روشهای درمانی برای جلوگیری از پیشرفت استئوآرتریت

بیماران سئوالات زیادی درباره درمانها و روشهای جلوگیری از پیشرفت استئوآرتریت دارند . در پاسخ باید گفت ، این مسئله بستگی به ژن فرد ، یعنی افرادی که لاکسیتی لیگامانی یا شلی و نرمی مفاصل دارند عمر مفاصلشان حدود ده سال ممکن است بیشتر از یک فردی باشد که این مشکل را ندارد. البته راه کار و توصیه هایی برای بیماران وجود دارد که جلوی پیشرفت را در این افراد گرفته تا همانند افراد طبیعی بتوانند در تمام عمر از زانوهای اصلی خود بدون تعویض مفصل یا بدون درد استفاده کنند.

توضیحات کامل درباره روشهای جلوگیری از پیشرفت استئوآرتریت را ببینید :

.
نکته بعد ، انحرافاتی است که در پا ایجاد می شود. این انحرافات می تواند علت های ژنتیکی یا هر علتی که ایدیو پاتیک یا ناشناخته می باشد و باعث انحراف در زانو می شود داشته باشد.

در حالت طبیعی بیشتر از هفتاد درصد وزن بدن به سمت داخل بدن یا مدیال پا است. هنگامی که انحراف بیشتر می شود درجات بالاتری حتی بیش از ۹۰ درصد می تواند وزن بدن را به سمت داخل بیاندازد که معمولاً نیز دردهای آرتروزی یا استئوآرتریتی در سمت داخل مفصل زانو قرار دارد.
برای فردی که دچار آرتروز یا استئوآرتریت نشده است ، توصیه می شود استایل مناسبی داشته و ورزش های منظم هفتگی به صورت حداقل هفته ای ۳ بار داشته باشد و ورزش هایی که باعث تقویت عضلات کوادری سپس یا چهار سر ران می شود انجام دهند و استفاده صحیح از مفاصل داشته باشند . به عنوان مثال از دستشویی ایرانی استفاده نکرده و به صورت چهار زانو ننشیند که در فرهنگ ایرانی به غلط جا افتاده است و به صورت یک عادت و رویه طبیعی درآمده است و باید حذف شود. در کنار تمام نکات مثبتی که فرهنگ ایرانی دارد یک سری نکاتی نیز وجود دارد که از قدیم بوده و باعث این شده است که ریسک آرتروز یا مشکلات مفاصل در جامعه ایرانی بیشتر از نُرم جهانی باشد.

هر سال تقریباً سی الی سی و پنج هزار تعویض مفصل زانو در ایران انجام می شود که این آمار خیلی کمی نسبت به افرادی است که آرتروز دارند و تعویض مفصل زانو انجام نمی‌دهند.
پس باید از زمان جوانی و زمانی که مشکل درد در زانو وجود ندارد با ورزش های منظم و عدم انجام کارهایی که به مفصل زانو ضربه و ضرر می زند جلوی ایجاد استئوآرتریت زانو را بگیرید.

دکتر یاسر نژادی – متخصص ارتوپدی – جراح زانو

✵ انجام بیش از 200 جراحی اختصاصی تعویض مفصل زانو در سال با با بی حسی موضعی 

✵ تعویض مفصل زانو – PRP زانو – تزریق ژل زانو

برای دریافت نوبت ، مشاوره و معاینه جراحی تعویض مفصل زانو ، تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *