مقایسه روش های حرکت درمانی و الکتروتراپی

در مقاله پیش رو به مقایسه روش های حرکت درمانی و الکتروتراپی از نظر نوع شیوه درمانی ، شدت بیماری ، میزان موفقیت و سازگاری آن ها با متابولیسم بدن می پردازیم . مشکلات حرکتی و استخوانی بر فعالیت های فرد موثر است .

به طوری که حتی از پس انجام فعالیت های روزمره خود بر نمی آیند . در علم‌ پزشکی روش های متعددی برای کاهش درد های عضلانی وجود دارد . روش های حرکت درمانی و الکتروتراپی در درمان بیماری های اسکلتی بسیار مفید هستند . در این نوع از شیوه های درمانی هدف اصلی ، تحریک عصب های آسیب دیده ی عضله و استخوان ها می باشد .

در ادامه به صورت مفصل به معرفی و مقایسه روش های حرکت درمانی با الکتروتراپی می پردازیم .

روش های حرکت درمانی چیست ؟

مقایسه روش های حرکت درمانی و الکتروتراپی از پرمخاطب ترین مباحث پزشکی در دنیای امروز است . با مطالعه این مبحث بهترین شیوه درمانی را برای بهبود اختلالات حرکتی خود پیدا می کنید .

در ابتدای این مقاله به معرفی روش های حرکت درمانی می پردازیم . با انجام روش‌ های حرکت درمانی می ‌توانند به تقویت عضلات ، اصلاح قوز پشت و گودی کمر و بهبود وضعیت عمومی سلامت بدن کمک کنید .

این شیوه درمانی شباهت بسیاری به ورزش دارد . افرادی که از اختلالات حرکتی رنج می برند ، می‌ توانند با کمک از این شیوه درمانی ، سلامت خود را بازسازی کنند . در این بخش از مقاله مقایسه روش های حرکت درمانی و الکتروتراپی به معرفی برخی از روش های حرکت درمانی می پردازیم ، توجه داشته باشید .

  • تمرینات اصلاحی : تمرینات اصلاحی در بهبود و تقویت عضلات پشتی ، شکمی و کمری نقش دارد . این تمرینات شامل تمرینات استقامتی ، تمرینات تعادل ، تمرینات اصلاحی و تمرینات تقویتی می باشد .
  • تمرینات کششی : تمرینات کششی به عضلات استحکام می بخشند . فعالیت های این دسته در کشش عضلات پشتی ، شکمی و ران نقش دارند .
  • تمرینات استقامتی : تمرینات استقامتی به منظور تقویت عضلات پشتی و شکمی صورت می گیرد . این فعالیت ها شامل تمرینات هوازی مانند پیاده روی ، شنا و دوچرخه سواری می باشد .
  • تمرینات تعادل : تمرینات تعادل همانطور که از عنوانش نیز مشخص است ، در حفظ تعادل عضلات در موقعیت های مختلف کمک می کند . تمرینات تعادل بر روی یک پای ، تعادل بر روی تخته برف یا تخته کشویی و تمرینات تعادل با استفاده از توپ فیت بال از جمله فعالیت های این دسته است .
  • تمرینات شناختی : تمرینات شناختی علاوه بر تقویت عضلات به بهبود تعادل و کنترل حرکات ناخواسته بدن نیز کمک می کند . این تمرینات شامل تمرینات مثل تمرینات پیروزی، تمرینات ترکیبی و تمرینات تعادلی می باشد .

مقایسه روش های حرکت درمانی و الکتروتراپی از همان ابتدای مقاله آغاز شد . روش های حرکت درمانی شاید شبیه به ورزش های معمولی باشد ، اما کاملا متفاوت است . اگر می خواهید برای بهبود وضعیت سلامت خود این شیوه درمانی را برگزینید ، پیش از انجام هر گونه اقدامی به پزشک متخصص رجوع کنید .

روش های حرکت درمانی چیست ؟

روش های الکتروتراپی

در این بخش از مقاله مقایسه روش های حرکت درمانی و الکتروتراپی، به معرفی الکتروتراپی می پردازیم . الکتروتراپی یک روش درمانی است ، که برای بهبود علائم و تسکین درد استفاده می شود . در این روش ، جریان الکتریکی به بدن اعمال می شود ، تا بهبود در عملکرد عضلات ، کاهش التهاب و تسکین درد اتفاق بیافتد .

میزان جریان الکتریکی در این روش درمانی به شدت بیماری بستگی دارد . در برخی مواقع جهت تحریک عصب ها ، فعالیت های ورزشی کافی نیست . به همین دلیل پزشکان برای به بعضی از بیماران ز الکتروتراپی را پیشنهاد می کنند .

مقاله مقایسه روش های حرکت درمانی و الکتروتراپی ، مطالب مفیدی را در اختیار کاربران قرار می دهد . در زیر ، تعدادی از روش های الکتروتراپی را برای شما بازگو می کنیم ؛

  • تحریک عصبی الکتریکی : مقایسه روش های حرکت درمانی و الکتروتراپی ، این دو روش را از ابعاد مختلفی بررسی می کند . در این روش ، جریان الکتریکی به عصب منتقل می شود . این روش می تواند به کاهش درد ، بهبود عملکرد عضلات و تسکین علائم مرتبط با بیماری های همچو قوز پشت و گودی کمر کمک کند .
  • الکترواستیمولاسیون عضلانی ( انتقال جریان الکتریکی به عضله ) : در این روش ، جریان الکتریکی به عضله منتقل می شود . این شیوه درمانی به تقویت عضلات ضعیف ، بهبود کنترل عضلات و افزایش استقامت آن ها کمک می کند .
  • الکتروتراپی برای کاهش التهاب : در این روش ، جریان الکتریکی باعث کاهش التهاب و تسکین درد می گردد . این شیوه درمانی در کاهش التهاب مفاصل و عضلات نقش دارد .

·         و …

مقاله مقایسه روش های حرکت درمانی و الکتروتراپی همچون لیدری توانمند مسیر بهبودی شما را تعیین می کند . برای رهایی از مشکلات اسکلتی _ عضلانی باید شیوه درمانی با بدن شما سازگار باشد . مسئولیت انتخاب نوع درمان را به پزشکان بسپارید ، تا پس از تکمیل دوره ، نتیجه دلخواه خود را بگیرید .

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی زانو

مقایسه روش حرکت درمانی با الکتروتراپی

در این قسمت از مقاله مقایسه روش حرکت درمانی و الکتروتراپی به ارزیابی این دو شیوه درمانی با یکدیگر می پردازیم . روش‌ های حرکت درمانی و الکتروتراپی هر دو بهبود علائم و تسکین درد در برخی از مشکلات اسکلتی _ عضلانی مانند ؛ قوز پشت و گودی کمر نقش دارند .

با بهره گیری از این دو شیوه برتر ، دوره درمان شما سریع تر به پایان می رسد . روش های حرکت درمانی و الکتروتراپی ، اثرات مختلفی بر روی بدن می گذارد . پزشکان متناسب با وضعیت بیمار ، نوع درمان فرد را انتخاب می کنند .

مقایسه روش های حرکت درمانی و الکتروتراپی هر چقدر هم مفصل و مفید باشد ، بیمار نباید برای انتخاب نوع درمان خود به آن اکتفا کند . اگر درگیر اختلالات حرکتی هستید ، برای بهبود وضعیت خود به مختصص رجوع کنید . در زیر به صورت جداگانه به مقایسه این دو شیوه درمانی می پردازیم .

  • روش حرکت درمانی :

_ رویکرد فیزیکی : مقایسه روش های حرکت درمانی و الکتروتراپی بیشتر مربوط به رویکرد فیزیکی آن ها است . روش حرکت درمانی بر اساس تمرینات و حرکات بدن برای تقویت عضلات ، اصلاح بیماری و بهبود عملکرد عضلانی و اسکلتی استوار است .

_ تمرکز بر تمرینات : این روش بر استفاده از تمرینات تقویتی ، استقامتی ، اصلاحی و تعادلی تنظیم می شود .

_ تاثیر طولانی مدت : تمرینات حرکت درمانی نیازمند صبر و پیوستگی دارند . برای دستیابی به نتایج مطلوب ، نظم را سر الگو خود قرار دهید .

  • الکتروتراپی :

_ رویکرد فیزیکی و الکتروشیمیایی : الکتروتراپی بر اعمال جریان الکتریکی به بدن تمرکز دارد ، تا بهبود عملکرد عضلات ، کاهش التهاب و تسکین درد را ایجاد کند .

_ تمرکز بر الکتروتراپی : الکتروتراپی شامل روش ‌هایی مانند ؛ تحریک عصبی الکتریکی و الکترواستیمولاسیون عضلانی است ، که باعث تحریک عضلات ، عصب ها و کاهش درد می شوند .

_ تاثیر کوتاه مدت : الکتروتراپی به تسکین درد و کاهش التهاب در کوتاه مدت کمک می کند . این فرآیند نیاز به جلسات مکرر و مداوم دارد ، تا نتایج برای مدت طولانی حفظ شود .

به طور کلی ، هر دو روش حرکت درمانی و الکتروتراپی می تواند در بهبود بیماری های اسکلتی نقش داشته باشند . مقایسه روش های حرکت درمانی و الکتروتراپی برتری این دو روش را بیان نمی کند ، بلکه این دو شیوه درمانی را از نظر ابعاد مختلف شرح می دهد .

الکتروتراپی :

سخن پایانی

دکور یاسر نژادی یکی از معروف ترین و حاذق ترین پزشکان در زمینه درمان مشکلات اسکلتی است . او و گروهش فعالیت خود را در دنیای مجازی نیز ادامه داده اند . یا مراجعه به وب سایت دکتر علاوه بر صحبت درباره مشکلات تان می توانید مقاله هایی مرتبز با مقایسه روش های حرکت درمانی و الکتروتراپی مطالعه کنید .

 بیشتر بخوانید: الکتروتراپی

دکمه بازگشت به بالا