چرا از جراحی تعویض مفصل زانو استفاده می شود ؟

در برخی موارد مفصل زانوها دچار ساییدگی می شوند ، همین امر موجب کاهش فاصله استخوان ها با همدیگر و میزان دامنه حرکتی زانو می گردد . در این موقعیت بیمار دچار درد شدید ، در ناحیه ی مفصل زانو شده ، که برای از بین بردن این درد پیشنهاد می شود از جراحی تعویض مفصل زانو استفاده کنند . چرا از جراحی تعویض مفصل زانو استفاده می شود، معمولا افرادی که از بیماری هایی مانند روماتیسم رنج می برند ، یا به تخریب مفصل زانو دچار شده اند . گزینه های مناسبی برای این عمل جراحی هستند ،  انجام این عمل جراحی باعث می شود ، که فرد بتواند مانند گذشته به فعالیت های روزانه خود بپردازد .

بیشتر بخوانید: پی آر پی زانو

دلایل جراحی تعویض مفصل زانو چیست ؟

چرا از جراحی تعویض مفصل زانو استفاده می شود؟ این سوال ممکن است برای هر کسی پیش بیاید . در پاسخ باید بگوییم از بین رفتن غضروف های زانو ها ، پیامد هایی مانند ایجاد التهاب و ساییدگی را به دنبال دارد ، که این امر موجب می شود به برخی درمان ها ، مانند فیزیوتراپی و بعضی از جراحی ها پاسخ ندهد .

در این مرحله از درمان متخصصان ارتوپد ، پاسخ سوال شما را می دهند که چرا ، از عمل جراحی تعویض مفصل زانو استفاده می شود . این عمل جراحی با استفاده از پروتزهای مصنوعی انجام می گیرد . این پروتزهای مصنوعی به کاهش درد و بهبود وضعیت بیمار کمک زیادی می کنند . معمولا پس از انجام عمل جراحی و طی کردن دوران نقاهت ، بیماران وضعیت طلوبی خواهند داشت و سلامت خود را باز خواهند یافت .

از دست دادن غضروف زانو ، که منجر به جراحی تعویض زانو می شود ، دلایل خاصی دارد . در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد .

 

دلایل جراحی تعویض مفصل زانو چیست ؟

 • ضربه و آسیب به زانو ها

افراد ممکن است در طی سوانح غیر مترقبه ، مانند تصادفات رانندگی ، برخوردهای ورزشی و ….. دچار آسیب دیدگی در ناحیه مفصل زانو شوند .

 • روماتیسم مفصلی

در ادامه بجث چرا از جراحی تعویض مفصل زانو استفاده می شود ؟ یکی دیگر از مهمترین مواردی که ، باعث الزام انجام عمل تعویض مفصل در زانوها می شود ، بیماری آرتریت روماتوئید می باشد ، که به عنوان بیماری خود ایمنی شناخته شده است . در طی این بیماری سیستم ایمنی بدن افراد ، به دلایلی نامعلوم مفاصل را مورد تهاجم قرار می دهد ، که نتیجه آن التهاب و تورم به همراه درد شدید در بافت پوششی مفاصل است .

 • آرتروز

زمانی که غضروف های بین استخوان ها از بین برود ، باعث ساییدگی آن ها شده ، برخورد استخوان ها با یکدیگر پیامدهایی مانند التهاب و درد شدیدی را به دنبال دارد .

 • پوکی استخوان

یکی از شایع ترین دلایل جراحی تعویض مفصل زانو  ، پوکی استخوان است . زمانی که سن افراد افزایش پیدا می کند ، احتمال شکستگی ، التهاب استخوان ها زیاد می شود ، که دلیل آن پوکی استخوان می باشد . در برخی از موارد پوکی استخوان ، باعث از بین رفتن زانو می شود ، که بهترین راه حل درمانی برای آن تعویض مفصل زانو خواهد بود .

بیشتر بخوانید: تزریق ژل زانو

نحوه انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو

نکته بسیار خوشایند این است ، در رابطه با پاسخ سوال چرا از جراحی تعویض مفصل زانو استفاده می شود ، باید بگوییم که در اکثر موارد این تکنیک موثر واقع شده است . استفاده از پروتز های مصنوعی ، برای مفصل زانو موجب می شود ، افراد بتوانند مدت زمان طولانی در سلامت به سر ببرند ، به زندگی عادی خود بپردازند .

آرتروپلاستی کامل زانو یا همان عوض کردن مفصل زانو ، به ترتیب زیر انجام می گیرد ؛

 • بیهوشی

برای انجام این عمل جراحی ، ابتدا با تشخیص پزشک معالج با استفاده از یکی شیوه های بیهوشی ، عمومی یا بی حسی موضعی بیمار را برای انجام عمل آماده می کنند . در این مرحله پزشک معالج برای دسترسی ، به مفصل و بخش های داخلی زانو یک شکاف کوچک ایجاد می کند .

 • در مرحله ی بعد جراحی ، با استفاده از تجهیزات و ابزار های مخصوص ، نواحی آسیب دیده در زانو را حذف می کنند . پروتزها و ایمپلنت هایی که ، به عنوان جایگزین استفاده می کنند بر اساس میزان آسیب دیدگی مفصل می باشد .
 • در این بخش نوبت به کار گذاشتن ایمپلنت ها می باشد ، این اجزا که از جنس فلز و پلاستیک ساخته شده اند ، به استخوان های ران و ساق پا متصل می شوند . برای ثابت نگه داشتن ایمپلنت ها از ماده ای به نام سیمان استخوانی استفاده می کنند.

البته در برخی موارد هم ، پزشکان تشخیص می دهند ، که برای ثابت نگه داشتن عضو از تثبیت بیولوژیک کمک بگیرند .

 

نحوه انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو

چرا از جراحی تعویض مفصل زانو استفاده می شود آیا نتیجه دائمی است ؟

 چرا از جراحی تعویض مفصل زانو استفاده می شود ، در پاسخ باید بگوییم این عمل جراحی نقش بسیار موثری در بهبود وضعیت بیماران دارد . ماندگاری نتایج این عمل تقریبا 20 سال است . اما برای دریافت نتایج بهتر لازم است نکاتی را رعایت کنید .

 • بهتر از پیش از انجام عمل جراحی برای تقویت عضلات زانو فیزیوتراپی انجام دهید .
 • یکی از مهمترین موارد انتخاب تکنیک جراحی مناسب است ، که به تجربه و تخصص پزشک مربوط می شود .
 • پروتز باید از برند معتبر انتخاب شود
 • انجام صحیح مراقبت ها در دوره نقاهت و پس از جراحی
 • لازم است که مراقبت های دائمی از پروتزها ، به عمل بیاید . بیمار باید در نحوه نشستن ، راه رفتن ، فشار آوردن به زانو ها دقت داشته باشد .

آیا نتیجه عمل جراحی تعویض مفصل زانو دائمی است ؟

سخن پایانی

همانطور که قبلا اشاره کردیم ، باید بدانید که این عمل جراحی ، امروزه یک شیوه درمانی رایج است ، که باعث می شود درد و التهاب ناشی از دلایل مختلف در مفصل زانوی افراد کاهش پیدا کند .

یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین فاکتورها ، بر روی نتیجه این جراحی انتخاب پزشک مناسب و با تجربه است . با مراجعه به دکتر یاسری نژاد می توانید ،به پاسخ چرا از جراحی تعویض مفصل زانو استفاده می شود برسید ، در بهترین شرایط ممکن این فرایند را انجام دهید . پروتزها و ایمپلنت هایی که ، در ناحیه زانو به کار می روند ، باید از میان بهترین برندها انتخاب شوند . لازم است پیش از انجام عمل جراحی مشاوره هایی انجام بگیرد ، تا بهترین روش جراحی بر اساس نیاز بیمار انتخاب شده و بهترین نتیجه را دریافت نمایید .

بیشتر بخوانید: جراحی استئوتومی زانو چیست ؟

دکمه بازگشت به بالا