جراحی مینیسک زانو چیست ؟

جراحی مینیسک زانو چیست ؟ اگر مینیسک زانوی شما نیز دچار آسیب داده و برای ترمیم نیاز به جراحی دارد ، حتما این سوال را از پزشک خود می پرسید ، یا مرور گرهای اینترنتی را جستجو می کنید ، تا با این عمل جراحی و نحوه انجام آن آشنا شوید .

جراحی مینیسک زانو در روش های مختلف با توجه به میزان آسیب دیدگی یا پارگی مینیسک با هدف ترمیم آن انجام می گیرد . در این مقاله با ما باشید تا به طور کامل با جراحی مینیسک زانو آشنا شوید .

علائم آسیب دیدگی مینیسک زانو

در نخستین بخش از مقاله جراحی مینیسک زانو چیست ؟ شما را با علائم پارگی و آسیب دیدگی مینیسک زانو آشنا می کنیم . یک سری حرکت ها وجود دارند ، که در اثر آن ها با چرخیدن یک دفعه ای زانو مواجه می شویم ، این اتفاق بیشتر در شرایطی رخ می دهد ، که نشستن حالت استانداردی نداشته و فشار وزن بر روی زانو هاست ، متاسفانه مینیسک زانو در این شرایط پاره شده و آسیب می بیند .

هر زانو دارای دو منیسک C شکل است ، که از غضروف آلاستیک و بافت همبند ساخته شده و مانند یک بالشتک بین استخوان درشت نی و استخوان ران عمل می کند .

 اگر منیسک شما دچار پارگی شده باشد ،علائم و نشانه های زیر در زانوی شما پدیدار می شود ؛

  • احساس ترک خوردن در مفصل زانو دارید .
  • تورم یا سفتی در مفصل زانو ایجاد می شود .
  • درد شدیدی را به خصوص هنگام چرخاندن زانو تجربه می کنید .
  • کشیدن و باز کردن مفصل زانو را نمی توان به راحتی انجام داد .
  • زمان حرکت دادن زانو ، احساس قفل شدگی این مفصل به شما دست می دهد .
  • مدام حس می کنید ، که زانوی شما در حال خم شدن است .
  • در نهایت این علائم با حرکات چرخشی ، چمباتمه زدن و فعالیت های شدید بدتر می شوند .

اگر هر یک از این علائم را تجربه کنید ، فورا به پزشک ارتوپدی مراجعه کنید ، تا با معاینه فیزیکی ، آزمایش و عکس برداری میزان صدمه و پارگی را تشخیص دهد . جراحی مینیسک زانو با توجه به وضعیت فرد با صلاح دید پزشک توصیه می گردد . در ادامه مقاله با ما باشید تا دریابید که جراحی مینیسک زانو چیست ؟

بیشتر بخوانید: وازوترین یا کامپرشن تراپی

علائم آسیب دیدگی مینیسک زانو

جراحی مینیسک زانو چیست و چگونه انجام می گیرد ؟

در این بخش به سوال جراحی مینیسک زانو چیست و چگونه انجام می گیرد ؟ پاسخ خواهیم داد . جراحی مینیسک زانو در صورت که جزئی باشد ، با روش آرتروسکوپی و در اصطلاح به صورت سرپایی انجام می گیرد .

جراحی آرتروسکوپی زانو متد جدیدی برای بهبود و درمان مینیسک زانو است ، که با بهره گیری از تکنولوژی مدرن و چند شکاف کوچک ، انجام می‌ گیرد ‌.

آرتروسکوپ ( یک لوله سیمی مانند که در سر آن دوربین نصب شده است ) بواسطه یکی از این برش ها به محل پارگی نفوذ می کند ، تا از محل پارگی و آسیب دیدگی فیلم برداری می کند .

فیلم های ضبط شده همزمان از طریق یک نمایشگر به نمایش گذاشته می شود ، با توجه به آسیب ، ابزار ریز جراحی با نظارت پزشک از برش دیگر وارد مفصل شده و جراحی و ترمیم بافت انجام می گیرد .‌

حال که دانستید که جراحی مینیسک زانو چیست و چگونه انجام می گیرد ، باید خاطر نشان کرد ، که نوع دیگر جراحی مینیسک زانو نیز تحت عنوان جراحی باز یا سنتی وجود دارد ، که در این روش برش عمیق و بزرگی روی پوست ایجاد می شود و بدون استفاده از ابزار پیشرفته انجام می گيرد .

جراحی مینیسک زانو چیست و چگونه انجام می گیرد ؟

 چه زمانی جراحی مینیسک انجام می شود ؟

در این بخش از مقاله جراحی مینیسک زانو چیست ؟ به یکی ديگر از سوالات شما پاسخ خواهیم داد و این پرسش این است ، که چه زمانی عمل جراحی مینیسک زانو انجام می شود ؟

 در پاسخ باید گفت ، که برای مینیسک آسیب دیده همیشه عمل جراحی توصیه نمی گردد و انجام جراحی ضروری نیست .

در صورتی که صدمه و پارگی مینیسک به خودی خود بهبود نمی یابد ، روش های درمانی انجام شده موثر نباشد ، روز به روز وضعیت فرد بدتر شود و از درد او کاسته نشود ، پزشک توصیه به جراحی مینیسک زانو می کند .

در ادامه این مبحث از مقاله جراحی مینیسک زانو چیست ، باید افزود که انتخاب نوع جراحی نیز به اندازه و محل پارگی مینیسک ، سن و سطح فعالیت فرد ، تجربه جراح و ترجیحات فرد بستگی دارد .

 امروزه جراحی مینیسک بیشتر با استفاده از روش آرتروسکوپی انجام می شود ، در این روش با ایجاد شکاف های کوچک مفصل فرد به خوبی و با دقت بالا معاینه می شود ، در حین معاینه درمان نیز انجام می گیرد .

دوره بهبودی پس از جراحی مینیسک زانو

تا به اینجای مقاله به طور کامل درک نمودید که جراحی مینیسک زانو چیست ، چگونه انجام می شود و چه زمانی این جراحی ضرورت دارد . در بخش پایانی مقاله در مورد دوره بهبودی پس از این عمل جراحی صحبت خواهیم کرد .

جراحی مینیسک اگر با روش آرتروسکوپی انجام گیرد ، نیاز به بستری شدن ندارد ، اما این به این معنی نیست که فرد بلافاصله پس از عمل قادر است به فعالیت های روزمره خود برگردد ، بلکه شش هفته پس از جراحی فرد به بهبودی نسبی می رسد و باید مراقبت های پس از عمل را رعایت کند .

حتما می پرسید که مراقبت های پس از جراحی مینیسک زانو چیست ؟ مهمترین نکته مراقبتی پس از عمل ، این است که وزن خود را روی زانو عمل شده نگذارید . با ایجاد فشار بیش از حد روی زانوی جراحی شده احتمال صدمه مجدد و پارگی بخیه وجود دارد .

همچنین باید از یک زانو بند مخصوص برای جلوگیری از حرکت زانو ( ثابت ماندن ) و تحمل وزن استفاده کنید ، البته در زمان نشستن و خوابیدن بستن زانوبند ضرورتی ندارد .

حدود دو ماه پس از انجام جراحی مینیسک زانو نباید هیچ گونه تمرین ورزشی انجام دهید . پس از گذشت شش ماه از عمل با مشورت پزشک می توان تمرین های سبک و مخصوص را از سر بگیرید .

دوره بهبودی پس از جراحی مینیسک زانو

سخن پایانی

مقاله جراحی مینیسک زانو چیست ؟ توسط دکتر یاسر نژادی از برترین متخصصین ارتوپدی و جراحان زبده استخوان و مفصل در ایران نگاشته شده است . شما با مراجعه به وب سایت دکتر یاسر نژادی می توانید برای مراجعه حضوری نوبت بگیرید یا به صورت آنلاین نزد این پزشک حاذق و مجرب معاینه شوید ‌.

بیشتر بخوانید: تزریق ژل زانو

دکمه بازگشت به بالا