رانندگی بعد از عمل تعویض مفصل زانو

رانندگی بعد از عمل تعویض مفصل زانو از سئوالات رایجی است که پرسیده می شود . برای زمان رانندگی عوامل مختلفی در آن دخیل است از شاخص هایی که خیلی دور از ذهن باشد، نوع ماشین می باشد که آیا دنده اتومات است نیاز به گرفتن کلاچ و… تعویض دنده است یا خیر؟ اینکه کدام پا درگیر شده است ، پای چپ یا پای راست و یا هر دو زانو تعویض مفصل زانو انجام شده است؟
قاعدتاً زیر شش هفته ما هیچ تصوری نسبت به رانندگی افراد نداریم و بعد از آن، هم بیمار باید توسط پزشک چک شود و هم توسط کسی که به رانندگی مسلط است و باید در کنار بیمار بشیند تا بداند که بر اساس پا و نوع ماشین ، آن تمرکز و سرعت عمل خصوصاً در هنگام ترمز گرفتن را بیمار دارد.
قاعدتا رانندگی صرفا اینکه گازی را فشار بدهید و دنده عوض کنید و یا حالا اتومات باشد و نیاز به این کارها نداشته باشد آن سرعت عمل در مواقع حوادث است که تعیین کننده زمان رانندگی بیمار است که آیا آن بیماری که تعویض مفصل زانو انجام داده است، آیا می‌تواند با قدرت و دقت و تمرکز در حداقل زمان واکنش را در مقابل حوادث و نیاز به ترمز انجام دهد که این مسئله هم از ذهن پزشک دور است و یک همراه و همیار درکنارش به عنوان کمک راننده باید باشد تا آن را بسنجد.
نکته ای که خیلی حائز اهمیت است ، این است که ما در این بیماران به خاطر درد ، ممکن است مسکن هایی را بدهیم که باعث خواب آلودگی و پایین آمدن دقت بیمار شود که این مسکن ها نباید در حین رانندگی مصرف شوند.

دکتر یاسر نژادی / متخصص ارتوپدی – جراح زانو
تماس با دکتر نژادی : تلفن مستقیم : 09380093838  –  22018658 – 021

دکمه بازگشت به بالا