : در صورت دارای سابقه شکستگی استخوان در منطقه درمان هستید ، نباید از این روش استفاده نمایید .
 • عفونت پوستی : در صورت داشتن عفونت پوستی در منطقه درمان ، شاک ویوتراپی به هیچ عنوان توصیه نخواهد شد .
 • عدم تحمل به درد : اگر تحمل درد برایتان سخت است و یا در رابطه با این امر مشکلات دیگری برایتان ایجاد می شود ، پیش از انجام این روش با پزشک مشورت کنید و در صورت لزوم این راه درمانی را امتحان نکنید ‌.
 • کم خونی : در صورت داشتن کمبود آهن ( آنمی ) یا سایر مشکلات خونی ، شاک ویوتراپی توصیه نمی شود ‌.
 • سابقه بیماری قلبی : درصورتی که سابقه بیماری قلبی دارید ، شاک ویوتراپی به هیچ عنوان نباید انجام شود ‌.

لازم به ذکر است ، که این فهرست تنها مواردی است که شاک ویوتراپی توصیه نمی شود و گاهی پزشک شما به دلیل بروز عوارض شاک ویوتراپی و ایجاد شرایط نا مطلوب در فیزیک و جسم بیمار ، انجام شاک ویوتراپی را ممنوع می کند . بنابراین ، بهتر است قبل از استفاده از هر نوع درمانی با پزشک خود مشورت کنید .

 

موارد منع استفاده از شاک ویوتراپی

کلام آخر

عوارض شاک ویوتراپی در صورت مراجعه به یک کلینیک غیر تخصصی تا حد زیادی رخ خواهد داد و قطعا در نتیجه درمان اثرات منفی می گذارد . از این رو انتخاب کلینیک جهت انجام این تکنیک فوق العاده اهمیت دارد . کلینیک دکتر یاسر نژادی برای این امر بهترین گزینه خواهد بود و تمامی پروسه با رعایت استاندارد ها انجام می شود .

بخوانید: الکتروتراپی 

دکمه بازگشت به بالا