فیزیوتراپی گردن چیست ؟

فیزیوتراپی گردن چیست ؟ این سوالی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت . فیزیوتراپی گردن به منظور بهبود و تسکین دردها و بیماری های این ناحیه از بدن توسط پزشک تجویز می شود . برای آشنایی بیشتر با این روش درمانی در این مقاله از دکتر یاسر نژادی با ما همراه شوید .

منظور از فیزیوتراپی گردن چیست ؟

در نخستین بخش از این مقاله به شما خواهیم گفت که فیزیوتراپی گردن چیست ؟ اغلب افراد به دلیل عادات بد زندگی ، حوادث یا بیماری های مختلف به درد های گردنی حاد ( کوتاه مدت ) و مزمن ( بلند مدت ) مبتلا می شوند .

اگر این درد افراد را بسیار آزار دهد ، پزشک برای تسکین و بهبود این دردها ، ورزش ها و تمرین های خاصی را تجویز می کند .

این تمرین ها باید توسط دستگاه های خاص یا افراد آموزش دیده مانند فیزیوتراپیست ها انجام شوند ، تا آسیبی به گردن وارد نشود . فیزیوتراپی گردن نه تنها مانع از پیشرفت بیماری می شود ، بلکه منجر به افزایش انعطاف و قدرت عضلات گردن نیز خواهد شد .

در واقع فیزیوتراپی گردن ، مجموعه تمرین هایی است که توسط فیزیوتراپی ها و پزشکان ارتوپدی برای کنترل بیماری ، بهبود آن و تسکین درد برای بیماران انجام می گیرد . حال که دانستید ، فیزیوتراپی گردن چیست ، در ادامه مقاله با ما همراه شوید تا با دیگر جنبه های آن آشنا شوید .

بیشتر بخوانید: لیزر تراپی دیسک کمر

روش های فیزیوتراپی گردن

‌در این بخش از مقاله فیزیوتراپی گردن چیست ؟ شما را با دو روش انجام این روش درمانی آشنا می کنیم . فیزیوتراپی گردن با دو روش فعال و غیر فعال انجام می گیرد . در مطالب پایین این دو روش را برای شما شرح خواهیم داد ؛

 • فیزیوتراپی غیرفعال : فیزیوتراپی غیر فعال شامل تمرین هایی می شود که بیمار هیچ دخالتی در انجام آن ندارد . در فیزیوتراپی غیر فعال از روش های گوناگونی مانند گذاشتن پک یخ ، ماساژ تراپی ، سونوگرافی ، الکترو تراپی گرما درمانی و … برای تسکین و درمان درد ناحیه گردن بهره گرفته می شود .
 • فیزیوتراپی فعال : در این روش برخلاف روش قبلی بیمار در فرآیند درمان با تمرینات ورزشی و حرکات کششی ، دخالت دارد . با انجام تمرینات ورزشی بدون خطر ، عضلات گردن تقویت و منعطف می شوند ، به وضعیت مناسب خود بر می گردند ، که در نهایت فشار روی ستون فقرات کم شده و درد تسکین می یابد .

این روش شامل تمرینات ورزشی و حرکات کششی ، تمرینات هوازی ، ورزش در آب و … می شود .

حال که با روش های فیزیوتراپی آشنا شدید ، توصیه ما به شما این است که ، حتما زیر نظر و با مشورت بهترین ارتوپدی تهران فیزیوتراپی گردن را انجام دهید . در ادامه مطلب نیز با ما همراه گردید ، تا پاسخ پرسش هدف فیزیوتراپی گردن چیست ؟ را دریابید .‌

روش های فیزیوتراپی گردن

هدف فیزیوتراپی گردن چیست ؟

همانگونه که از عنوان این بخش مشخص است ، به سوال هدف فیزیوتراپی گردن چیست ؟ پاسخ خواهیم داد . تا به اینجای مطلب متوجه شده اید که ، فیزیوتراپی گردن به منظور بهبود و تقویت تاندون‌ها ، عضلات و رباط های پشتیبان مهره ها ، انجام می گیرد .

به طور کلی هدف از انجام این روش درمان بهبود ، کنترل و تسکین دردهای گردن است . اهداف دیگر فیزیوتراپی گردن عبارتند از ؛

 • تسریع روند بهبودی ، تسکین و کاهش تورم و درد گردن ،
 • منعطف نمودن و تقویت عضلات گردن ،
 • کشش دادن عضلات ناحیه صدمه دیده ،
 • بهبود وضعیت بدنی و سایر مکانیسم های بدنی که از ستون فقرات و گردن پشتیبانی می کند .
 • کاهش درد بیماران با ورزش های مخصوص ، بدون اینکه به دیگر نواحی صدمه ای برسد .

هدف فیزیوتراپی گردن چیست ؟

مزایای فیزیوتراپی تراپی گردن چیست ؟

در این بخش از مقاله به شما خواهیم گفت که ، مزایای فیزیوتراپی گردن چیست ؟ در واقع اهداف و مزایای این روش درمانی تا حد زیادی با هم مشترک است . مهم‌ترین مزایای فیزیوتراپی گردن عبارت است از ؛

 • مهمترین مزیت فیزیوتراپی گردن ، برنامه ریزی دقیق فیزیوتراپیست ( بلند مدت یا کوتاه مدت ) با هدف بهبود وضعیت بیمار است .
 • مزیت دیگر این روش درمانی ، تنوع در روش های درمانی است . متخصص از چندین روش ترکیبی و تمرینات مختلف درمانی را برای بهبود درد شما استفاده می کنند .
 • تمرینات و روش های فیزیوتراپی برای همه افراد یکسان نیست و بهترین ارتوپدی تهران پیش از اینکه این روش را توصیه کند ، از فرد راجع به دیگر بیماری ها و وضعیت سلامت او سوال می کند ، سپس یک برنامه

درمانی منحصر به فرد و شخصی برای بیمار تجویز می نماید .

 

مزایای فیزیوتراپی تراپی گردن چیست ؟

عوارض فیزیوتراپی گردن چیست ؟

فیزیوتراپی گردن نیز با وجود مزایای بی شمار خود ، مانند هر روش درمانی دیگر عاری از عوارض احتمالی نیست . در این بخش از مقاله به شما خواهیم گفت که عوارض فیزیوتراپی گردن چیست ؟ عوارض احتمالی این روش درمانی عبارتند از :

 • در جلسات اول فیزیوتراپی احتمالی دارد ، که درد یا سفتی شدید تر شود . در صورتی که با این مشکل مواجه شدید ، حتما با درمانگر خود این مشکل را در میان بگذارید ، تا یک برنامه جدید را به آرامی آغاز و به مرور و در طی جلسات بعدی تمرینات دیگر را اضافه کند .
 • در صورتی که تمرینات به درستی تجویز نشود یا توسط افراد کار بلد و متخصص انجام نشود ، احتمال صدمه رسیدن به بیمار وجود دارد ، حتما این درمان را نزد بهترین ارتوپد در تهران یا شهر محل سکونت خود انجام دهید .
 • در صورتی که بیمار جلسات فیزیوتراپی خود را به طور کامل انجام ندهد ، برای مثال طول درمان بیست جلسه است ، اما فرد پس از طی ده جلسه بهبودی نسبی را احساس کند و جلسات را رها کند ، فرد به نتیجه مطلوب نمی رسد .
 • در صورتی که بیماری به درستی تشخیص داده نشود و علت گردن درد به علت بیماری هایی مانند سرطان باشد ، فیزیوتراپی هیچ کمکی به تسکین بیماری نخواهد کرد و تشخیص نادرست منجر به پیشرفت بیماری اصلی می شود .

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درک نمودید که فیزیوتراپی گردن چیست و با تمام جنبه های آن نیز آشنا شدید . اگر شما نیز از درد گردن رنج می برید .به مطب دکتر یاسر نژادی که یکی از مجرب ترین و با سواد ترین پزشکان بیماری های مفصلی و ارتوپدی در ایران است ، مراجعه نمایید . برای اخذ نوبت و یا مشاوره رایگان ارتوپدی با تیم پشتیبانی سایت دکتر یاسر نژادی تماس بگیرید .

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی مچ دست

دکمه بازگشت به بالا