بهترین درمان جایگزین تعویض مفصل زانو چیست؟

سئوالی که بسیاری از بیماران می پرسند ، این است که آیا درمانی ، جایگزین تعویض مفصل زانو وجود دارد؟
بیمارانی که در سنی نیستند که بخواهند عمل تعویض مفصل زانو را انجام دهند اما دچار درد زانو شده اند و فیزیوتراپی و درمان‌های کانسرواتیو نیز جوابگو نبوده است چه کارهایی می توانند انجام دهند؟

در کنار درمان های توصیه شده تزریقات داخل مفصلی نیز وجود دارد.

تزریقات داخل مفصلی از PRP که از پلاکت خود بیمار جدا می شود و تزریق در داخل زانو انجام می شود ، شروع می شود که این مسئله نیز بستگی به سن بیمار دارد. معمولاً برای بیماران مسن از این روش استفاده نمی شود و برای افرادی که از سن پایین تر از ۴۵ تا ۵۰ سال دارند این روش استفاده می شود.
تزریق داخل مفصل زانو ، تزریق هیالورونیک اسید است که با برند های مختلف در بازار موجود می باشد و به صورت تک تزریقه بوده و تزریقات متعدد ۱۰ ، ۲۰ و تزریق یک ماهه و تجدید سه ماهه دارد که بستگی به انتخاب بیمار از هیالورونیک اسید تزریقی استفاده می شود .

این تزریق باعث اصطکاک کمتر مفصل می شود و مفصل حالت لغزنده پیدا می‌کند و در مواردی می‌تواند باعث ترمیم غضروف ولی در حد بسیار کمی شود. نکته مثبتی که این تزریقات دارد ، این است که حجم مناسبی به زانو می دهد و با کاهش اصطکاک باعث عدم پیشرفت بیماری پیشرونده – از بین رونده غضروف یا استئوآرتریت مفاصل می شود.

برندهای مختلف ، کارایی های مختلف نیز دارند و بیشتر ، زمان باقی ماندن در زانو و حفظ حالت طبیعی که از ابتدا تزریق می شوند. تفاوت اصلی بین برند های مختلف در این زمینه می باشد.
تزریق کورتون و مواد این چنینی ، باعث رفع التهاب های موقت در زانو می شود که برای بیمارانی که درد شدید دارند با ترکیباتی مخلوط با همه موارد انجام می شود.
بحث اوزون نیز یک بحث بیهوده بوده و غیر علمی می باشد و هیچ فایده ای برای درمان جایگزین تعویض مفصل زانو ندارد و فقط شاید جنبه تلقینی برای بیمار داشته باشد که یک کاری انجام شده است ولی هیچ پایه علمی در خصوص تزریق اوزون وجود ندارد.

دکتر یاسر نژادی – متخصص ارتوپدی – جراح زانو

✵ انجام بیش از 200 جراحی اختصاصی تعویض مفصل زانو در سال با با بی حسی موضعی 

✵ تعویض مفصل زانو – PRP زانو – تزریق ژل زانو

برای دریافت نوبت ، مشاوره و معاینه جراحی تعویض مفصل زانو ، تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =