تعویض پانسمان بعد از تعویض مفصل زانو

یکی از سوالات رایجی است که بیماران بعد از جراحی تعویض مفصل زانو می پرسند و ما نیز در برگه ای که به دست بیمار می دهیم یکی از توصیه ها را برایشان می نویسیم این است که چه زمانی می توانند استحمام کرده و از آلودگی هایی که در آن مدت در بیمارستان داشتند رهایی پیدا کنند؟
این بحث بستگی به متد جراح دارد. شخصا چون بعد از جراحی و در محیط استریل اتاق عمل پانسمان را انجام می دهم ، توصیه ام این است که در بخش به خاطر آلودگی های میکروبی و باکتریایی وجود دارد و بیمارانی که جراحی تعویض مفصل زانو انجام می دهند بسیار حساس هستند ، باید یک پانسمان خیلی خوب داشته باشیم که تا یک هفته اول نیاز به درآوردن نداشته باشد و در کنار آن بیمار بتواند استحمام کند. شخصاً از پانسمان های ضد آب استفاده می کنم و تا یک هفته نیاز به تعویض ندارد و بیمار روز بعد از جراحی می تواند دوش گرفته و حمام کند هیچ گونه محدودیتی ندارد.
بیمار بعد از یک هفته پانسمان را درآورده به حمام می رود و حتی می‌تواند روی زخم را با لیف ، صابون و شامپو بدن تمیز کند. سپس زخم را خشک نموده ، بتادین زده و مجدداً پانسمان می کند و آن پانسمان باید یک روز در میان به مدت دو هفته عوض شود .یعنی تا دو هفته بعد از جراحی ، باید ادامه پیدا کند تا روزی که بخیه کشیده شود , دیگر نیازی به پانسمان نیست.

دکتر یاسر نژادی / متخصص ارتوپدی – جراح زانو
تماس با دکتر نژادی : تلفن مستقیم : 09380093838 – 22018658 – 021

دکمه بازگشت به بالا