علائم پارگی تاندون دست

درباره علائم پارگی تاندون دست چه می دانید ؟ تاندون بخشی از دست است ، که دارای بافت فیبری می باشد . در برخی موارد بر اثر حوادث امکان پارگی ، در این بخش از دست وجود دارد . در صورتی که تاندون های دست دچار پارگی بشوند ، امکان دارد فرد با مشکلات زیادی روبرو شود .

در صورتی که نسبت به درمان این موضوع بی تفاوت باشید ، باعث درد بسیار زیاد و ناتوانی دائمی می گردد . نکته مهم این است که ، هر نوع پارگی در تاندون ها علایم و نشانه های مخصوص به خود را دارد ، که بر اساس تشخیص پزشک نیاز به مراقبت یا جراحی دارد .

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی کف لگن یک راه درمان مطمئن

انواع پارگی های تاندون دست

علائم پارگی تاندون دست بر اساس نوع آن متفاوت است . در حقیقت سه مدل پارگی برای تاندون دست ها وجود دارد ، که این دسته بندی بر اساس میزان و شدت آن ها می باشد .

 • آسیب درجه یک

در این نوع آسیب دیدگی ، معمولا تاندون ها دچار کشیدگی شده اند ، اما پارگی به وجود نیامده است .

 • آسیب دیدگی درجه 2

در این نوع آسیب دیدگی تاندون دست ها ، پارگی به وجود آمده است که مهمترین نشانه به شمار می رود .

 • آسیب دیدگی درجه 3

در این نوع تاندون ها آسیب شدیدی دیده اند ، میزان آسیب دیدگی بسیار زیاد است ، به حدی که استخوان دست نیاز به جراحی دارد .

انواع پارگی های تاندون دست

مهمترین علائم پارگی تاندون دست چیست ؟

زمانی که تاندون های دست آسیب می بینند ، علائم مختلفی را بروز می دهند ، برای آشنایی با مهمترین علائم پارگی تاندون دست با ما همراه باشید .

 • احساس درد بسیار زیاد در ناحیه آسیب دیدگی
 • ایجاد کبودی بسیار سریع
 • ایجاد تورم در دست
 • فرد در ناحیه آسیب دیده احساس ضعف دارد .
 • عدم توانایی در استفاده از دست آسیب دیده
 • در حرکت دادن دست دچار مشکل می شوید .
 • ناحیه آسیب دیده تغییر شکل می دهد .
 • فرد در هنگام انجام فعالیت های خود احساس خستگی زیادی خواهد داشت .
 • عدم توانایی در خم کردن مفاصل انگشتان
 • زمانی که تاندون های کشنده دست آسیب ببینند ، فرد قادر نخواهد بود که یکی یا تمام انگشتان خود را خم و راست کنند .
 • یکی از مهمترین علائم پارگی تاندون دست احساس بی حسی و سوزن سوزن شدن در نوک نوک انگشتان است .

بیشتر بخوانید: مشاوره رایگان ارتوپد

تشخیص علائم پارگی تاندون دست ها

برای تشخیص پارگی در تاندون دست ها باید به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید . در این شرایط پزشک برای تشخیص علائم پارگی تاندون دست ، به شکل فیزیکی تحت معاینه قرار می دهد . در کنار این موارد باید سابقه پزشکی نیز مورد بررسی قرار می گیرد . پزشک برای تشخیص بهتر میزان قدرت حرکتی دست را آزمایش می کند . در برخی موارد امکان دارد به دلیل شدت آسیب ها ، ممکن است نیاز به عکسبرداری باشد . تست های عکسبرداری به شکل های مختلفی انجام می شوند که شامل :

تشخیص علائم پارگی تاندون دست ها

 • اشعه ایکس

در صورتی که ، تاندون ها از استخوان های دست ، به صورت کامل جدا شوند ، با استفاده از اشعه ایکس می توان از آن آگاه شد .

 • آرتروگرام

در برخی موارد امکان دارد ، که با استفاده از تست اشعه ایکس مشکل تاندون ها مشخص نشود ، پیشنهاد می کنند از آرتروگرام استفاده گردد . در این شیوه درمانی به یکی از ، مفصل های کوچک در دست ها رنگ تزریق می کنند . سپس از اشعه ایکس مخصوص برای بررسی علائم پارگی تاندون دست ، استفاده می گردد .

 • ام آر آی

ام آر ای با عنوان تصویربرداری رزونانس مغناطیسی شناخته می شود ، این تصاویر بسیار دقبق هستند ، که از آن برای عکسبرداری بخش های نرم تاندون مورد استفاده قرار می گیرد .

 • آرتروسکوپی

یکی دیگر از روش های درمانی ، که برای تشخیص نشانه های آسیب دیدگی ، در تاندون های دست استفاده می شود ، روش آرتروسکوپی است . در این روش از یک دوربین بسیار کوچک استفاده می کنند . این دوربین ها قابلیت قرارگیری در مفاصل را دارند . در برخی از موارد نیز از روش آرتروسکوپی ، برای درمان آسیب های به وجود آمده کمک می گیرند .

روش های درمانی برای تاندون های دست

زمانی که علائم پارگی تاندون دست ، تشخیص داده شد ، نوبت به درمان این عارضه می رسد . درمان این مشکل با توجه به میزان آسیب دیدگی انجام می گیرد . در برخی موارد آسیب دیدگی تاندون ها ، تنها به مراقبت های اولیه نیاز دارد . تنها با استراحت اندام مشکل حل می شود .

زمانی که تاندون های دست به شدت آسیب ببیند ، احتیاج به جراحی خواهد داشت . پیوند تاندون ها نوعی دیگر از درمان است . در صورتی که آسیب های تاندون ها قدیمی باشد ، از روش درمانی همجوشی استفاده می کنند .

روش های درمانی برای تاندون های دست

سخن پایانی

حال که با علائم پارگی تاندون دست آشنا شدیم ، باید بدانید که عدم توجه به درمان این مشکل عوارضی ، مانند درد شدید ، بی ثباتی در حرکت دست ، از دست دادن دامنه و عملکرد دست را به دنبال خواهد داشت . همانطور که می دانید پارگی تاندون دست ها ، به عنوان یک عارضه ی پزشکی بسیار حساس است ، که بر اثر ضربات ، برخورد با اشیاء تیز و …. به وجود می آید .

در اکثر موارد تشخیص علائم پارگی تاندون دست ، منجر به عمل جراحی می شود . در صورتی که عمل جراحی ، به شیوه درست انجام نشود ، امکان دارد فرد تا پایان عمر با مشکلات ناشی از این آسیب دیدگی همراه باشد . بنابراین لازم است در هنگام درمان ، مراکز معتبر درمانی و متخصصان باتجربه در زمینه ارتوپد را انتخاب نمایید .

گروه درمانی دکتر یاسری نژاد ، به عنوان یک گروه متخصص در زمینه جراحی تاندون دست شناخته می شوند . می توانید پیش از انجام عمل جراحی تاندون دست ها ، از مشاوره های تخصصی لازم بهره ببرید ، تا نتیجه ی دلخواه را دریافت کنید .

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی زانو

دکمه بازگشت به بالا