حرکات فیزیوتراپی زانو پرانتزی

اکنون شما ایستاده اید، زانوی شما کاملاً صاف می باشد، درست است‌؟ قوزک دو پای خود را به یکدیگر بچسبانید. حال نباید فاصله بسیاری میان دو زانوی شما وجود داشته باشد. اگر که حد فاصل زیادی دیده بشود، یعنی شما به پای پرانتزی مبتلا شده اید. در چنین شرایطی ساق پاهای شما از سمتِ بیرونی به سمتِ داخلی منحرف می شود. ما در طول این مطلب از خود به بررسی حرکات فیزیوتراپی زانو پرانتزی خواهیم پرداخت. پس شما می توانید، برای کسبِ اطلاعاتِ بیشتر در این زمینه با ما در ادامه این مطلب از دکتر یاسرنژادی همراه بشوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

آیا انجام فیزیوتراپی زانو را در خانه تجربه کرده اید!

هوم ویزیت یعنی همان خدماتِ فیزیوتراپی در خانه شما! یکی از خدماتی که در هوم ویزیت ارائه می شود، انجام تخصصی حرکات فیزیوتراپی زانو پرانتزی است. نگران نباشید، در این نوعِ از خدمات بنابر خواسته هایتان متخصصین خانم یا آقا به شما خدمات رسانی می کنند.

·         انجام پیلاتس

برای آنکه پای پرانتزی شما بهبود پیدا کند، باید ماهیچه اصلی موجود در پاهای شما سلامت شوند. یکی از راه کارها برای تقویت نمودنِ ماهیچه شما، انجام دادنِ تمرین پیلاتس می باشد. سریعاً اقدام کرده و برروی زمین دراز بکشید. حال زمانِ آن رسیده شکم خود را به سمتِ بالا برده و پاهای خود را به حرکت در بیاورید. شما باید به نوبت پاهایتان را به سمتِ بالا بعد پایین به حرکت درآورید. این حرکات فیزیوتراپی زانو پرانتزی می تواند، در بهبودی حالِ شما تاثیری شگرف برجای بگذارد.

·         انجام حرکات کششی

اگر که شما پای پرانتزی دارید، یکی از بهترین حرکات نوعِ کششی است. شما باید در طول روز زمانی را به انجام این حرکت اختصاص بدهید. بهتر است، انجام آن را در سه الی چهار مرحله تجربه کنید. با انجام دادنِ چنین حرکاتی قدرت و توان ماهیچه پای شما افزایش می یابد. علاوه بر این ها ماهیچه و پای شما حالتی انعطاف پذیرتر به خود می گیرد. همه اینها می تواند، در درمان پای پرانتزی به شما کمک کند.

توجه به این نکته الزامی است. در این نوع از حرکات فیزیوتراپی زانو پرانتزی پای شما باید به طوری کامل کشیده بشود. به عبارتی احساسِ کمی درد در قسمت عضلات پای شما مهم است. نکته بعدی دانستنِ نحوه انجام حرکت می باشد. یعنی اگر که شما ندانید، چگونه آن را انجام دهید؟ قطعاً بعد از مدّت زمانی کوتاه به مشکل می خورید.

در حرکت کششی زانو باید ماهیچه موجود در قسمتِ پشتی زانوی شما کشش پیدا کند. در حین انجام تمرین وزن‌تان حدالامکان از روی تاندون و مفاصل شما برداشته خواهد شد. اینگونه می توانید، راحت تر پای خود را خَم کنید. البته هرچه که میزانِ پرانتزی بودنِ پای شما کمتر باشد، روند بهبودی سریع تر پیش خواهد رفت.

·         عضلات چهار سَر ران خود را تقویت کنید

برروی تخت خود بنشینید. پای شما باید از قسمتِ زانو آویزان شده باشد. در واقع این اصل باید در تقویت چهار سَر ران حرکات فیزیوتراپی زانو پرانتزی رعایت بشود. پای خود را به آرامی برای ده ثانیه بالا برده و پایین ببرید. بعد از مدّت زمانی کوتاه دوباره این حرکت را تکرار کنید.

آیا انجام فیزیوتراپی زانو را در خانه تجربه کرده اید!
آیا انجام فیزیوتراپی زانو را در خانه تجربه کرده اید!

·         پاهای خود را تقویت کنید

ابتدا به پشت خود دراز بکشید. حال میان دو پای خود وزنه ای را قرار بدهید. شما باید در این حالت زانوی‌تان را به خوبی خَم کنید. تا حدی که پای شما به نشیمنگاهتان برخورد بنماید. چنانچه که شما این حرکت معرفی شده را تا چند روز و برای چند دقیقه در طول روز انجام دهید، تا حد بسیاری پای پرانتزی شما بهبود می یابد.

·         اسکات کردنِ زانوها

اسکات در انواعی مختلف وجود داشته که هرکدام از آنها برای بخش هایی خاص از بدن مورد استفاده قرار می گیرد. در اسکاتی که برای زانوها باید انجام بدهید، ماهیچه های پشت ران تقویت می شود.

پس در این نوع از حرکات فیزیوتراپی زانو پرانتزی پاهای خود را به فاصله ای بسیار کم و سه اینچ از همدیگر باز بنمایید. بعد از آن انگشتان پای خود را به همدیگر نزدیک نموده و بگذارید، به هم برخورد کنند. انجام اسکات در چنین حالتی برای شما یک روش معمولی نیست و کمی سخت برایتان است. بنابراین انگشتان دَستتان را به انگشتان پای خود رسانیده و به هنگام انجام این تمرین اطمينان یابید، که زانوی شما خَم نشده است. علاوه بر این ها ماهیچه ران‌تان در حالت کشش قرار دارد.

·         قوز کردنِ یکی از پاها

در این نوع از حرکات فیزیوتراپی زانو پرانتزی به صورت کاملاً صاف ایستاده و تمام وزن بدنِ خود را به پای چپ خود اندازید. در چنین حالاتی بایستی زانوی پای راستتان را خَم نموده و به سوی بالا حرکت داشته باشد. شرایط شما در این حرکت به حالتی خواهد بود، که گویا برروی صندلی نشسته اید. گاهاً شما در زمان انجام چنین حرکتی تعادل خود را از دَست داده و احساس لغزش می کنید. پس باید از یک صندلی یا میز برای حفظ تعادل بدنتان کمک دریافت کنید.

قوز کردن یکی از پاها از جمله حرکات فیزیوتراپی زانو پرانتزی است، که انجام آن را به شما توصیه می کنیم. قطعاً با انجام این تمرین تا حد بسیاری پاهای شما بهبود پیدا می کند. ما این اطمینان خاطر را به شما می دهیم.

قوز کردنِ یکی از پاها
قوز کردنِ یکی از پاها

·         ماهیچه ساق پای خود را تقویت کنید

برای انجام این تمرین به یک وسیله نیاز دارید. آنهم چوب است! در واقع اگر که چوب نباشد، انجام این تمرین غیر ممکن خواهد بود. پس یک چوب با مقدار ارتفاع زیاد و ضخامت کلفت تهیه بنمایید. چوب را به صورت صاف روی زمین گذاشته و با انگشتان پای خود به آرامی برروی آن بایستید. توجه داشته باشید، که در این نوع از حرکات فیزیوتراپی زانو پرانتزی بایستی پاشنه پای شما روی زمین قرار داشته باشد.

تمامی تلاش خود را به کار بگیرید، تا پاشنه ی پای خود را از روی زمین جدا بنمایید. به حالتی که تمامی وزن خود را به انگشتانتان انتقال بدهید. چند ثانیه ای را به این شکل تحمل نموده و بعد به آرامی پاشنه های پای خود را روی زمین قرار بدهید. لازم است، که شما به مدّت زمان سه ماه و طی روز دو مرتبه این حرکت را انجام بدهید. اینچنین تا حد بسیاری پای پرانتزی شما بهبود پیدا می کند.

·         انجام تمرین پلانک جانبی

یکی از حرکات فیزیوتراپی زانو پرانتزی پلانک جانبی می باشد. ممکن است، که میزان پرانتزی بودنِ پای شما بسیار کم باشد. در چنین حالتی تمرینی که دعوای درد شما خواهد بود، پلانک جانبی است. دوستان شما باید ابتدا به پهلوی خود دراز بکشید. حال برروی یکی از دستان خود و ساعد همان دستتان و قوزک پای خود تکیه بنمایید. توجه داشته باشید، که از نوک پاهای شما تا به شانه‌یتان بایستی در یک خط و راستا صاف باشید.

دست دیگر شما باید صاف صاف به سمت بالا حرکت کند. سپس آن را به سمتِ زانوی پای آزاد خود سوق بدهید. پس پلانک جانبی که از جمله حرکات فیزیوتراپی زانو پرانتزی است، به شما کمک شایانی خواهد کرد.

انجام تمرین پلانک جانبی
انجام تمرین پلانک جانبی

·         انجام اسکات به کمک توپ

ابتدا یک توپ برای خود تهیه کنید. تفاوتی ندارد، که آن توپ فوتبال است و یا بسکتبال! بعد از آن حدوداً با فاصله بیست و پنج سانتی از دیوار قرار گرفته و به دیوار تکیه بدهید. توپ را بین پاهای خود (دقيقاً قسمت زانو) قرار داده و ران های خودتان را سمت زمین سوق بدهید. در چنین حرکتی لازم است، ران و زمین در یک خط موازی قرار بگیرند. این نوع از حرکات فیزیوتراپی زانو پرانتزی بایستی در سه سِت انجام بشود.

پس در هریک از سِت ها دوازده بار اسکات به کمک توپ را تکرار کرده و به تقویت ماهیچه های ران خود کمک کنید. با این حرکت قطعاً پای پرانتزی شما تا حد بسیاری بهبود خواهد یافت.

·         انجام حرکت لگاپ اُریب

آخرین حرکتی که ما مایل به معرفی آن هستیم، لگاپ اُریب می باشد. در واقع این حرکت یکی از مؤثرترین ها در برطرف شدنِ پای پرانتزی است. پس هرچه سریع تر دست به کار شده و این نوعِ از حرکات فیزیوتراپی زانو پرانتزی را انجام بدهید.

ابتدا برروی زمین و به پهلوی خود دراز بکشید. بهتر است، زیر سَر خود بالشت قرار بدهید، تا کاملاً احساس راحتی کنید. حال پایی که در قسمت بالایی قرار گرفته است، را به سمت شکم خود بیاورید. یعنی زانوی خود را به سمتِ داخل شکم خَم کنید. کفِ پایی که به سمتِ شکم خود آورده اید، باید برروی زمین قرار بگیرد. حال پایی که در سمتِ زمین است، را به جلو آورده و بالا بیاورید.

شما باید چند ثانیه ای را به همین حالت مانده و تمرین را برای پای دیگر خود تکرار بنمایید. امیدواریم که با انجام این تمرین بخش بزرگی از مشکل شما برطرف بشود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

سخن آخر

دوستانِ عزیز ما در طول این مطلب از خود به بررسی برخی از مهم ترین حرکات فیزیوتراپی زانو پرانتزی پرداختیم. همانطور که خواندید، این دَست از حرکات بسیار است و شما می توانید، بنابر میزان مشکل خود یکی را انتخاب و برای مدّت زمانی چند ماهه انجام بدهید. البته اگر که شما به فیزیوتراپیست مراجعه کنید، قطعاً او می تواند به بهترین نحو ممکن شما را در این زمینه یاری رسانده و مشکلتان را رفع کند.

امیدواریم که اطلاعات ارائه شده در طول این مطلب از دکتر یاسرنژادی برای شما مفید بوده باشد. البته در صورت وجودِ ابهاماتی بیشتر شما می توانید، با متخصصان ما تماس بگیرید. همواره ما سعی می کنیم، یکی از بهترین پاسخ دهنده ها به پرسش هایتان باشیم.

دکمه بازگشت به بالا