جدید ترین روش جراحی تعویض مفصل زانو

در حالی که امروزه جدید ترین روش جراحی تعویض مفصل زانو ارائه می شود ، باید در نظر داشته باشیم که هیچ فناوری نمی تواند به جای یک جراح ماهر و با تجربه باشد .

از وقتی که جراحان در دهه 1970 اولین تعویض مفصل زانو مصنوعی را آغاز کردند ، طیف فناوری های مورد استفاده در جراحی های تعویض کامل مفصل ران و زانو به شدت تغییر کرده است . ما در اینجا شما را با تکنیک های مختلف و جدید نعویض مفصل زانو آشنا خواهیم ساخت .

بیشتر بخوانید: بهترین ارتوپد در تهران

جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو ، که در آن ابزارهای کوچک ، چراغ ها و دوربین ها از طریق نواحی کوچکی بریده شده با طول کمتر از یک اینچ به داخل بدن فرستاده می شوند ، برای برخی از روش های ارتوپدی در دسترس است .

اما از آنجایی که جراحی تعویض کامل زانو مستلزم برداشتن و جایگزینی بخش قابل توجهی از استخوان توسط جراحان است ، جدید ترین روش جراحی تعویض مفصل زانو را نمی توان با روشی که به طور سنتی یک روش آرتروسکوپی یا کم تهاجمی در نظر گرفته می شود انجام داد .

جدیدترین تکنولوژی های تعویض مفصل زانو چیست ؟

موارد زیر همگی جزو بروز ترین فناوری ها جهت تعویض مفصل زانو هستند ؛

  • تعویض مفصل رباتیک
  • ناوبری کامپیوتری
  • تصویربرداری پیشرفته
  • فناوری augmented reality
  • تکنولوژی پرینت سه بعدی
  • ایمپلنت های ” هوشمند ” و فناوری پوشیدنی
  • تکنیک های کاهش درد

ایمپلنت های هوشمند برای جراحی تعویض مفصل زانو

یکی از جدید ترین روش جراحی تعویض مفصل زانو ، ایمپلنت های ” هوشمند ” است . بازوهای جراحی رباتیک به جراحان این امکان را می دهند که دقت و شخصی سازی جراحی تعویض مفصل ران و زانو را به حداکثر برسانند .

بازوی رباتیک به جراح کمک می کند تا مطمئن شود که هر مرحله از طرح جراحی او دقیقاً همانطور که در نظر گرفته شده است اجرا می شود .

در ارتباط با جدید ترین روش جراحی تعویض مفصل زانو می توان گفت ، قبل از جراحی ، دستگاه ‌های ردیابی به نام آرایه ‌ها در اطراف زانو یا لگن بیمار قرار می‌ گیرند .

این دستگاه‌ ها موقعیت و جهت ران یا زانو را به بازوی روباتیک منتقل می ‌کنند . اگر موقعیت تغییر کند ، بازوی رباتیک می ‌تواند تنظیمات را در زمان واقعی انجام دهد یا این عمل را تا زمانی که تیم جراحی بیمار را بر اساس آن تغییر موقعیت دهد ، متوقف کند .

در حین عمل ، هم جراح و هم بازوی رباتیک ابزار جراحی را نگه می دارند . بازو از انحراف این ابزارها خارج از تراز برنامه جراح جلوگیری می کند . در عین حال ، در حین عمل ، اگر تیم جراحی تشخیص دهد که اصلاحات جزئی در برنامه ضروری است ، می توانند این موارد را انجام دهند و کامپیوتر را مجددا کالیبره کنند .

پس از اینکه در جدید ترین روش جراحی تعویض مفصل زانو ، ایمپلنت های پروتز در جای خود قرار گرفتند ، کامپیوتر می تواند رندرهای سه بعدی از هم ترازی مفصل جدید پس از جراحی و موقعیت ایمپلنت ها را ثبت کند .

این تصاویر سه بعدی بلادرنگ به جراحان این امکان را می دهد تا ثبات و هم ترازی زانو را ارزیابی کنند و قبل از اتمام جراحی ، تنظیمات لازم را انجام دهند .

ایمپلنت های هوشمند برای جراحی تعویض مفصل زانو

ناوبری کامپیوتری برای تعویض مفصل زانو

یکی دیگر از جدید ترین روش جراحی تعویض مفصل زانو ، استفاده از ناوبری کامپیوتری است . ناوبری رایانه ای شامل استفاده از نرم افزار و حسگرهای ویژه برای ایجاد یک مدل سه بعدی از مفصل زانو یا مفصل ران بیمار قبل از جراحی است . سپس جراح می تواند از این مدل در طول عمل تعویض مفصل برای کمک به جای ایمپلنت استفاده کند .

در جراحی تعویض زانو ، به طور خاص ، ناوبری کامپیوتری می ‌تواند به جراح کمک کند تا مفصل جدید زانو را با استخوان‌ها و رباط‌های بیمار هماهنگ کند ، چرا که دستیابی به تراز مهم است زیرا می تواند ثبات کلی مفصل را افزایش دهد و خطر بی ثباتی و سایر عوارض را کاهش دهد .

در تعویض مفصل ران ، جراح ممکن است از ناوبری کامپیوتری برای کمک به قرار دادن سوکت لگن استفاده کند . موقعیت مناسب برای عملکرد مفصل جدید بسیار مهم است .

توجه به این نکته ضروری است که این فناوری برای هر بیمار یا هر نوع تعویض مفصلی مناسب نیست . با این حال ، شواهدی وجود دارد که نشان می ‌دهد تکنیک رایانه‌ای در جدید ترین روش جراحی تعویض مفصل زانو و ران به طور کلی می‌تواند منجر به جراحی ‌های دقیق‌تر شود ، که به نوبه خود ممکن است منجر به درد کمتر و عملکرد بهتر برای بیمار شود .

بیشتر بخوانید: پی آر پی زانو

تصویربرداری پیشرفته ، تکنیک جدید در تعویض مفصل زانو

تکنیک های تصویربرداری مانند اشعه ایکس و MRI همیشه قبل، حین و بعد از جراحی تعویض مفصل ران و زانو مهم بوده اند . یکی از جدید ترین روش جراحی تعویض مفصل زانو که اکنون سودمند است ، فناوری ضبط حرکت سه بعدی است . این فناوری از مجموعه‌ای از دوربین ‌ها برای ردیابی حرکت بیمار در زمان واقعی استفاده می ‌کند تا نماهای پیشرفته ‌تری از مفصل برای برنامه ‌ریزی اولیه جراحی و در طول خود عمل ارائه دهد .

پس از جراحی ، جراحان در جدید ترین روش جراحی تعویض مفصل زانو ، ممکن است از تکنیکی به نام فلوروسکوپی برای تجزیه و تحلیل عملکرد بیومکانیکی ایمپلنت زانو بیمار استفاده کنند و تشخیص دهند که چقدر حرکت طبیعی زانو را تقلید می کند .

فلوروسکوپی نوعی تصویربرداری است که از اشعه ایکس مداوم با وضوح بالا استفاده می کند . این کار به پزشک اجازه می دهد تا تصاویر داخلی بدن را در زمان واقعی مشاهده کند و مفاصل و حرکات آنها را تقریباً از هر زاویه ای ارزیابی کند .

به علاوه به جراحان اجازه می ‌دهد تا نه تنها بهبودی را ارزیابی کنند ، بلکه سایر عناصر حیاتی بهبودی بیمار ، از جمله چگونگی تأثیر بافت‌های نرم و ساختارهای رباط بر حرکت را نیز کشف کنند .

تصویربرداری پیشرفته ، تکنیک جدید در تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو با فناوری Augmented Reality

تکنیک augmented reality جهت تعویض زانو یکی دیگر از جدید ترین روش جراحی تعویض مفصل زانو است . در این نوع ناوبری رایانه‌ای ، جراحان از عینک‌های augmented reality ( AR ) استفاده می‌کنند ، که به آنها اجازه می‌دهد تا ساختارهای زانوی بیمار را تجسم کنند و با قرار دادن تصاویر در بالای میدان جراحی ، پیشرفت جراحی را در زمان واقعی دنبال کنند .

با این تکنیک ، جراح مجبور نیست سر خود را بچرخاند تا به صفحه کامپیوتر نگاه کند . این فناوری پتانسیل بهبود موقعیت ایمپلنت را دارد .

تکنولوژی پرینت سه بعدی در تعویض مفصل زانو

هدف نهایی برای هر تعویض مفصل طراحی ایمپلنتی است که تا پایان عمر بیمار عمل کند ، لذا پرینت سه بعدی یک تکنولوژی نوین در جدید ترین روش جراحی تعویض مفصل زانو محسوب می گردد .

برای برخی از بیماران ، فناوری های چاپ سه بعدی به جراحان اجازه می دهد تا ایمپلنت های مفصلی را متناسب با آناتومی خاص خود بسازند . این ایمپلنت های سفارشی ممکن است نیاز به فیکساتورهایی مانند سیمان استخوان را کاهش داده یا از بین ببرند .

ایمپلنت های سفارشی نیز توانایی افزایش یافته استخوان طبیعی را برای رشد در ایمپلنت ارائه می دهند . این امر به ویژه برای بیمارانی که شرایط پیچیده‌تری دارند ، از جمله کسانی که قبلاً ایمپلنت‌های دیگری را شکست داده‌اند ، مهم است .

تکنولوژی پرینت سه بعدی در عمل زانو

ایمپلنت های ” هوشمند ” و فناوری پوشیدنی

فن آوری های پوشیدنی و ایمپلنت های ” هوشمند ” در حال تغییر در بهبود جراحی زانو و ارائه جدید ترین روش جراحی تعویض مفصل زانو هستند . آنها همچنین مشارکت فعال تری را بین بیمار ، جراح و فیزیوتراپ ممکن می کنند .

این سنسور توانایی اندازه‌گیری گام‌های بیمار ، سرعت راه رفتن ، دامنه حرکت و سایر شاخص‌های عملکرد زانو را پس از جراحی دارد . فناوری مورد استفاده مشابه آن چیزی است که در بسیاری از ضربان سازهای قلبی یافت می شود ، که برای جمع آوری داده هایی که به متخصص قلب بیمار ارسال می شود ، استفاده می گردد .

پس از کاشت توسط جدید ترین روش جراحی تعویض مفصل زانو ، زانوی هوشمند داده‌هایی را ثبت و به صورت بی ‌سیم ارسال می ‌کند که به جراحان اجازه می ‌دهد پیشرفت بیمار را بررسی کنند ، ( مخصوصاً برای اولین سال پس از جراحی ) . داده‌ های جمع ‌آوری ‌شده توسط ایمپلنت به دستگاهی ارسال می ‌شود که به یک پریز در خانه بیمار متصل می‌ شود .

سپس به طور ایمن به یک پلتفرم مبتنی بر ابر فرستاده می ‌شود ، جایی که تیم پزشکی می ‌توانند آن را بررسی کنند تا پیشرفت و بهبودی بیمار را بررسی کنند و در صورت لزوم ، رژیم درمانی فیزیوتراپی را اصلاح کنند .

در جدید ترین روش جراحی تعویض مفصل زانو ، ایمپلنت‌های هوشمند و دستگاه‌هایی مانند حلقه‌های هوشمند و ساعت‌ها به پزشکان و فیزیوتراپ‌ها اجازه می‌دهند تا فعالیت‌های بیماران را ردیابی کنند . حسگرهای پوشیدنی به فیزیوتراپ‌ها کمک می‌کنند تأثیر برخی حرکات را بر روی پای بیمار پس از جراحی تعویض زانو ارزیابی کنند .

بیشتر بخوانید: تزریق ژل زانو

تکنیک های کاهش درد در جراحی تعویض مفصل زانو

در جدید ترین روش جراحی تعویض مفصل زانو ، معمولا بی حسی نخاعی (که معمولاً به عنوان اپیدورال شناخته می شود) به جای بیهوشی عمومی استفاده می شود . از آنجایی که این نوع بیهوشی به تدریج از بین می رود ، بلافاصله پس از جراحی به کنترل درد کمک می کند .

علاوه بر این ، هنگامی که بی حسی نخاعی از بین می رود ، ممکن است به بیماران بلوک های عصبی در ناحیه اطراف تعویض مفصل پیشنهاد شود . داروهای تزریق شده به اعصاب بالای زانو می توانند 24 تا 36 ساعت درد را تسکین دهند .

این فناوری‌ها ، همراه با داروهایی از جمله داروهای ضد التهاب ، داروهای ضد درد عصبی و داروهای ضد افسردگی ، به کاهش نیاز به مواد مخدر و تسهیل بهبودی سریع کمک می‌کنند .

تکنیک های کاهش درد در عمل تعویض مفصل زانو

کلام پایانی

امروزه در سراسر جهان ، جدید ترین روش جراحی تعویض مفصل زانو ارائه می گردد که شامل روباتیک و ناوبری رایانه ای ، ایمپلنت های پرینت سه بعدی ، فناوری augmented reality ، ایمپلنت های ” هوشمند ” و فناوری پوشیدنی است . ما در کلینیک لیان در تطبیق این فناوری ‌ها پیشرو هستیم و از آنها برای ارائه بهترین مراقبت برای همه بیماران استفاده می‌ نماییم .

همه این فناوری‌ها به ارائه‌دهندگان این امکان را می ‌دهند که کیفیت بهبودی بیمار را اندازه‌گیری کنند و در صورت وجود مشکل ، زودتر مداخله کنند و تغییراتی را پیشنهاد کنند . با مراجعه به وب سایت دکتر یاسر نژادی می توانید از مزایای ما بهره مند شوید .

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی زانو

دکمه بازگشت به بالا