راهنمای فیزیوتراپی برای شین اسپلینت

فیزیوتراپی برای شین اسپلینت یک نقش حیاتی در مدیریت و درمان دردهای شین اسپلینت دارد . در ادامه به برخی از جنبه‌های کلیدی فیزیوتراپی در درمان دردهای شین اسپلینت می‌پردازیم .

مسئله دردهای عضلانی ، زانو و ران معمولاً به عنوان ناهنجاری است ، که به طبع زیاد بودن فعالیت ، فشار زیاد روی عضلات و استخوان ها و تکرار حرکات بدون استراحت ایجاد می‌شود . این درد معمولاً در داخل استخوان ساقه ( تیبیا ) و در امتدادش رخ می‌دهد و با نام شین اسپلینت شناخته می‌شود .

بیشتر بخوانید: راهنمای بیماران جراحی زانو

برخی نکات مهم و کلیدی برای درمان دردهای شین اسپلینت در فیزیوتراپی

 در فیزیوتراپی برای شین اسپلینت ، فیزیوتراپیست معمولا یک سری نکات مهم و کلیدی را برای درمان درد های بیمار به کار می‌گیرد . در ادامه مطلب شما را با این نکات مهم آشنا می‌کنیم ؛

 برخی نکات مهم و کلیدی برای درمان دردهای شین اسپلینت در فیزیوتراپی

 1. ارزیابی و تشخیص

 فیزیوتراپیست با بررسی علائم ، سوابق پزشکی و انجام بررسی جسمانی دقیق شروع به ارزیابی می‌کند . که این ارزیابی به تعیین علل اساسی و شدت دردهای شین اسپلینت کمک می‌کند .

 1. مدیریت درد

هدف فیزیوتراپی ، التیام درد و التهاب های مرتبط با شین اسپلینت است . در اپتدا توصیه می‌شود استراحت کنید و سپس ، درمان با یخ و مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی ( NSAID ) به منظور کاهش درد و تورم را استفاده کنید ‌. این امر در فیزیوتراپی برای شین اسپلینت اهمیت زیادی دارد .

 1. تحلیل بیومکانیکی

 بخش مهمی از درمان ، شامل تحلیل الگوی حرکتی شما به منظور شناسایی هر گونه ناهنجاری است ، که ممکن است موجب شین اسپلینت شود . این ارزیابی ممکن است شامل تجزیه و تحلیل راه رفتن ، بررسی نحوه قرارگیری پا و ارزیابی تحرک مفاصل باشد .

 1. تمرینات کشش و تقویت

فیزیوتراپیست تمرینات کششی خاصی را برای بهبود انعطاف پذیری عضلات ساق پیشنهاد می دهد . تمرینات تقویتی برای تقویت عضلات اطراف شین اسپلینت ارائه می‌شود .

 1. کفش و ارتوز

در فیزیوتراپی برای شین اسپلینت ، استفاده از کفش مناسب به منظور پشتیبانی از پا هنگام راه رفتن تجویز می شود . در برخی موارد ، ارتوزهای سفارشی یا وارداتی جهت اصلاح هر گونه ناهنجاری یا نقص‌های پا توصیه می گردد .

 1. درمان دستی

 روش های دستی مانند ماساژ، آزادسازی میوفاسیال و موبیل سازی مفاصل برای کاهش تنش عضلانی ، بهبود خونرسانی و تسکین درد استفاده می‌شود . این تکنیک‌ها در ترویج ترمیم و بازگرداندن عملکرد طبیعی بافت به کار گرفته می‌شوند .

 1. برنامه ریزی بازگشت به فعالیت

پس از کاهش درد و التهاب ، فیزیوتراپیست برنامه‌ای برای بازگشت گام به گام به فعالیت‌های قبلی برای شما ارائه می‌دهد ، که شامل افزایش تدریجی شدت تمرین و نظارت بر عملکرد شما برای اطمینان از وضعیتتان به حالت پایدار و نرمال است ‌.

برنامه ریزی بازگشت به فعالیت

برخی روش ها و تکنیک‌های مهم در فیزیوتراپی برای شین اسپلینت

در طول جلسات فیزیوتراپی برای شین اسپلینت ، فیزیوتراپیست ممکن است از روش های مهم دیگری نیز استفاده کند ، که در ادامه مطلب این روش ها را برای شما شرح می‌دهیم ؛

 • آموزش فعالیت های تمرینی

 فیزیوتراپیست می‌تواند به شما تمریناتی آموزش دهد ، که در خانه قادر به انجام آن هستید . این تمرینات شامل ؛ تمرینات کششی، تقویتی، تعادل و استحکام عضلات می‌شود . با انجام منظم این تمرینات ، بهبودی بیشتری در برطرف کردن این نوع دردها خواهید داشت .

 • تمرینات تحرک و تعادل

فیزیوتراپیست ممکن است ، تمرینات تعادل و تحرک را به شما آموزش دهد . این تمرینات شامل تمرینات تعادل روی یک پا ، تعادل بر روی تخته و تمرینات حرکتی دیگر است . این تمرینات به تقویت ماهیچه هایی که برای حفظ تعادل لازم هستند ، کمک می‌کنند و در جلوگیری از درد های شین اسپلیت موثر میباشند .

 • تمرینات کورتیکال

در فیزیوتراپی برای شین اسپلینت ، تمرینات کورتیکال ، مرتبط با تحریک نظام عصبی مرکزی هستند . این تمرینات شامل استفاده از ابزارهایی مانند ؛ تخته کورتیکال ، توپ یا غیره برای افزایش تعامل بین مغز وعضلات می‌شوند . این تمرینات می‌توانند کمک کننده باشند ، تا نحوه کنترل عضلات و حرکات را بهبود بخشیده و درمان دردهای شین اسپلینت را تسریع کنند .

 • مدیریت استراحت

فیزیوتراپیست می‌تواند شما را در مورد نحوه استراحت در طول فعالیت‌های روزمره و تمرینات ورزشی راهنمایی کند ، که شامل توصیه‌هایی برای تغییر نوع فعالیت ، کاهش میزان استراحت بین تمرینات و مدیریت تغییرات در طول فعالیت‌ها می‌شود .

مدیریت استراحت

 • توصیه های پیشگیری

 فیزیوتراپیست به شما راهنمایی‌هایی در مورد پیشگیری از بازگشت دردهای شین اسپلینت و کاهش خطر تکرار این مشکل ارائه می دهد ، که شامل توصیه‌هایی در مورد تغییرات در فعالیت‌ها و تمرینات احتمالی برای تقویت عضلات است .

 • الکتروتراپی

در فیزیوتراپی برای شین اسپلینت از تکنیک‌های الکتروتراپی مانند ؛ الکترودهای استیمولاسیون عصب و الکتروتراپی فرکانس بالا استفاده می شود . این تکنیک‌ها می‌توانند به کاهش درد ، کاهش التهاب و تسریع فرایند بهبودی کمک کنند .

 • استفاده از وسایل و ابزارها

 فیزیوتراپیست از وسایل و ابزارهای تکمیلی مانند ؛ ترازوهای حسی ، فوم رولرها ، ترازوهای تعادل و ترازوهای حرکتی استفاده می کند . این ابزارها به شما کمک می‌کنند ، تا عضلات را تقویت کنید ، تعادل را بهبود بخشید و درمان این نوع دردها را تسریع کنید .

 • آموزش فنون حرکتی صحیح

 آموزش فنون حرکتی صحیح در زمینه فعالیت‌های روزمره و ورزشی از جمله نکات مثبت این روش درمانی است و در فیزیوتراپی برای شین اسپلینت مورد استفاده قرار می گیرد ، که شامل ؛ تکنیک‌های صحیح راه رفتن ، تکنیک‌های درست برای بلند کردن اشیا و تکنیک‌های اجرای حرکات و ورزش‌های خاص است . استفاده از فنون حرکتی صحیح می‌تواند برای جلوگیری از آسیب و بهبود عملکرد شما ، مفید باشد .

 • تمرینات تنظیم شناختی

 در برخی موارد در فیزیوتراپی برای شین اسپلینت ، تکنسین ها از تمرینات تنظیم شناختی استفاده می کند . این تمرینات شامل ؛ تمرینات تمرکز ، تمرینات تنفس عمیق و تمرینات آرامش است . این تمرینات می‌توانند به کاهش استرس و تسکین درد کمک کنند .

 • ماساژ

تکنیک‌های ماساژ محلی نیز در درمان اثر بخشی زیادی دارد . ماساژ می‌تواند به کاهش درد ، بهبود جریان خون و رفع التهاب در منطقه مورد درمان کمک کند .

 • تمرینات کششی

 فیزیوتراپیست می‌تواند تمرینات کششی خاصی برای عضلات و بافت‌های مربوطه در ناحیه شین اسپلینت ، طراحی کند ‌. این تمرینات کششی می‌توانند به افزایش انعطاف‌پذیری عضلات و کاهش فشار و کشش در ناحیه شین اسپلینت کمک کنند ‌.

 • تمرینات تعادل و استحکام

فیزیوتراپیست در فیزیوتراپی برای شین اسپلینت ، ممکن است تمریناتی برای تقویت عضلات اطراف منطقه شین اسپلینت و بهبود تعادل طراحی کند . این تمرینات می‌توانند عضلات را تقویت کرده و استحکام بخشند ، که در نتیجه می‌توانند به کاهش درد و جلوگیری از تکرار دردهای شین اسپلینت کمک کنند .

 

توصیه هایی در مورد فعالیت های روزانه

 پزشک متخصص توصیه‌های خاصی درباره تغییرات در فعالیت‌های روزانه مانند راه رفتن و تکنیک‌های حرکتی در حین انجام فعالیت‌های روزمره به شما بدهد . این توصیه‌ها می‌توانند بهبود عملکرد شما را تسریع کرده و درمان دردهای شین اسپلینت را تسهیل کنند .

 فیزیوتراپیست به طور مداوم شما را پیگیری می‌کند و به شما کمک کرده ، تا درمان این نوع دردها را در طول زمان پیش ببرید . او ممکن است تغییراتی در برنامه درمانی شما ایجاد کند ، تمرینات جدیدی تعیین کند و به شما راهنمایی کند ، تا از روش‌های درست در طول فعالیت‌های خود استفاده کنید .

لطفا توجه داشته باشید ، که در فیزیوتراپی برای شین اسپلینت شرایط هر فرد با هم متفاوت است و برنامه درمانی با توجه به وضعیت شما سفارشی می‌شود . برای گرفتن نتیجه بهتر ، همکاری با یک فیزیوتراپیست مجرب و متخصص توصیه شده است .

 

توصیه هایی در مورد فعالیت های روزانه

کلام پایانی

ما سعی کردیم در این مقاله شما را با برخی از تکنیک‌های استفاده شده در فیزیوتراپی برای درمان دردهای شین اسپلینت آشنا کنیم . این تکنیک ها شامل تمرینات تقویت عضلات ، تمرینات کششی و … می‌باشد . همچنین ؛ توصیه هایی درباره تغییرات در فعالیت های روزانه نیز ارائه شد .

مهم است ، که شما در فیزیوتراپی برای شین اسپلینت همواره با یک فیزیوتراپیست متخصص مشورت کنید ، تا برنامه درمانی مناسب برای شما تدوین شود . پیشنهاد ما به شما دکتر یاسر نژادی جراح زانو و متخصص ارتوپد در تهران می‌باشد . شما می‌توانید به سایت دکتر یاسر نژادی بروید و در آن‌جا وقت قبلی تهیه کنید .

دکمه بازگشت به بالا