فواید الکتروتراپی چیست ؟

آیا می دانید ، الکتروتراپی چیست ؟ فواید الکتروتراپی چه می باشد ؟ الکتروتراپی شیوه ای است ، که در آن به کمک امواج الکترونیکی به درمانِ بیماری ها مبادرت می ورزند .

در این روش پالس های الکتریکی به حالت مستقیم به بخشی از بدن که دچار عارضه گردیده ، ارسال می شود . حال برای افرادی که کنترل لازم برروی درد و سایر عوارض بیماری خود ندارند ، مطلوب می باشد .

یکی از مهم ترین مزیت های این روش در غیرتهاجمی بودن ، خلاصه می شود . حال بدون استفاده از دارو به درمان و رفع دردها کمک شایانی می کند . ما در ادامه متن شما را بیشتر و بهتر با فواید درمانی آن آشنا خواهیم ساخت .

بیشتر بخوانید: مشاوره رایگان ارتوپد

الکتروتراپی چه بوده و چگونه عمل می نماید ؟

الکتروتراپی شیوه ای می باشد ، که در آن با کمک امواج الکترونیکی به درمان بیماری ها مبادرت می ورزند . حال این روش از دهه 1800 تا به حال برای درمان بیماری های گوناگونی تحت استفاده قرار گرفته است . از جمله فواید الکتروتراپی کاهش درد ، تحریک عضلانی ، کاهش تورم همچنین بهبود گردش خون می باشد .

دستگاه الکتروتراپی به کمک باطری کار نموده و به واسطه ی سیم به پد الکترودی که به سطوح پوست می چسبند ، وصل می گردند . هنگامی که پدها به پوست وصل می شوند و دستگاه روشن می گردد ، یک جریان الکتریکی کم به الکترودها ارسال خواهد شد ‌‌.

در بطنِ دستگاه الکتروتراپی جدیدتر ، سیم ها کنار گذاشته شده و پدهای الکترودی به دستگاه اصلی وصل گردیده اند . جالب است بدانید ، این نوع دستگاه ها را می توان به حالت نامحسوس برروی کمر ، پا ، بازو و هر قسمت از بدن قرار داد . جهتِ کنترل شدّت جریان الکترونیکی از دستگاه کنترل کوچک استفاده می کنند .

 

الکتروتراپی چه بوده و چگونه عمل می نماید ؟

فواید الکتروتراپی

فواید الکتروتراپی بسیار است ! ما در این قسمت به فواید این روش درمانی بیشتر خواهیم پرداخت . لطفاً با ما همراه باشید ؛

 

  1. کاهش میزان درد عصب ها

کسانی که دچار درد عصب می باشند ، به طور معمول عوارضی چون ؛ بی حسی ، مور مور شدن ، ضعف عضلانی ، احساس سوزش و درد در تمامی نواحی بدن را تجربه می نمایند . گرچه که درد عصبی دارای علل گوناگونی است ؛ ولی به علت ارسال پیام الکترونیکی حاوی سیگنال درد از طریق عصب ها به وجود می آید ‌.

در چنین مواردی فیزیوتراپیست با بهره گیری از دستگاه TENS ارسالِ سیگنال درد از طریق عصب را مختل نموده و به کاهش مقدار درد کمک شایانی می کند. بنابراین کاهش مقدار درد عصب ها یکی از مهم ترین فواید الکتروتراپی می باشد .

  1. بهبود فرآیند درمان صدمات اسکلتی عضلانی

بعضی از شیوه های الکتروتراپی به ویژه شاک ویوتراپی ، به طور مؤثری به درمان صدمات اسکلتی عضلانی کمک می نمایند . شاک ویوتراپی نه فقط به کاهش میزان درد کمک می کند ، بلکه با بهبود گردش خون در بخش های صدمه دیده روند بهبودی آن را سریع تر می نماید .

فواید الکتروتراپی جهتِ استفاده برای درمانِ بیماری هایی که در ادامه بدان ها اشاره می کنیم ، بسیار زیاد خواهد بود ؛

  • تنیس البو
  • زانوی جامپر
  • فاشیای کَفِ پاها
  • درد و صدمه دیدگی شانه

به علت این که الکتروتراپی گردش خون را بهبود می دهد و فرآیند درمان را تسریع می بخشد ، به طور معمول جهتِ درمان صدمات ورزشی متداول چون ؛ رگ به رگ شدن مورد استفاده قرار می گیرد .

بهبود فرآیند درمان صدمات اسکلتی عضلانی

  1. به حالت تهاجمی و بدون استفاده از داروها ، درد درمان می شود

این شیوه به حالت کاملاً ایمن و بدون استفاده از مواد اعتیادآور به درمانِ درد حاد می پردازد . دردهایی چون ؛ کمردرد و گردن درد می توانند ، برروی فعالیت های روزانه اثرگذار باشند . به همین خاطر گاهاً استفاده از داروی مسکن برای کاهش این نوع دردها ضروری هستند .

بنابراین یکی از فواید الکتروتراپی این است ، که یک روش جایگزین برای کاهش دردها است . نهایتاً منجر می‌ شود ، که بدون هیچ نگرانی در ارتباط با اعتیاد دارویی و به حالت غیر تهاجمی دردهای خود را درمان کنید .

گاهی اوقات بهره گیری از روش الکتروتراپی نیاز به شیوه های تهاجمی چون جراحی را کاهش خواهد داد !

  1. پیش گیری از آتروفی عضلانی

هنگامی که عضلات به علت صدمه دیدگی ، بیماری و یا آسیب عصب ها استفاده نشوند ، دچار آتروفی عضلانی می شوند . چنین عارضه ای نه تنها موجب کاهش دامنه حرکات و پایین آمدن کیفیت زندگی می شود ، بلکه موجب بروز درد و خشکی عضلانی نیز می گردد .

بنابراین یکی از فواید الکتروتراپی پیش گیری از آتروفی عضلانی است . امّا چگونه ؟ الکتروتراپی به ویژه روش تحریک الکتریکی عضلات با تحریک عضله ها به حالت انقباض از چنین عارضه ای پیش گیری می کند .

در بعضی از موارد به حالت همزمان با استفاده از تحریک الکتریکی عضله ها از آتروفی عضلانی پیش گیری نموده و به کمک Tens درد حاصل از آن را کم می کند .

پیش گیری از آتروفی عضلانی

  1. گردش خون بیشتر برای ترمیم زخم ها

چرخش خون مناسب یکی از قابل توجه ترین جنبه های روند بهبودی می باشد . خون مملوء از اکسیژن مواد مغذی مورد نیاز را به سلول ها حمل نموده و به درمان و ترمیم آن ها کمک رسانی می کند . علاوه بر این ها گردش خون سالم به خروج مواد سمی از بدن کمک شایانی می کند .

مطالعات چنین نشان داده ، که یکی از فواید الکتروتراپی در افزایش گردش خون سالم برای ترمیم بهتر زخم ها خلاصه می شود !

  1. عوارض جانبی ناچیز

الکتروتراپی با کمترین مقدار عارضه ، دردها و بیماری ها را درمان خواهد کرد . به عبارتی رایج ترین عوارض جانبی حاصل از الکتروتراپی بروز دانه پوستی و واکنش آلرژیک به چسب پد الکترودی است .

امکان دارد ، در روند این پروسه اندکی احساس ناراحتی بکنید . ولی به حالت کلّی این شیوه بدون احساسِ درد بوده و هیچ گونه عوارض طولانی مدّت ندارد .

سخن آخر

دوستان عزیز ما در طول این مطلب از خود سعی نمودیم ، شما را ضمن آشنایی با فواید الکتروتراپی با خودِ الکتروتراپی هم آشنا کنیم . امیدواریم ، که شما به اطلاعات مورد نیاز خود در این زمینه دست پیدا کرده باشید .

البته شما می توانید در صورت وجود سؤالات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دکتر یاسر نژادی تماس حاصل فرمایید .

بیشتر بخوانید: روش های درمان و جراحی پای پرانتزی کودکان

دکمه بازگشت به بالا