فیزیوتراپی مچ دست

فیزیوتراپی مچ دست به منظور بهبود بیماری های این بخش ، تقویت عضلات مچ دست ، هماهنگی حرکتی ، جلوگیری از ضعیف شدن مچ دست و تسکین دردهای آن توسط پزشک توصیه می گردد . در این مقاله با ما باشید تا با نحوه درمان مچ دست توسط فیزیوتراپی بیشتر آشنا گردید .

بیشتر بخوانید: پی آر پی زانو

در چه مواردی پزشکان فیزیوتراپی مچ دست را توصیه می‌کنند ؟

فیزیوتراپی مچ دست یکی از کارآمد ترین روش های درمانی غیر تهاجمی برای بهبود و تسکین مشکلات این ناحیه است . مچ دست اغلب دچار عارضه های مختلفی مانند پیچ خوردگی ناگهانی یا شکستگی می شود ، که پزشک برای بهبود آن فیزیوتراپی را توصیه می کند .‌

فیزیوتراپی اغلب برای درمان آسیب های زیر برای مچ دست توصیه می گردد :

 • روماتیسم
 • سندرم تونل کارپال
 • تاندونیت مچ دست
 • مچ آسیب دیده
 • تاندینوپاتی
 • انگشت ماشه‌ای

در چه مواردی پزشکان فیزیوتراپی مچ دست را توصیه می‌کنند ؟

مزایای فیزیوتراپی مچ دست

فیزیوتراپی مچ دست مزایای فراوانی دارد . از مزیت های این روش درمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد ؛

 • تسکین و کاهش درد مچ دست
 • افزایش دامنه حرکتی و تقویت مچ دست
 • بی حسی عصب ها بعد از حادثه یا صدمه دیدن
 • آموزش دادن به بیمار برای سازگاری و درست انجام دادن کارهای روزمره
 • کاستن لزوم جراحی اصلاحی یا ترمیمی

معاینات پیش از فیزیوتراپی مچ دست

اصولا برای انجام فیزیوتراپی مچ دست ، باید نزد بهترین ارتوپدی تهران یا شهر محل اقامت خود معاینه شوید ، تا با تشخیص درست بیماری و متناسب با صدمات دست شما ، این روش درمانی برای شما تجویز شود .

نحوه معاینه بدین شرح است که فرد نخست باید پزشک را از فعالیت های روزمره ای ، که با دست انجام می دهد ، مطلع کند ‌. سپس بگوید که کدام یک از این کارها سبب احساس سفتی ، خشکی یا درد در مچ دست او می شود ‌. در ادامه متخصص از فرد راجع به مدت زمان درد و تأثیر این درد بر فعالیت های روزمره او ، سوال می پرسد ‌.

پس از آن پزشک دامنه حرکتی و قدرت مچ دست را چک و معاینه می نماید . پزشک برای آگاهی از اینکه کدام یک از تاندون های مچ دست درگیر هستند و بررسی وجود یا عدم تورم ، نواحی خاصی از ساعد و مچ دست را به آرامی لمس می کند ‌.

پس از این معاینات ، آگاهی از وضعیت کامل بیمار و شدت صدمه و آسیب ، ارتوپد درمان مچ دست را برای بیمار تجویز می نماید . برای تشخیص درست بیماری و تجویز تمرینات اصلاحی متناسب با مشکل خود ، نزد بهترین ارتوپدی تهران یا شهر محل سکونت خود مراجعه نمایید .

 

معاینات پیش از فیزیوتراپی مچ دست

انواع فیزیوتراپی مچ دست

همانگونه که تا به اینجای مطلب متوجه شدید ، فیزیوتراپی مچ دست ، یکی روش غیر تهاجمی و موثر برای درمان ناراحتی های دست می باشد . این شیوه درمانی با دو روش فعال و غیر فعال انجام می گیرد ‌. روش فعال شامل حرکات کششی و قدرتی است ، که بیمار نیز در فرآیند درمان دخالت می کند .

روش غیر فعال بهره گیری از دستگاه ها و تجهیزات مختلف بدون دخالت بیمار برای بهبود و تسکین درد است . هدف از انجام هر دو روش تسکین درد و التهاب ، افزایش گردش خون ، افزایش قدرت ، بازیابی توان بافت ، افزایش دامنه حرکتی و … می باشد .

فیزیوتراپی تاندون مچ دست

درمان مچ دست بسیاری از مشکلات مربوط به تاندون های ماهیچه های حرکت دهنده این ناحیه را بهبود می بخشد ، البته میزان اثر بخشی آن به مدت زمان آسیب و شیوه مراقبت از محل آسیب دیده ، بستگی دارد .

Physiotherapy برای کاهش چسبندگی ها ، بهبود و تسکین درد و صدمات ایجاد شده در تاندون های مچ دست از روش های مختلفی مانند ورزش درمانی ، سوزن خشک ، ماساژ درمانی ، مدالیته های الکتریکی ، آب درمانی و … استفاده می کند .

همینطور برای بازیابی کنترل عصبی عضلانی و حرکات ظریف انگشتان و مچ دست ، از توانبخشی رباتیک مانند گجت تایروموشن بهره گرفته می شود . حتی می توان گفت که ، بدون استفاده از این گجت ها بازیابی و اصلاح حرکات انگشتان و مچ دست غیر ممکن است .

استفاده از تجهیزات رباتیک در فیزیوتراپی مچ دست ، برخلاف باور عموم هزینه را کاهش و طول درمان را کوتاه می کند ، همچنین اثر بخشی بسیار بالاتری نسبت به سایر روش های درمانی دارد .

 

فیزیوتراپی تاندون مچ دست

امکانات و تجهیزات درمانی در فیزیوتراپی مچ دست

امروزه تجهیزات و دستگاه های مدرن و پیشرفته بسیاری در کنار روش های سنتی برای انجام فیزیوتراپی مچ دست وجود دارد . استفاده از این تجهیزات اثرات مطلوب تری بر روند درمان دارند ‌. با توجه به اینکه این دستگاه ها تنوع بالایی دارند ، برای هر فرد با توجه به ناحیه آسیب دیده و مشکلاتی که دارد ، یک دستگاه ک روش درمانی مخصوص توصیه می گردد .

از جمله تجهیزات مدرن Physiotherapy برای درمان مچ دست می توان به مگنت تراپی ، لیزر درمانی ( لیزر درمانی پر توان و کم توان ) ، تایروموشن ، بیوفیدبک درمانی ، شاک ویو ، موبیلیزیشن ، الکتریکال استیمولیشن ، مکانوتراپی ، اولتراسوند ، موبیلیزیشن ، کامپرشن ، گرما درمانی و سرما درمانی ، منوال تراپی و اشاره نمود.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به هر یک از تجهیزات ، به دیگر مقالات سایت دکتر یاسر نژادی مراجعه نمایید .

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی زانو

سوال و جواب های رایج فیزیوتراپی مچ دست

هر جلسه از فیزیو تراپی مچ دست چقدر زمان می برد ؟

در واقع مدت زمان فیزیوتراپی به میزان آسیب دیدگی فرد بستگی دارد. به طور کلی هر جلسه حداقل 30 دقیقه و حداکثر 90 دقیقه طول می کشد .

چند جلسه Physiotherapy برای درمان مچ دست لازم است ؟

در پاسخ به این سوال نیز باید گفت که تعداد جلسات به میزان عارضه فرد بستگی دارد . اغلب تعداد جلسات بین دو ماه تا شش ماه می باشد ‌.

آیا برای انجام فیزیوتراپی دست باید لباس مخصوصی پوشید؟

خیر ، برای انجام فیزیوتراپی این ناحیه نیاز به لباس مخصوصی نیست ، البته ترجیحا لباس های آزادی که حرکات را محدود نمی کند ، به تن داشته باشید .

سخن پایانی

اگر از بیماری های مفصلی رنج می برید و مچ دست شما به هر دلیلی آسیب دیده است ، بهترین ارتوپدی تهران به نام دکتر یاسر نژادی که یکی از بهترین ، مجرب ترین و حاذق ترین متخصصین ایرانی است ، را به شما معرفی می کنیم . برای خواندن رزومه این متخصص و اخذ نوبت به سایت دکتر یاسر نژادی مراجعه نمایید .

بیشتر بخوانید: تزریق ژل زانو

دکتر یاسر نژادی – متخصص ارتوپدی – جراح زانو

✵ انجام بیش از 200 جراحی اختصاصی تعویض مفصل زانو در سال با با بی حسی موضعی 

✵ تعویض مفصل زانو – PRP زانو – تزریق ژل زانو

برای دریافت نوبت ، مشاوره و معاینه جراحی تعویض مفصل زانو ، تماس بگیرید.