فیزیوتراپی برای درمان پوکی استخوان

فیزیوتراپی برای درمان پوکی استخوان بسیار موثر و کاربردی است . این بیماری در دوران میانسالی و پیری به سلامت افراد آسیب های جبران ناپذیری وارد می کند . اگر نسبت به درمان آن بی خیال باشید ، حتی با انجام یک حرکت اشتباه آسیب مس بینید .

فیزیوتراپ ها برای جلوگیری از شکستگی استخوان و ناکارآمدی افراد به واسطه از تمرینات استقامتی ، ماساژ و … به تقویت عضلات و استخوان های بدن می پردازند .

در ادامه مبحث درباره چگونگی درمان پوکی استخوان با استفاده از علوم پزشکی توضیح می دهیم ، با ما همراه شوید .

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی گردن چیست ؟

آیا فیزیوتراپی برای درمان پوکی استخوان مناسب است ؟

مقاله فیزیوتراپی برای درمان پوکی استخوان بسیار جامع و جالب است . ‌فیزیوتراپی در درمان پوکی استخوان موثر می باشد . این بیماری نشانگر ضعف ساختاری استخوان ها است ، که منجر به کاهش چگالی استخوان و افزایش خطر شکستگی آن ها می شود .

فیزیوتراپی درمانی است ، که با استفاده از تمرینات و تکنیک ‌های مختلف جهت بهبود عملکرد حرکتی ، قدرت عضلات و افزایش چگالی استخوان به کار گرفته می شود . این فرآیند درمانی ، تأثیر مثبتی بر مدیریت و کاهش ریسک های پوکی استخوان می گذارد .

تمرینات فیزیوتراپی برای درمان پوکی استخوان شامل فعالیت های استقامتی ( مانند پیاده روی ، شنا و دوچرخه‌ سواری ) ، فعالیت های تقویتی ( جهت تقویت عضلات و استخوان‌ ها ) و تعادل ( برای بهبود تعادل و کاهش خطر سقوط ) هست .

همچنین ، در این فرآیند با بهره گیری از تکنیک هایی نظیر ؛ ماساژ ، اصلاح نگاه و نظامی ( posture ) و تغییرات در روش ‌های حرکتی روزانه بهره می برند .

با این حال ، قبل از هرگونه برنامه درمانی با پزشک خود مشورت کنید . او می ‌تواند در مورد بهترین روش‌ های فیزیوتراپی متناسب با شرایط شما راهنمایی کند .

آیا فیزیوتراپی برای درمان پوکی استخوان مناسب است ؟

فواید فیزیوتراپی برای بهبود پوکی استخوان

در عصر حاضر فیزیوتراپی برای درمان پوکی استخوان بیشترین استفاده را دارد . با این که در این شیوه درمانی ، بیمار درد بسیاری را متحمل می شود ، اما درصد موفقیت آن بیشتر از دارو درمانی است .

با کمک از این فرآیند می توانید سرعت پیشرفت پوکی استخوان را در بدن کاهش دهید . فیزیوتراپ ها جهت رهایی افراد از بند بیماری ها به توانایی و استعداد آن ها تکیه می کنند . بیماران با گذراندن چندین جلسه فیزیوتراپی ، تا حد قابل توجهی سلامت خود را به دست می آورند .

انجام فیزیوتراپی برای درمان پوکی استخوان فواید بسیاری دارد . مزیت های این درمان تنها در ایمنی سیستم اسکلتی _ عضلانی خلاصه نمی شود ، بلکه بر کل سیستم های بدن تاثیر می گذارد . در زیر تعدادی از این فواید این فرآیند را بررسی می ‌کنیم ، توجه داشته باشید :

  • افزایش چگالی استخوان : تمرینات فیزیوتراپی شامل تمرینات تقویتی است ، که به افزایش چگالی استخوان کمک می کند .
  • تقویت عضلات : فیزیوتراپی شامل تمرینات تقویتی برای عضلات نیز می باشد . با افزایش قدرت عضلات ، آسیب به استخوان ها به حداقل می رسد .
  • بهبود تعادل و کاهش خطر سقوط : فیزیوتراپی با بهره گیری از تمرینات تعادل ، در بهبود وضعیت بدن شنا نقش دارد . این امر احتمال خطر سقوط را در افراد مبتلا به پوکی استخوان کاهش می دهد .
  • کاهش درد : برخی تمرینات و تکنیک ‌های فیزیوتراپی در کاهش درد های مرتبط با پوکی استخوان موثر هستند .
  • بهبود حرکت و عملکرد : با انجام تمرینات فیزیوتراپی ، قدرت و انعطاف خود را افزایش دهید . از این رو برای انجام کار های روزمره تان متکی به دیگری نیستید .

حتما با پزشک مربوطه درباره دوره های فیزیوتراپی برای درمان پوکی استخوان مشورت کنید ، تا برنامه فیزیوتراپی مناسبی برای شما تهیه کنند .

 

فواید فیزیوتراپی برای بهبود پوکی استخوان

تأثیرات فیزیوتراپی بر درمان پوکی استخوان

پوکی استخوان یا اُستئوپروزیس یک بیماری است ، که با کاهش مقاومت و قدرت استخوان ‌ها همراه می باشد . فیزیوتراپی یک روش درمانی غیر دارویی است ، که به منظور بهبود عملکرد جسمانی و کاهش علائم بیماری‌های عضلانی و اسکلتی مورد استفاده قرار می‌ گیرد .

فیزیوتراپی برای درمان پوکی استخوان ، کاربردی است . با بهره گیری از این فرآیند ، مشکلات سیستم اسکلتی به حداقل می رسد ‌. درمان فیزیوتراپی می‌ تواند تأثیرات مثبتی در پوکی استخوان داشته باشد .

تقویت عضلات ، تقویت استخوان ها ، بهبود وضعیت بدن و کاهش خطر سقوط ، تحریک به رشد استخوان و … را نام برد . در طول جلسات فیزیوتراپی ، بیمار درد بسیاری را متحمل می شود .

این درد هر چند دردناک است ، اما برای بیماران سلامتی و قدرت را به همراه دارد . اگر به دنبال تثبیت عملکرد سیستم های بدن خود بدون مصرف دارو هستید ، بهترین گزینه فیزیوتراپی است .

این فرآیند درمانی مختص گروه خاصی نیست . تمامی افراد می‌ توانند با گذراندن جلسات فیزیوتراپی ایمنی خود را به دست بیاورند .

مدت زمان لازم برای فیزیوتراپی پوکی استخوان

در این بخش از مقاله درباره مدت زمان لازم برای فیزیوتراپی پوکی استخوان بحث می کنیم . از آن جایی که شدن بیماری و سطح فعالیت بدنی افراد متفاوت است ، نمی توان مدت زمان فیزیوتراپی را به طور دقیق ارزیابی کرد .

هر یک از برنامه های فیزیوتراپی بر اساس نیاز و وضعیت خاص هر فرد تنظیم می شود . معمولاً درمان پوکی استخوان نیاز به بازه های زمانی طولانی دارد . برنامه فیزیوتراپی برای درمان پوکی استخوان شامل جلسات منظم در طول مدت زمانی مشخص است . این جلسات معمولاً هفتگی یا ماهیانه برنامه‌ ریزی می شود .

همچنین این برنامه درمانی به صورت یک برنامه تمرینات خانگی نیز تداوم پیدا می کند . حداکثر استفاده از فواید فیزیوتراپی برای پوکی استخوان نیازمند رعایت تمامی دستورات و توصیه‌ های متخصصان است . با پزشک خود در مورد مدت زمان پیش ‌بینی شده برای فیزیوتراپی و نیازهای شخصی خود صحبت کنید ، تا برنامه مناسبی برای شما تنظیم شود .

 

مدت زمان لازم برای فیزیوتراپی پوکی استخوان

سخن پایانی

دکتر یاسر نژادی از بزرگان صنعت ارتوپد در ایران است . او و کادر درمانش متشکل از نخبگان این حوزه هستند . با مراجعه به کلینیک او ، می توانید سرعت پیشرفت بیماری خود را کاهش دهید .

 بیشتر بخوانید: فواید الکتروتراپی چیست ؟

دکمه بازگشت به بالا